Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
Да не ти било интервјуто февруари 2019 наместо 2018? Не ми е јасно како може две ипол години да си бил на задолжителна... Да не си бил на дополнителна да ти барале дополнителни документи? Јес да нема многу логика такво нешто ако си аплицирал преку родител...
Prvoto intervju trebase da bide vo fevruari 2017 ali go ispustiv posto cekav od 2016 do 2017 za intervju i zakasnav 1 nedela. Posle koga se javiv kazaa deka ne e problem mozam da idam na intervju vo fevruari 2018 toa go fativ na tocen den i cas i do den deneska cekam
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.638
Поени од реакции
2.311
Многу чудно, не знам зошто 2,5 години си бил заглавен на задолжителна. На финална уствари те ставиле заедно со тие од имтервју во февруари 2019, цела година после тебе :/

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
Многу чудно, не знам зошто 2,5 години си бил заглавен на задолжителна. На финална уствари те ставиле заедно со тие од имтервју во февруари 2019, цела година после тебе :/

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Nisto cudno slusav muabeti deka luge cekale i po 4-5 godini vo 2016-2017 godina ja mislev taka bese porano ali i den deneska cekaat so godini. Ama na ovoj nacin jas sto podnesov mi kazaa treba okolu 2 godini, nikoj ne mi kaza za sigurno. Ne go brzam tolku, samo me interesirase za kolku vreme ke se smeni ovoj status i sto e sledno posto slusnav deka statusot treba da se smeni poveke od 4-5 pati a mislam deka ovaa e prviot pat sto go primetiv.
Автоматски споено мислење:

Od 2 do 6 Meseci se ceka na ovoj status.
Fala ti, pominaa skoro 4 meseci valjda ke vidam nekoja promena do fevruari.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
64
Поени од реакции
63
Здраво, значи можеш да си го подигнеш од амбасада или конзулат указот и си зајавуваш адреса. Со 2 или 3 слики во зависност каде ќе го подигнеш и копии од пасош. Ако идеш све преку амбасада или конзулат плус извод и венчаница ако си во брак на превод и легализација, ако одиш преку Софија после за егн, таму ќе си го преведеш и легализираш во Софија.
Ќе чекаш од 2 до 4 месеци да стигне писмото во Софија во министерство дека си го подигнал а потоа тие од таму до општина испраќаат каде си зајавил адреса уведомително писмо. Од 2 до 4 месеци ќе почнуваш да се јавуваш да прашуваш дали е стигнато писмото за тебе во општината каде си зајавил адрес. Кога ќе ти потврдат , можеш да поднесеш ЕГН преку амбасада или конзулат , ИЛИ да си идеш во Софија со добар посредник и за 1 ден да си земеш ЕГН и да отидете да се сликаш за пасош и лична карта по брза постапка и во истиот ден да си ги земеш !
Преку амбасада или конзулат ќе изгубиш многу време!
Поздрав
mislata mi bese dali moze samo da se podigne ukazot vo ambasada i so ukazot da si vadam so posrednikot adresa i eng vo sofija da ne ide preku ambasadadenta go zemam ukazot i idam za sofija za adresa.toa mi e nepoznanto.blagodaram na vremeto sto go odvoi.tnx
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
mislata mi bese dali moze samo da se podigne ukazot vo ambasada i so ukazot da si vadam so posrednikot adresa i eng vo sofija da ne ide preku ambasadadenta go zemam ukazot i idam za sofija za adresa.toa mi e nepoznanto.blagodaram na vremeto sto go odvoi.tnx
Адресата ќе си чекаш од 2 до 4 месеци да ти биде готова. Тоа си е преку амбасада или конзул бидејќи со самото подигање указ зајавуваш адрес. После откако ќе ти потврдат по телефон дека е стигнато писмото, можеш да си идеш за егн и друго во Софија.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
mislata mi bese dali moze samo da se podigne ukazot vo ambasada i so ukazot da si vadam so posrednikot adresa i eng vo sofija da ne ide preku ambasadadenta go zemam ukazot i idam za sofija za adresa.toa mi e nepoznanto.blagodaram na vremeto sto go odvoi.tnx
Не ,неможе.
И да кажеш во амбасада дека сам ќе си поднесеш за адреса, прво мора да пишеш каде ќе пријавиш адреса ,во која општина за да знаат каде да го пратат писмото.
И да одиш потоа дирекно во Софија како што велиш со подигнат указ од амбасада, во општината каде што ќе што ќе пријавиш адреса ќе ти кажат дека мора да го чекаат писмото од амбасада да стигне до нив па потоа ќе можат да ти издадат егн и адрес.
Значи чекањето со подигнато државјанство од амбасада не може да се избегне.
Имам убаво објаснето на 2 ра страна како им е системот во БГ кога се подигнува државјанство за 1 пат.
Значи кога го подигнуваш на едната слика од тебе пишуваш своерачно име и презиме отпозади на Бугарски, таа сликичка ја скенираат и ја прикачуваат на електронската форма на државјанството ,и пишуваат дополнително дека на тој и тој ден лицето го подигнало државјанството.Ова е дирекно во Софија. Е сега преку амбасада целото досие се собира и се праќа прво до Министерство за правосудие они да го внесат во систем електронски ,за после тие да се поврзат со општината и да ги известат дека е внесено за тоа и тоа лице,и они да си проверат во системот.Тој систем е поврзан и со МВР,за кога ќе одиме за сликање ,од систем службениците во форма на барање за пасош и лк тоа го принтаат,нашето државјанство, сликата наша потпишана и прашања кои се пополнуваат.Се потпишуваш на барањето и со потврдата за ЕГН и адреса од општина ,легализиран и преведен извод и поднесуваш и те сликаат.
Се надевам дека ви стана малку јасно како оди процедурата.
 
Член од
5 мај 2020
Мислења
25
Поени од реакции
64
Не ,неможе.
И да кажеш во амбасада дека сам ќе си поднесеш за адреса, прво мора да пишеш каде ќе пријавиш адреса ,во која општина за да знаат каде да го пратат писмото.
И да одиш потоа дирекно во Софија како што велиш со подигнат указ од амбасада, во општината каде што ќе што ќе пријавиш адреса ќе ти кажат дека мора да го чекаат писмото од амбасада да стигне до нив па потоа ќе можат да ти издадат егн и адрес.
Значи чекањето со подигнато државјанство од амбасада не може да се избегне.
Имам убаво објаснето на 2 ра страна како им е системот во БГ кога се подигнува државјанство за 1 пат.
Значи кога го подигнуваш на едната слика од тебе пишуваш своерачно име и презиме отпозади на Бугарски, таа сликичка ја скенираат и ја прикачуваат на електронската форма на државјанството ,и пишуваат дополнително дека на тој и тој ден лицето го подигнало државјанството.Ова е дирекно во Софија. Е сега преку амбасада целото досие се собира и се праќа прво до Министерство за правосудие они да го внесат во систем електронски ,за после тие да се поврзат со општината и да ги известат дека е внесено за тоа и тоа лице,и они да си проверат во системот.Тој систем е поврзан и со МВР,за кога ќе одиме за сликање ,од систем службениците во форма на барање за пасош и лк тоа го принтаат,нашето државјанство, сликата наша потпишана и прашања кои се пополнуваат.Се потпишуваш на барањето и со потврдата за ЕГН и адреса од општина ,легализиран и преведен извод и поднесуваш и те сликаат.
Се надевам дека ви стана малку јасно како оди процедурата.
Pale, da li ovo isto vazi ukoliko zelis da se prijavis na sluzbenu adresu Lege 6?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
Pale, da li ovo isto vazi ukoliko zelis da se prijavis na sluzbenu adresu Lege 6?
Да ,доколку го подигнеш преку амбасада ќе чекаш 2 до 3 месеци да стигне писмото,а доколку дирекно го земеш од Софија, се завршува за 1 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom