Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 јануари 2020
Мислења
172
Поени од реакции
162
Нема дополнителна повеќе,или отказ или указ.
Ne takva proverka dopolnitela sto bese pomegu zadol i finalna kako sto misli ti za ova mu zboruvam dodeka si na polozitelna :(
Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
(Вицепретседател) Барањето ви е на проверка кај вицепретседателот на Бугарија. Траењето на овој статус е непредвидливо и никој не може со сигурност да ви каже колку ќе чекате - може да се денови, недели или месеци во прашање. Доколку се е во ред со вашите документи, ќе се вратите на статус (4/Положително), по што набргу ќе преминете на статус (5/Указ-). Доколку вицепретседателот не го дели мислењето на Советот за државјанство, има дискреционо право да ви даде отказ. Најчести примери за откази од вицепретседателот се барања во кои се поврзувате само со подалечна роднина (вујко, тетка) кои се веќе бугарски државјани, што не се смета за доволен доказ за бугарско потекло според Законот за бугарско државјанство.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
181
Поени од реакции
324
Ne takva proverka dopolnitela sto bese pomegu zadol i finalna kako sto misli ti za ova mu zboruvam dodeka si na polozitelna :(
Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
(Вицепретседател) Барањето ви е на проверка кај вицепретседателот на Бугарија. Траењето на овој статус е непредвидливо и никој не може со сигурност да ви каже колку ќе чекате - може да се денови, недели или месеци во прашање. Доколку се е во ред со вашите документи, ќе се вратите на статус (4/Положително), по што набргу ќе преминете на статус (5/Указ-). Доколку вицепретседателот не го дели мислењето на Советот за државјанство, има дискреционо право да ви даде отказ. Најчести примери за откази од вицепретседателот се барања во кои се поврзувате само со подалечна роднина (вујко, тетка) кои се веќе бугарски државјани, што не се смета за доволен доказ за бугарско потекло според Законот за бугарско државјанство.
Pa po novo ako si pobrzan samo preku vujko, tetka uste na sovet dobivas otkaz , sega mislam i kako so citav prethodno kaj vice moze otkaz ako si usral neso u eu
 
Член од
31 октомври 2016
Мислења
90
Поени од реакции
274
За да следиме како се движи работата ...
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
46
Поени од реакции
73
ima li nekoj sto vo posledno vreme od POLOZITELNO dobil otkaz??
dajte decki spodeluvajte sigurni provereni informacii, se tresime kako listoi sekoj den :)

ps edvaj cekam vo polozitelno da mi se smeni (mislev od toj status natamu e samo cekanje), ama sega nesto me zaplasuvat ovie komentari
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
134
Поени од реакции
180
ima li nekoj sto vo posledno vreme od POLOZITELNO dobil otkaz??
dajte decki spodeluvajte sigurni provereni informacii, se tresime kako listoi sekoj den :)

ps edvaj cekam vo polozitelno da mi se smeni (mislev od toj status natamu e samo cekanje), ama sega nesto me zaplasuvat ovie komentari
Ima, na 17 avgust deckoto sto zaedno ja teravme cela procedura dobi otkaz so dokumenti od vujko, jas pominav so od sestra. Nisto dopolnitelno ne odnesovme dvajcata
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
559
Поени од реакции
1.109
Ima, na 17 avgust deckoto sto zaedno ja teravme cela procedura dobi otkaz so dokumenti od vujko, jas pominav so od sestra. Nisto dopolnitelno ne odnesovme dvajcata
Најчести примери за откази од вицепретседателот се барања во кои се поврзувате само со подалечна роднина (вујко, тетка) кои се веќе бугарски државјани, што не се смета за доволен доказ за бугарско потекло според Законот за бугарско државјанство. Odozgore sto pisale ti si od sestra ne te faka....
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
134
Поени од реакции
180
Најчести примери за откази од вицепретседателот се барања во кои се поврзувате само со подалечна роднина (вујко, тетка) кои се веќе бугарски државјани, што не се смета за доволен доказ за бугарско потекло според Законот за бугарско државјанство. Odozgore sto pisale ti si od sestra ne te faka....
U redu, jas samo dadov primer deka odbivaat...
 
Член од
10 август 2020
Мислења
21
Поени од реакции
12
Dobro vecer na site I od mene samo sto proveriv na potpis mi e moze da mi kaze nekoj uste kolku moze da cekam? Vi blagodaram
10тина месеци до указ со ова темпо. Може да ми кажеш кога беше на интервју и финална? Јас чекам исто промена на статус со интервју 12 феб.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
29 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
7
10тина месеци до указ со ова темпо. Може да ми кажеш кога беше на интервју и финална? Јас чекам исто промена на статус со интервју 12 феб.
Автоматски споено мислење:
Na intervju bev 28.1.2019
A vo final a kraj na juli pocetok na avgust
 

Kajgana Shop

На врв Bottom