Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Da spodelam
Vcera na soprugot mu stigna Ukazot Bitola i denes go podigna. Mu kazaa deka dokumetite ke bitat Sofija isprateni na 07.12 so diplomatskata posta i deka samo 50 dokumeti pustaat. Ponatamu ke zemime posrednik za da napravi sto pobrzo da dobie maticen broj i da zakaze za slkanje. Kolku ke e toa pobrzo neznam.
Da ne vi kazhaa slucajno koj vremenski period ke bide opfaten vo tie 50 dokumenti sto ke bidat prateni na 07.12 ? Mislam na tie sto podignale nedelite unazad.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Da spodelam
Vcera na soprugot mu stigna Ukazot Bitola i denes go podigna. Mu kazaa deka dokumetite ke bitat Sofija isprateni na 07.12 so diplomatskata posta i deka samo 50 dokumeti pustaat. Ponatamu ke zemime posrednik za da napravi sto pobrzo da dobie maticen broj i da zakaze za slkanje. Kolku ke e toa pobrzo neznam.
Brzo kje bide od 2 do 3 meseci max :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Da spodelam
Vcera na soprugot mu stigna Ukazot Bitola i denes go podigna. Mu kazaa deka dokumetite ke bitat Sofija isprateni na 07.12 so diplomatskata posta i deka samo 50 dokumeti pustaat. Ponatamu ke zemime posrednik za da napravi sto pobrzo da dobie maticen broj i da zakaze za slkanje. Kolku ke e toa pobrzo neznam.
Se misli na toa otkoga ke stigne pismoto vo Opstina, EGN so posrednik se zima za 1 den.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
30 декември 2019
Мислења
62
Поени од реакции
148
Zdravo decki,

u cetvrtokot 19.11 dobiv ukaz, u petokot prativ molba preku DHL koja sto bese primena u ponedelnikot i denes mi go pratile ukazot u ambasada a posrednikot me ubeduvase deka ne mozelo taka samo sum gubela vreme, da sum si zakazala u Sofija :D fala mnogu na @Alexija i @Meh
 

Attachments

Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Zdravo decki,

u cetvrtokot 19.11 dobiv ukaz, u petokot prativ molba preku DHL koja sto bese primena u ponedelnikot i denes mi go pratile ukazot u ambasada a posrednikot me ubeduvase deka ne mozelo taka samo sum gubela vreme, da sum si zakazala u Sofija :D fala mnogu na @Alexija i @Meh
Треба да закажам термин па да пратим молба ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Kolku cini da se isprati dokumenti do Sofija preku DHL?
50€.
Отприлика.
Автоматски споено мислење:

Само молба треба или и копија од пасошот?
Само молбата со сите инфо во неа.
Автоматски споено мислење:

Da spodelam
Vcera na soprugot mu stigna Ukazot Bitola i denes go podigna. Mu kazaa deka dokumetite ke bitat Sofija isprateni na 07.12 so diplomatskata posta i deka samo 50 dokumeti pustaat. Ponatamu ke zemime posrednik za da napravi sto pobrzo da dobie maticen broj i da zakaze za slkanje. Kolku ke e toa pobrzo neznam.
Супер. Значи, можам да почнам да досадувам на телефон во Средец од средина на декември.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Zdravo decki,

u cetvrtokot 19.11 dobiv ukaz, u petokot prativ molba preku DHL koja sto bese primena u ponedelnikot i denes mi go pratile ukazot u ambasada a posrednikot me ubeduvase deka ne mozelo taka samo sum gubela vreme, da sum si zakazala u Sofija :D fala mnogu na @Alexija i @Meh
Мило ми е! :) Идемо даље!
 
Член од
30 декември 2019
Мислења
62
Поени од реакции
148
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
@Riri25 @Meh jas minatata nedela prativ preku makedonska posta so preporacana prativ isto taka so sledenje se vkupno cini 260 d. pisuva deka e stignata vo naizmenicna posta vo BG Sofija e sega dali e pristignata vo MP neznam. Sestra mi e so polozitelno pocetok na mart pa vo slednite nekolku ukazi cekame potpis, dali kje go pratat vo ambasada vo SK kje vidime .
Автоматски споено мислење:

@Nikolablaaa sestra mi isprati i kopija od MK pasos i molba neznam sto menuva i dali treba kopija od pass
Автоматски споено мислење:

Бугарија ги затвора училиштата и рестораните до 21 декември.

Бугарија објави затворање на училишта, ресторани, трговски центри и спортски сали до 21 декември, додека како и остатокот од Источна Европа, таа тешко се бори против ширењето на коронавирусот.

Според новите мерки, училиштата и универзитетите ќе се префрлат на настава преку интернет, а градинките ќе бидат затворени.

Приватните собири се ограничени на 15 лица, а сите ресторани, кафулиња и ноќни клубови ќе бидат затворени. Забранети се туристички патувања во земјата и во странство.

По протестите на претприемачите, владата одлучи да дозволи работа на помали продавници, а спортските настани може да се одржат без гледачи. На театрите им е дозволено да примат само 30 проценти од нивниот капацитет.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Zdravo decki,

u cetvrtokot 19.11 dobiv ukaz, u petokot prativ molba preku DHL koja sto bese primena u ponedelnikot i denes mi go pratile ukazot u ambasada a posrednikot me ubeduvase deka ne mozelo taka samo sum gubela vreme, da sum si zakazala u Sofija :D fala mnogu na @Alexija i @Meh
Честитки душа! Баш ми е мило, нека ти е со среќа и само успеси во иднина!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom