Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Промени од денес 10.02.2023

2806/2020, 2808/2020

Проверено од 2525/2020 до 3300/2020 *
Јас проверив од 3220 до 3400. Нема никакви промени но покасно ќе проверам накај 8 или 9 часот исто вие што проверувате од 2525/2020 до 3300
 
Член од
17 март 2021
Мислења
4
Поени од реакции
4
Здраво дечки имам прашање/дилема, па доколку некој знае (и умее), да ме советува што да правам.
Статусот не ми е променет од самото пристигнување на документите во Софија (интервјуто го правев во Конзулат почетокот на 2021 година), односно на веб страната пишува: „Приета молба с входјашт“ 15.06.2021.
Значи скоро 2 години од кога е пристигната молбата, нема никаква промена. Прашањето/дилемата ми е дали има нешто што можам да направам (да се јавам некаде?), затоа што немам никаква промена скоро две години?
Благодарам однапред!
 
Член од
31 јануари 2023
Мислења
11
Поени од реакции
4
Интервју: 12.09.2019
Финална: 12.02.2021
Положително: 11.11.2022
Указ 145 : 05.01.2023
Пасош во рака: 09.02.2023

Почнато со прадедо документи но отпосле подадени од брат родствени врски.
Со каков документ од прадедо? И дали ти побараа дополнителниндокументи или ти самоиницијативно однесе?
 
Член од
14 ноември 2022
Мислења
31
Поени од реакции
19
Интервју: 12.09.2019
Финална: 12.02.2021
Положително: 11.11.2022
Указ 145 : 05.01.2023
Пасош во рака: 09.02.2023

Почнато со прадедо документи но отпосле подадени од брат родствени врски.
СО какви документи беше од прадедо ти?
 
Член од
14 ноември 2022
Мислења
31
Поени од реакции
19
Кога ќе се состави влада во Бугарија, ќе има многу застој во процедурата и одземени државјанства,
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
182
Поени од реакции
184
Здраво дечки имам прашање/дилема, па доколку некој знае (и умее), да ме советува што да правам.
Статусот не ми е променет од самото пристигнување на документите во Софија (интервјуто го правев во Конзулат почетокот на 2021 година), односно на веб страната пишува: „Приета молба с входјашт“ 15.06.2021.
Значи скоро 2 години од кога е пристигната молбата, нема никаква промена. Прашањето/дилемата ми е дали има нешто што можам да направам (да се јавам некаде?), затоа што немам никаква промена скоро две години?
Благодарам однапред!
И јас сум на истото како и многу други. Јас најдов стар документ и вчера бев во конзулат да го доставам за да се стави во мојата молба. Ми кажаа да се јавам за 2 и пол, 3 месеци за да видиме дали ќе имам ново бројче или ќе го задржам старото.


Релевантен извор на информацијава?
Прочитал на фејсбук од оние глупине вести.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Кога ќе се состави влада во Бугарија, ќе има многу застој во процедурата и одземени државјанства,
Како мислиш застој ? Ќе ги враќаат старите т.е. овие на дополнителна од 2019-2020 на положително ли па ќе се соберат многу предмети ?
ГЕРБ+ДПС+Взход+НДСВ треба да состават, а колку што знам ГЕРБ ја олесни целата процедура со државјанста и нивната политика беше да даваат масовно и со инвестиции и со клубови. Обично застојот т.е советот по гражданство не работи околу 1.5 месец откако ќе формираат влада. Поголем застој од 2021 откако комунистите дојдоа на власт нема со ова сега што го прават, а го правеа исто така ова во 2013-2014 год. Си толкуваа закон по свое, масовно на дополнителна, се влечеа со работа... Тоа ти е од БСП така со ПП и Демократска Бугарија се договорија. Сега е техничкиот кабинет на Радев-БСП и си тераат по старо.
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Здраво дечки имам прашање/дилема, па доколку некој знае (и умее), да ме советува што да правам.
Статусот не ми е променет од самото пристигнување на документите во Софија (интервјуто го правев во Конзулат почетокот на 2021 година), односно на веб страната пишува: „Приета молба с входјашт“ 15.06.2021.
Значи скоро 2 години од кога е пристигната молбата, нема никаква промена. Прашањето/дилемата ми е дали има нешто што можам да направам (да се јавам некаде?), затоа што немам никаква промена скоро две години?
Благодарам однапред!
Истста судбина ја делам и јас, дали знаете некој или овде има некој што бара и може да најде или да посредува за стар бугарски документ ?
 
Член од
17 март 2021
Мислења
4
Поени од реакции
4
И јас сум на истото како и многу други. Јас најдов стар документ и вчера бев во конзулат да го доставам за да се стави во мојата молба. Ми кажаа да се јавам за 2 и пол, 3 месеци за да видиме дали ќе имам ново бројче или ќе го задржам старото.



Прочитал на фејсбук од оние глупине вести.
Вчера се слушав со посредникот, ми рече дека многу однеле стар документ, но немало никаква промена.
„Да почекаме да видиме што ќе се случи по „природен пат“, после изборите“ ми рече.
Е сега што-како стварно немам идеа.

Информирај не' доколку има промена кај тебе!
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
182
Поени од реакции
184
Вчера се слушав со посредникот, ми рече дека многу однеле стар документ, но немало никаква промена.
„Да почекаме да видиме што ќе се случи по „природен пат“, после изборите“ ми рече.
Е сега што-како стварно немам идеа.

Информирај не' доколку има промена кај тебе!
Ќе видиме како ќе е. Се надевам на почеток на промена, па и ново бројче како што кажа друг член на форумов
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Знае ли некој дали треба да имам нотариално заверена копија на извод на раѓање ако сакам да ми вратат назад после зимање државјанство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom