Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 август 2015
Мислења
455
Поени од реакции
739
Dzvonev vo Ministerstvo na pravda za da vidam do kade e rabotava i nikoj ne kreva. Znae nekoj so se slucuva ? Samo na priemna centrala mi krena veli tuka se site rabotele.
Колку што знам цел август се на колективен одмор (освен ако нема некои дежурни службеници или слично).

Така да за еден месец продолжува циркузот со работа.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
259
Поени од реакции
505
Колку што знам цел август се на колективен одмор (освен ако нема некои дежурни службеници или слично).

Така да за еден месец продолжува циркузот со работа.
Znaci septemvri ke e mesecot koga ke ima nova data na potpis za ukazi….od 17.06 juni nema niso objaveno ama mora cudno mi e poso novo tromesecie e ..
 
Член од
7 април 2019
Мислења
130
Поени од реакции
91
Znaci septemvri ke e mesecot koga ke ima nova data na potpis za ukazi….od 17.06 juni nema niso objaveno ama mora cudno mi e poso novo tromesecie e ..
Ovie od novava vlast teski nerabotnici. Razbiram lani izbori ama od januari niso ne srabotija. Skoro dve godini gi prelezaa. Samo Bojko da pobedi sega vo oktomvri i pak da se vratat kako so si bese i se si rabotea i priznavaa. So e ova ne znam.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
455
Поени од реакции
739
Ovie od novava vlast teski nerabotnici. Razbiram lani izbori ama od januari niso ne srabotija. Skoro dve godini gi prelezaa. Samo Bojko da pobedi sega vo oktomvri i pak da se vratat kako so si bese i se si rabotea i priznavaa. So e ova ne znam.
Ај што не работат мање више. Ама што заглавија десетици илјади луѓе беспотребно, тоа е главниот проблем.

Znaci septemvri ke e mesecot koga ke ima nova data na potpis za ukazi….od 17.06 juni nema niso objaveno ama mora cudno mi e poso novo tromesecie e ..
Којзнае ...
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
65
Поени од реакции
44
Moze nekoj sto napravil izjava od dva svedoka za razlicni preziminja da mi kaze kako treba? Im se javiv na eden notarinat i mi vikaat dvata svedoka mozaat ili poedinecno ili zaedno, ama kade mozam da najdam obrazec za izjavata?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Moze nekoj sto napravil izjava od dva svedoka za razlicni preziminja da mi kaze kako treba? Im se javiv na eden notarinat i mi vikaat dvata svedoka mozaat ili poedinecno ili zaedno, ama kade mozam da najdam obrazec za izjavata?
Пред неколку постови @perka1 ти напиша дека помина без промена. Тие знаат дека во тој период Бугарска егзархија им ги промени сите презимиња,
Зборот ми е, ако веќе инстинктот ти вели дека мора да смениш нешто, поарно да го побараш во Софија во Државен архив. Барем ќе ти издадат оригинален документ.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
65
Поени од реакции
44
Пред неколку постови @perka1 ти напиша дека помина без промена. Тие знаат дека во тој период Бугарска егзархија им ги промени сите презимиња,
Зборот ми е, ако веќе инстинктот ти вели дека мора да смениш нешто, поарно да го побараш во Софија во Државен архив. Барем ќе ти издадат оригинален документ.
Vishe sum zemal dokument od drzavniot arhiv kade sto se naogja mojot predok, samo forata e shto jas sum Jordanov, tatko mi e Jordanov, dedo mi e Jordanov i tatkoto na umrenicata na dedo mi e so "Jordanov" ama na negovata sopstvena umrenica e Jordanovski(na pra dedoto).
Mozebi se sekiram baajgi bidejki ne e nitu razlicno prezime, samo nastavkata -ski e dodadena, ama nishto ne se gubi od izjava na notar
 
Член од
17 април 2022
Мислења
5
Поени од реакции
4
Успешно е или неуспешно е ?
Ne
Автоматски споено мислење:

Dadov m1/2 so izjava bugarin, me vratija po edna nedela i potoa po edna nedela me odbija komplet
Автоматски споено мислење:

Ne
Автоматски споено мислење:


Dadov m1/2 so izjava bugarin, me vratija po edna nedela i potoa po edna nedela me odbija komplet
Mislev na finalna i potoa me odbija
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
205
Денес бев во Софија и го подигнав државјанството,адресата е во Благоевград,за 2 недели ќе излезе ЕГН то ,некаде од 5 септември ќе одам во Благоевград за сликање и најверојатно ќе одам по нормална постапка,ва странција ќе се емигрира некаде март 2023.
Утрово околу 3ч тргнав за Делчево,стигнав околу 5ч,во 6 со посредникот се тргна за Софија,за 20мин заврсив работа.Пред половина час стигнав во Кавадарци,измалтретиран но вреди.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
259
Поени од реакции
505
Odi si norm
Денес бев во Софија и го подигнав државјанството,адресата е во Благоевград,за 2 недели ќе излезе ЕГН то ,некаде од 5 септември ќе одам во Благоевград за сликање и најверојатно ќе одам по нормална постапка,ва странција ќе се емигрира некаде март 2023.
Утрово околу 3ч тргнав за Делчево,стигнав околу 5ч,во 6 со посредникот се тргна за Софија,за 20мин заврсив работа.Пред половина час стигнав во Кавадарци,измалтретиран но вреди.
. Odi si normalna za 10 dena ke ti izleze i pasos i licna karta .
 
Член од
26 мај 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo kazete mi dali nekoj znae dali treba da odam da si zemam orginalen dukument od centralen drzaven ahiv vo Bugarija ili moze da go izvadam tuka so zaverka od notar.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Prodolzuvanje na vozachki dozvoli-BG-


Dali ima nekoj informacija za prodolzuvanje na rok na vozachki dozvoli za -profesionalni shoferi so -ADR .

Znam deka imashe nekoj birokratski zastoj,ima li nekoj informacija okolu toa? Bilo kakva informacija e dobredojdena.Deka veke po dolg period nema nikakvi promeni. Blagodaram


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 август 2015
Мислења
455
Поени од реакции
739
Ne
Автоматски споено мислење:
Dadov m1/2 so izjava bugarin, me vratija po edna nedela i potoa po edna nedela me odbija komplet
Автоматски споено мислење:
Mislev na finalna i potoa me odbija
Така и си мислев :) изгледа некои посредници го пуштија муабетов да лапнат уште некоја паричка.

Сега да видиме дали луѓево од Србија ќе пројдат со нивните документи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom