Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 август 2019
Мислења
22
Поени од реакции
61
Na 14.06 od dopolnitelna sum prefrlen povtorno vo finalna. Dostaviv dopolnitelni dokumenti posmrtnica od pra dedo.
Bibo te molam da promenis vo spisokot.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
29
Падна владата на Петков , денеска изгласаа недоверба, може има шанси да ја вратат процедурата по старо .Што мислите ?
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Отежнувањето на процедурата не се должи на доаѓаењето на власт на Кирил Петков. Во март 2021 година беа донесени измени на Законот за добивање на бугарско државјанство и од тогаш исклучиво се бара силен доказ за бугарско потекло.

Но што мислите, дали падот на Владата може дополнително да придонесе кон одолговлекување на постапката со оглед на тоа што во Советот за гражданство секогаш има член од Владата, конкретно заменикот министер за правда?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Според мене не
Овој проблем е повеќе на претседателот и заменик претседателот а тука никој ништо не чепка
А и друго нешто
Повеќе од очигледно е дека прашање на време е кога бугарите ќе бидат внесени во нашиот устав, во нивен интерес е да има што повеќе бугари така да логично е и да убрзаат
Гледате дека последно време постојано работат и има промени финална положителна
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Повеќе од очигледно е дека прашање на време е кога бугарите ќе бидат внесени во нашиот устав, во нивен интерес е да има што повеќе бугари така да логично е и да убрзаат
Гледате дека последно време постојано работат и има промени финална положителна
Искрено баш ова за мене е најмистериозниот дел. По секоја логика, човек би помислил дека во целава ситуација кога они се обидуваат да кажат дека Македонците се Бугари и дека сите тука имаат бугарско потекло, они би РАСТУРАЛЕ со укази и државјанства, а они едвај пуштаат. Точно дека последниве 2-3 месеца КОНЕЧНО проработеа, но пак е тоа со споро темпо и доста строго (80% ги ставаат на дополнителна).
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Искрено баш ова за мене е најмистериозниот дел. По секоја логика, човек би помислил дека во целава ситуација кога они се обидуваат да кажат дека Македонците се Бугари и дека сите тука имаат бугарско потекло, они би РАСТУРАЛЕ со укази и државјанства, а они едвај пуштаат. Точно дека последниве 2-3 месеца КОНЕЧНО проработеа, но пак е тоа со споро темпо и доста строго (80% ги ставаат на дополнителна).
se soglasuvam mislam ke se prodolzi po ova tempo..
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Немам сила да се радувам, после милиони разочарувања, се надевам дека президента ќе потпиши.
Честито,ме израдува другар.

Јас сум 2 месеци на положително,некаде јули-август очекувам некоја промена,се надевам ќе бидам вклучен во указ.
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Znaci prakticno se poklopuva mesecot koga intervjuto bilo so mesecot koga gi pregleduvaat onie na finalna?

Tie sto bile na intervju vo juni 2019 sega im se menuva statusot vo juni 2022?


Ima smisla ovaa logika? Posto izgubiv redosled
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Znaci prakticno se poklopuva mesecot koga intervjuto bilo so mesecot koga gi pregleduvaat onie na finalna?

Tie sto bile na intervju vo juni 2019 sega im se menuva statusot vo juni 2022?


Ima smisla ovaa logika? Posto izgubiv redosled
Sega gi rabotat tie so bile junu/juli 2019 na intervju . Jas minatiot noemvri dobiv ukaz i cekav do polozitelno 2 godini i plus 7 meseci za potpis meguyoa sega kako so trgnalo do polozitelno se ceka okolu 3 godini i plus 3/4meseci za potpis po nekoja logika zboram ako ne te stavat na dopolnitelna i se si odi kako so treba :)
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Искрено баш ова за мене е најмистериозниот дел. По секоја логика, човек би помислил дека во целава ситуација кога они се обидуваат да кажат дека Македонците се Бугари и дека сите тука имаат бугарско потекло, они би РАСТУРАЛЕ со укази и државјанства, а они едвај пуштаат. Точно дека последниве 2-3 месеца КОНЕЧНО проработеа, но пак е тоа со споро темпо и доста строго (80% ги ставаат на дополнителна).
Епа нема логика, плус идиотите ќе навлечат дополнителен гнев од Македонците.

Каков ќе им биде ставот на илјадници / десетици илјади Македонци и нивните семејства ако добијат отказ за БГ пасош после години чекање и еден куп пари фрлени :)
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Ima nekoj nacin da se zakaze termin koj nema da bide vo 2023? Za vo Sofija proveriv na eden sajt, ama vika deka ne se aktivni datumite(ne znam dali se popolneti ili sto ama). A imav i edna hipoteticka ideja, ne bi mozelo da se zakaze termin vo... da kazeme ambasadata vo Albanija kade sto nema nikakov red? Vo Sk terminot mi e vo 2023 :/
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Ima nekoj nacin da se zakaze termin koj nema da bide vo 2023? Za vo Sofija proveriv na eden sajt, ama vika deka ne se aktivni datumite(ne znam dali se popolneti ili sto ama). A imav i edna hipoteticka ideja, ne bi mozelo da se zakaze termin vo... da kazeme ambasadata vo Albanija kade sto nema nikakov red? Vo Sk terminot mi e vo 2023 :/
Da se ceka edna godina i poveke za termin u ambasada osven ako najdes vrski da se butnes preku red u sk ili bitola ..ova so sofija e blokirano ima veke termin do dekemvri
 
Член од
24 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
3
Dali ima nekoj iskustvo so M1/M2 obrazec kako dopolnitelen dokument? Posrednikot mi kaza deka go prifakale dokolku nemas star dokument...
 
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
35
Немам сила да се радувам, после милиони разочарувања, се надевам дека президента ќе потпиши.
Не се радувај многу, мене првиот пат Вицепрезидентот ми даде отказ 2018, а сите ми викаа готово завршена е работата.
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Не се радувај многу, мене првиот пат Вицепрезидентот ми даде отказ 2018, а сите ми викаа готово завршена е работата.
А Зошто да не се радува? Мислам ок е да бидеш претпазлив, но состојбата од 2018 година и сега е сосема изменета и не може да се направи компарација за тогаш и сега. Советот за гражданство е најважниот фактор моментално за трансфер во трета фаза. Така да, само напред мислам дека ќе биде се во ред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom