Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Море банирај го таму што не користи јазик соодветен на мкд форум. Па уште никнале како печурки со по 2-3 дупли јузери.

Алал да ти е на трпението, што да ти кажам.
овде сите треба да го користиме бугарскиот јазик, нашиот мајчин јазик
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Некои од документите во пакет со наново посмртници и изводи кои ќе ги доставам за недела две како дополнителни документи па ќе видиме дали ќе има позитивен резултат.







 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Јас ги имав на македонски и на македонски си зборував. Не ни планирав да зборувам бугарски.
А и сите таму шо беа сите на македонски одговараа. Никој не прави проблем ако зборуваш на македонски. И ние ги разбираме и тие не разбираат.
Nekoj za da kazi kolku e vo bg za prevod i legalizacija na dokumenti izvodi i dali moze da se pratat dokumentite po posta da se prevedat
и тука имаш превод
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
3
Ja se juce zalim da mi se status nije promenio, kad danas promena sa finalne 15249/2018 broj prepiske 28.05.2019 intervju .. pise mi ovo
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, JEL MOZE POMOC? Samo to stoji sta znaci dalje sta treba da predam
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
Nekoj za da kazi kolku e vo bg za prevod i legalizacija na dokumenti izvodi i dali moze da se pratat dokumentite po posta da se prevedat
Е
Nekoj za da kazi kolku e vo bg za prevod i legalizacija na dokumenti izvodi i dali moze da se pratat dokumentite po posta da se prevedat
11 лева бато по документ преведен и легализиран прати си 1 недела претходно плаќаш таму. Поздрав.
 

Attachments

Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Ja se juce zalim da mi se status nije promenio, kad danas promena sa finalne 15249/2018 broj prepiske 28.05.2019 intervju .. pise mi ovo
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, JEL MOZE POMOC? Samo to stoji sta znaci dalje sta treba da predam
Со кои документи аплицираше за происход?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Се работи за документ од институција!

Прадедо роден 1903та во Бугарија, во село под општина Петрич. Во општина Петрич не можат да издадат документ копија или било што од старата книга затоа што книгите се стари и се префрлени во Софија во некој архив.

Помош каде да се оди во Софија???

Благодарам
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Здраво бидејќи и јас сум на финална со поднесени документи преку сестра со бг пасош и извод од дедо роден во период од 1910-1918, па читам низ форумот дека тоа веќе не поминувало, па сакам да се спремам за евентуално дополнително па би сакал да прашам дали има некој искуство и дали поминува со бг свидетелство од сестра на баба ми, дали тоа би можело да заврши работа? Што мислите?
некој искуство, мислење?
Благодарам
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
3
Со кои документи аплицираше за происход?
Iskreno meni je to sve posrednik uradio, ali nismo vise u kontaktu, pobegao je posle niza neuspelih pasosa.. ali osnovno sto i vecina jer nemam umrlicu ne mogu da pronqdjem nigdje, dokaz o poreklu imam preko babe i dede da su rodjeni na teritoriji koja je bila njihova
 
Член од
10 декември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
6
Zdravo. Mi bese pobarano novo lekarsko da dostavam i jas minatata nedela im dostaviv. Da ne znae nekoj otprilika za kolku vreme gi obrabotuvaat novodostavenite dokumenti i ti go vrakaat stariot status (bez prethodnata konstatirana neredovnost)?
 
Член од
10 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
35
Kakvi iskustva imate za procedura za zajavuvanje adresa i pasos preku konzulat vo Bitola?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Здраво дечки денес го зедов бројчето и како што претпоставував треба да се достават дополнителни документи меѓутоа ги немам. Дали постои некое решение да напоменам имам пребарано во архив меѓутоа беше не успешно оти не пронашле никакви информации. Интервју направено на 09.11.2021.
 

Attachments

Член од
1 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали е отежната процедурата за вадење пасош и дали вреди сега да се почне?
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Се работи за документ од институција!

Прадедо роден 1903та во Бугарија, во село под општина Петрич. Во општина Петрич не можат да издадат документ копија или било што од старата книга затоа што книгите се стари и се префрлени во Софија во некој архив.

Помош каде да се оди во Софија???

Благодарам
Drzavna agencija Arhivi ....pisi im...navedi gi site podatoci od dokumentite
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Уште ставаат на дополнителна, далеку од тоа дека завршија со тој потег и дека сега сите од финална ги пуштаат на положително. Сите што овој месец влегоа на положително во главно претходно беа на дополнителна и доставиле нови документи (а некои што не доставиле добија отказ).

Здраво Бибо сакам да те прашам за дечко ми лани му побараја дополнителни документи и му достави крштеница и венчаница од прадедо извадени од Македонија кој е роден 1886 и плус други документи од другата страна тој прадедо е роден 1903 дали има некоја надеж за да го пуштат рокот за да ги достави документите му беше 15.12 2021 од тогаш не е сменато ништо уште е на дополнителна...
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom