Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Dali dokument izdaden od bugarski arhiv se smeta za star dokument pri dokazuvanje na poteklo....fala Vi
Се смета само ако има заверка од архивот. Кога ќе побараш да ти направат копија на некој стар документ, ќе побараш да ти го заверат, така се гледа дека тоа е издадено од архивот. Да го коментира коментаров, девојчето што тврди дека давам не точни информации.
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
16
Да споделам и мое искуство од минатава недела.
Интервју Битола 11.06, пред една недела ми се смени статусот и мене на:
  • Констатирани нередовности:Следва да представите документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице - Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което да е от б'лгарски произход, с'гласно чл. 15, ал. 2 от Закона за б'лгарско гражданство.
Прашав за информација во министерството во Софија, и ми рекоја дека мора документ од предок за да продолжи постапката.
Во мојот случај, според мене, иронично е тоа што јас веќе имам разрешение за постојано пребивавне од март 2021 врз основа на бугарски произход од ДАБЧ (изваден ноември 2020), а сега истиот произход не ми го важат. Разбирам дека веќе ДАБЧ не постои, ама не гледам зошто не би ги зеле предвид произходите издадени до 15.03.2021...
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Kate dali imas izvadeno dokument od bugarski arhiv i kako?
...Eektronski proveriv vo inventarnite opisi objaveni na nivniot sajt za moite predci I tie mi odgovorija deka ima....me izvestija sve po arhivi broevi zavedeni kaj niv...broj...so ime I prezime I mi partija smetki na koi treba da platam taksa....I potoa kje mi gi pratat...samo ne znam Dali se toa tie stari dokumenti koi gi baraat prinintervju....ako ne mozes da se snajdes....slobodno prasaj...kje ti kazam kako se aplicira
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
...Eektronski proveriv vo inventarnite opisi objaveni na nivniot sajt za moite predci I tie mi odgovorija deka ima....me izvestija sve po arhivi broevi zavedeni kaj niv...broj...so ime I prezime I mi partija smetki na koi treba da platam taksa....I potoa kje mi gi pratat...samo ne znam Dali se toa tie stari dokumenti koi gi baraat prinintervju....ako ne mozes da se snajdes....slobodno prasaj...kje ti kazam kako se aplicira
Ako mozes detaljnije da objasnis Kako ide ta provera?gde trazis sta pises it'd... Unapred hvala
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Да споделам и мое искуство од минатава недела.
Интервју Битола 11.06, пред една недела ми се смени статусот и мене на:
  • Констатирани нередовности:Следва да представите документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице - Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което да е от б'лгарски произход, с'гласно чл. 15, ал. 2 от Закона за б'лгарско гражданство.
Прашав за информација во министерството во Софија, и ми рекоја дека мора документ од предок за да продолжи постапката.
Во мојот случај, според мене, иронично е тоа што јас веќе имам разрешение за постојано пребивавне од март 2021 врз основа на бугарски произход од ДАБЧ (изваден ноември 2020), а сега истиот произход не ми го важат. Разбирам дека веќе ДАБЧ не постои, ама не гледам зошто не би ги зеле предвид произходите издадени до 15.03.2021...
I jas sum so ist status kako i ti,i jas imam proishod izdaden vo april 2020g ama bev na intervju vo oktomvri 2021 znači po noviot zakon i sega baraat star dokument,ne go priznavaat toj proishod.I što ke pravime sega,kako da bideš pameten vo ovaa situacija?A tolku pari frliv do sega.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
I jas sum so ist status kako i ti,i jas imam proishod izdaden vo april 2020g ama bev na intervju vo oktomvri 2021 znači po noviot zakon i sega baraat star dokument,ne go priznavaat toj proishod.I što ke pravime sega,kako da bideš pameten vo ovaa situacija?A tolku pari frliv do sega.
A nie so proishodi od 2018 (zapocnata procedura 2017) i sne na finalna vekje godina dena so da recime? Vas barem za edna godina vi kazvat nema i cao ne ve vrtat 4-5 godini za na krajot da ni go spopikaat ...taka da ne se potresuvajte mn valjda ke ima drugi nacini..vo idnina

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
15 октомври 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, edna mala pomosh od grupava. Na kerka mi i go zgresija imeto na ukazot trebalo nekoja molba da se pusti na email. Ako ima nekoj draft verzija da mi pusti. Blagodaram
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
16
A nie so proishodi od 2018 (zapocnata procedura 2017) i sne na finalna vekje godina dena so da recime? Vas barem za edna godina vi kazvat nema i cao ne ve vrtat 4-5 godini za na krajot da ni go spopikaat ...taka da ne se potresuvajte mn valjda ke ima drugi nacini..vo idnina

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Сочувтствувам со вас дека сте чекале толку многу време, ама вашата постапка за државјанство на никој начин не ја обезвреднува мојата или постапката на било кој друг. Не е ова натпревар кој чека повеќе, кој помалку, едноставно споделуваме искуство за нешто кое сега во последнов месец е актуелно.
Автоматски споено мислење:

I jas sum so ist status kako i ti,i jas imam proishod izdaden vo april 2020g ama bev na intervju vo oktomvri 2021 znači po noviot zakon i sega baraat star dokument,ne go priznavaat toj proishod.I što ke pravime sega,kako da bideš pameten vo ovaa situacija?A tolku pari frliv do sega.
Според коментарите погоре, можеби единствена опција е да се бара било каков документ во архивот. Во мојот случај, олеснителна околност е што имам постојан престој, па после 5 години можам да побарам државјанство врз основа на него ако ништо не биди од оваа постапка. Секако, се надевам дека нема да треба да дојди до тој степен, ама не се знае, неизвесно е се..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom