Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 септември 2016
Мислења
117
Поени од реакции
50
Здраво,
Инт. 20.07.2021 БТ конзулат, со докумени происход извод дедо 1903, итн и потврда бг клуб струмица, вчера се смени статустот

  • Образувана преписка N:19463/2021/13.12.2021 г. Констатирани нередовности:В срок до 13.02.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 13.12.2021 г.
Инфо како да се постапи понатаму
Original dokument najdi
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
40
Точно. Другарче пред некое време аплицираше. Немаше стар документ го одбија по default, а чекаше кутриот година и пол за интервју.
Друго, за интервју веќе се чека 2 години.

Еве тие што прашуваат цело време:

Не може да земете државјанство без стар документ или ако не сте во директна роднинска врска со некој што има (мајка, татко, брат, сестра).
Дали сигурно може преку брат, сестра? Некои викаат може, некои не може...и на интервју не ги пуштале

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.711
Поени од реакции
873
Исто така и ако сте поминале на комисија, а чекате Указ, Вицепрезидентот може да ве одбие. Да речеме вујко, тетка сте поминале на потпис паѓате
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.863
Поени од реакции
3.199
Дали сигурно може преку брат, сестра? Некои викаат може, некои не може...и на интервју не ги пуштале
За државјанство потребно ви е да докажете ПОТЕКЛО. Брат и сестра не се потекло, не ви се они предци. НО, ако самите они веќе добиле државјанство тогаш извадете ги истите документи преку кои нив им доделиле државјанство (очигледно они некако докажале бугарско потекло преку некоја баба/дедо) па аплицирајте со истите документи како они што поднеле, и како плус додадете го пасошот од братот/сестрата за да се види дека веќе еднаш ви е докажано бугарско потекло во фамилијата. Ако предадете само нивен пасош и ништо други од документи тогаш немате цврсто докажано потекло, може братот/сестрата на друга основа си го добил/а државјанството па сам по себе нивниот пасош не е доволен доказ за потекло.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
149
Поени од реакции
313
За државјанство потребно ви е да докажете ПОТЕКЛО. Брат и сестра не се потекло, не ви се они предци. НО, ако самите они веќе добиле државјанство тогаш извадете ги истите документи преку кои нив им доделиле државјанство (очигледно они некако докажале бугарско потекло преку некоја баба/дедо) па аплицирајте со истите документи како они што поднеле, и како плус додадете го пасошот од братот/сестрата за да се види дека веќе еднаш ви е докажано бугарско потекло во фамилијата. Ако предадете само нивен пасош и ништо други од документи тогаш немате цврсто докажано потекло, може братот/сестрата на друга основа си го добил/а државјанството па сам по себе нивниот пасош не е доволен доказ за потекло.
Tocno taka! Brat sestra e odlucno za plus dokumenti da se odnesat a tuka treba pred se predci i kako plus dokumenti se nosat od
Brat sestra. Toa porano so bilo preku tetki cickovci strini i slicno veke odamna ne pustaat taka pred nekokku godini. So ogled na situacijata mislam
Deka se nepotrebni komentari po sto pati da sw zbori moze li od cicko vujko i slicno. Znam site se nervozni sledam use vo grupava korisna e za moi drugari so se vo procedura i sestrite.se madevam neso ke se smeni i site so se na finalen da ne teeba da se nosat drugi dokunenti megutoa sea e taka i morame da se pomirime so toa.mene posrednik lucno mi kazal deka veke ne moze koj saka da izvadi ..
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ништо не може да се направи. Само да чекаме и да се надеваме дека не се комплетни имбецили да си ги толкуваат законите ретроактивно за луѓе што аплицирале пред 4-5 години и више.
НЕ ТРЕБА САМО ДА СЕ ЧЕКА !!!
Доколку сите ние што сме почнале процедура по стариот закон испратиме писмо ( лично или уште подобро преку адвокат) адресирано до кабинетот на новата министерка ја зголемуваме можноста да се реши поволно. Сигурно нема да и биде сеедно во одлучување ако ја предупредиме дека ќе ја чекаат еден куп тужби ако одлучат на предметите почнати неколку години пред стапување на новиот закон им дадат отказ.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
91
Поени од реакции
105
Tocno taka! Brat sestra e odlucno za plus dokumenti da se odnesat a tuka treba pred se predci i kako plus dokumenti se nosat od
Brat sestra. Toa porano so bilo preku tetki cickovci strini i slicno veke odamna ne pustaat taka pred nekokku godini. So ogled na situacijata mislam
Deka se nepotrebni komentari po sto pati da sw zbori moze li od cicko vujko i slicno. Znam site se nervozni sledam use vo grupava korisna e za moi drugari so se vo procedura i sestrite.se madevam neso ke se smeni i site so se na finalen da ne teeba da se nosat drugi dokunenti megutoa sea e taka i morame da se pomirime so toa.mene posrednik lucno mi kazal deka veke ne moze koj saka da izvadi ..
Znaci ja mogu kao dopunu da odnesem kopiju ukaza ili pasosa od bratuceda? Uz to plus umrlica do dedu preko koga idem, izvodi i potvrda?
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
здраво на сите . треба да одам по указ знае ли некој да каже како да го убрзам излегувањето на ЕГН за наредниот ден . треба ли да се стави некоја пара меѓу документите ИСКУСТВО НЕКОЈ! прашувам бидејки посредник ми рече дека така ке работиме ако одам со него , се преспива 1 ден и наредниот се сликаш
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
здраво на сите . треба да одам по указ знае ли некој да каже како да го убрзам излегувањето на ЕГН за наредниот ден . треба ли да се стави некоја пара меѓу документите ИСКУСТВО НЕКОЈ! прашувам бидејки посредник ми рече дека така ке работиме ако одам со него , се преспива 1 ден и наредниот се сликаш
Тоа е работа на посредник, ти што се замараш.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
21
Поени од реакции
10
НЕ ТРЕБА САМО ДА СЕ ЧЕКА !!!
Доколку сите ние што сме почнале процедура по стариот закон испратиме писмо ( лично или уште подобро преку адвокат) адресирано до кабинетот на новата министерка ја зголемуваме можноста да се реши поволно. Сигурно нема да и биде сеедно во одлучување ако ја предупредиме дека ќе ја чекаат еден куп тужби ако одлучат на предметите почнати неколку години пред стапување на новиот закон им дадат отказ.
Kako bi se napravilo toa treba nekoj da organizira
 
Член од
5 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
EJ DAJTE STVARNO ISKUSTVO I JAS TREBA DA IDAM PO UKAZ IMA LI NEKOJ DA PUSTIL NEKOJA PARA U OPSTINA DA ISKOCI EGN ZA NAREDEN DEN. IMALO NEKOJA DRSKA PLAVA , I NEKOJA DEBELKA OK TETKA ??????
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
79
Поени од реакции
24
Ве молам за мислење.
Државјанство подигнато во Битола во април оваа година.
Се' уште се чека за адреса. Знае ли некој уште колку ќе се чека и што е проблемот?
Ви благодарам
Автоматски споено мислење:

здраво
го зедов државјанството од конзулат од битола, ми извадоја адреса и матичен
дали сега треба да закажувам за сликање или можи да појдам кај сакам да се сликам битола или софија
и ако треба да закажувам колку време се чека
Здраво. Како дојде до адреса? Ние чекаме од април. А државјанството е подигнато исто во Битола
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
42
Поени од реакции
30
здраво на сите . треба да одам по указ знае ли некој да каже како да го убрзам излегувањето на ЕГН за наредниот ден . треба ли да се стави некоја пара меѓу документите ИСКУСТВО НЕКОЈ! прашувам бидејки посредник ми рече дека така ке работиме ако одам со него , се преспива 1 ден и наредниот се сликаш
Epa dragi moi taka i ve kradat - pari pomegju dokumenti za da si gi zeme posrednikot. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom