Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ништо не може да се направи. Само да чекаме и да се надеваме дека не се комплетни имбецили да си ги толкуваат законите ретроактивно за луѓе што аплицирале пред 4-5 години и више.
НЕ ТРЕБА САМО ДА СЕ ЧЕКА !!!
Доколку сите ние што сме почнале процедура по стариот закон испратиме писмо ( лично или уште подобро преку адвокат) адресирано до кабинетот на новата министерка ја зголемуваме можноста да се реши поволно. Сигурно нема да и биде сеедно во одлучување ако ја предупредиме дека ќе ја чекаат еден куп тужби ако одлучат на предметите почнати неколку години пред стапување на новиот закон им дадат отказ.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Tocno taka! Brat sestra e odlucno za plus dokumenti da se odnesat a tuka treba pred se predci i kako plus dokumenti se nosat od
Brat sestra. Toa porano so bilo preku tetki cickovci strini i slicno veke odamna ne pustaat taka pred nekokku godini. So ogled na situacijata mislam
Deka se nepotrebni komentari po sto pati da sw zbori moze li od cicko vujko i slicno. Znam site se nervozni sledam use vo grupava korisna e za moi drugari so se vo procedura i sestrite.se madevam neso ke se smeni i site so se na finalen da ne teeba da se nosat drugi dokunenti megutoa sea e taka i morame da se pomirime so toa.mene posrednik lucno mi kazal deka veke ne moze koj saka da izvadi ..
Znaci ja mogu kao dopunu da odnesem kopiju ukaza ili pasosa od bratuceda? Uz to plus umrlica do dedu preko koga idem, izvodi i potvrda?
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
здраво на сите . треба да одам по указ знае ли некој да каже како да го убрзам излегувањето на ЕГН за наредниот ден . треба ли да се стави некоја пара меѓу документите ИСКУСТВО НЕКОЈ! прашувам бидејки посредник ми рече дека така ке работиме ако одам со него , се преспива 1 ден и наредниот се сликаш
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
101
Поени од реакции
78
здраво на сите . треба да одам по указ знае ли некој да каже како да го убрзам излегувањето на ЕГН за наредниот ден . треба ли да се стави некоја пара меѓу документите ИСКУСТВО НЕКОЈ! прашувам бидејки посредник ми рече дека така ке работиме ако одам со него , се преспива 1 ден и наредниот се сликаш
Тоа е работа на посредник, ти што се замараш.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
НЕ ТРЕБА САМО ДА СЕ ЧЕКА !!!
Доколку сите ние што сме почнале процедура по стариот закон испратиме писмо ( лично или уште подобро преку адвокат) адресирано до кабинетот на новата министерка ја зголемуваме можноста да се реши поволно. Сигурно нема да и биде сеедно во одлучување ако ја предупредиме дека ќе ја чекаат еден куп тужби ако одлучат на предметите почнати неколку години пред стапување на новиот закон им дадат отказ.
Kako bi se napravilo toa treba nekoj da organizira
 
Член од
5 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
EJ DAJTE STVARNO ISKUSTVO I JAS TREBA DA IDAM PO UKAZ IMA LI NEKOJ DA PUSTIL NEKOJA PARA U OPSTINA DA ISKOCI EGN ZA NAREDEN DEN. IMALO NEKOJA DRSKA PLAVA , I NEKOJA DEBELKA OK TETKA ??????
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Ве молам за мислење.
Државјанство подигнато во Битола во април оваа година.
Се' уште се чека за адреса. Знае ли некој уште колку ќе се чека и што е проблемот?
Ви благодарам
Автоматски споено мислење:

здраво
го зедов државјанството од конзулат од битола, ми извадоја адреса и матичен
дали сега треба да закажувам за сликање или можи да појдам кај сакам да се сликам битола или софија
и ако треба да закажувам колку време се чека
Здраво. Како дојде до адреса? Ние чекаме од април. А државјанството е подигнато исто во Битола
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
здраво на сите . треба да одам по указ знае ли некој да каже како да го убрзам излегувањето на ЕГН за наредниот ден . треба ли да се стави некоја пара меѓу документите ИСКУСТВО НЕКОЈ! прашувам бидејки посредник ми рече дека така ке работиме ако одам со него , се преспива 1 ден и наредниот се сликаш
Epa dragi moi taka i ve kradat - pari pomegju dokumenti za da si gi zeme posrednikot. :pos:
 
Член од
15 август 2021
Мислења
15
Поени од реакции
66
За државјанство потребно ви е да докажете ПОТЕКЛО. Брат и сестра не се потекло, не ви се они предци. НО, ако самите они веќе добиле државјанство тогаш извадете ги истите документи преку кои нив им доделиле државјанство (очигледно они некако докажале бугарско потекло преку некоја баба/дедо) па аплицирајте со истите документи како они што поднеле, и како плус додадете го пасошот од братот/сестрата за да се види дека веќе еднаш ви е докажано бугарско потекло во фамилијата. Ако предадете само нивен пасош и ништо други од документи тогаш немате цврсто докажано потекло, може братот/сестрата на друга основа си го добил/а државјанството па сам по себе нивниот пасош не е доволен доказ за потекло.
све како што напиша направив и не ме примија на интервју. ми побараа стар документ или родителот да ми има државјанство. Преку брат/сестра а без родител државјанин или пак истите поредоци не им однесеш доказ некој крштеница/воена книшка/свидетелство не примаат на интервју. самите се контрадикторни и незнаат што прават. отидени се за сите пари.
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите, знае ли некој дали како стар документ би се прифатило сведетелство на бугарски од 1918, од прабаба сестра на прадедо, со изводи се имам поврзано до неа односно татко, дедо, прадедо сестра на прадедо.
 
Член од
9 јули 2019
Мислења
28
Поени од реакции
40
Дали сигурно може преку брат, сестра? Некои викаат може, некои не може...и на интервју не ги пуштале
Кога јас ја почнав процедурата за пасош во септември 2017, посредникот ми побара документи само од сестра ми која има бугарски пасош (копии од пасош и лична карта мислам), а не од баба/дедо. А, пред година-две, додека јас сѐ уште чекав да ми излезе пасошот, другата моја сестра, преку друг посредник, вадеше документ од прадедо наш бидејќи така ѝ побарал нејзиниот посредник. И јас дури се зачудив зошто така кај неа.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
101
Поени од реакции
78
Здраво на сите, знае ли некој дали како стар документ би се прифатило сведетелство на бугарски од 1918, од прабаба сестра на прадедо, со изводи се имам поврзано до неа односно татко, дедо, прадедо сестра на прадедо.
Мое мислење е дека се прифаќа,ако не си сигурен, јави се во Битола во амбасада, прашај и ќе ти кажат точно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom