Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.920
Aj dobar den...

Malku brojki od mene, da razbijam nervoza od so nema ukazi i se drugo...:свиркам:
Ukazi nema, nikakvi promeni od finalna nema (samo edna od nekni na neredovna) :popce: o_O:eek:... ima samo od obrazuvana na finalna kaj prepiski od 2021...

Po moja nekoja procenka od toa se sto vodam, veke ima sigurno preku 30.000 prepiski sto se na finalna.
Kaj i da e, do nova godina site od 2021 ke idat na finalna, okolu 15-17.000 prepiski, od 2019 sto se na finalna se okolu 10-15.000, od 2020 se okolu 10.000...
A na polozitelno da ima 2000 prepiski sto cekaat ukaz... maximum.
Rabotata e :гомце::гомце::гомце:
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
3
Vidim da su na polozitelno(dopuna) neki koji su imali intervju pocetkom juna 2019, a ja od maj 2019 jos nista, ja ne znam ko je ovde lud
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Stama statusima.. cirkus bulgarski

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Од софра до пцуење дојде работата. Ова е класичен пример за кога ќе му требаш на некого како те користи наспроти моментот кога ќе си завршиш работа и не ти треба веќе.
Се најдов повикана да одговорам на ова.
Вака дечко:
Прво, каде виде пцуење?
Второ, кој си ти, колку долго си присутен на темата па да можеш да извлекуваш овакви заклучоци за мене?
Трето, за што тоа јас сум го искористила Генерал, за што тој мене ми требал, што работа ми завршил, па сега јас сум го "шутнала" откако сум си завршила работа?

На која основа ги истресе овие глупости?

Овој пост е некоректен и треба да ми се извиниш. Информациите со кои располагам после 4 години активно следење на форумот на дневна основа, ги ставив на располагање на сите членови, тоа го напишав во еден долг пост кога ми го потпишаа указот, а го повторувам и сега. Слободно може да ме контактира секој кој чуствува дека има потреба, малку и мене да ме "искористат", после и да "не им требам више", нема проблем. Не е во ред, едноставно не е, да напишеш нешто негативно за некого без за тоа да има реален основ.

Дефинитивно се повлекувам од јавно коментирање. Ако некој сака, може да ме контактира во приватна порака. Поздрав до сите.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
404
Поени од реакции
480
Се најдов повикана да одговорам на ова.
Вака дечко:
Прво, каде виде пцуење?
Второ, кој си ти, колку долго си присутен на темата па да можеш да извлекуваш овакви заклучоци за мене?
Трето, за што тоа јас сум го искористила Генерал, за што тој мене ми требал, што работа ми завршил, па сега јас сум го "шутнала" откако сум си завршила работа?

На која основа ги истресе овие глупости?

Овој пост е некоректен и треба да ми се извиниш. Информациите со кои располагам после 4 години активно следење на форумот на дневна основа, ги ставив на располагање на сите членови, тоа го напишав во еден долг пост кога ми го потпишаа указот, а го повторувам и сега. Слободно може да ме контактира секој кој чуствува дека има потреба, малку и мене да ме "искористат", после и да "не им требам више", нема проблем. Не е во ред, едноставно не е, да напишеш нешто негативно за некого без за тоа да има реален основ.

Дефинитивно се повлекувам од јавно коментирање. Ако некој сака, може да ме контактира во приватна порака. Поздрав до сите.
Седи не оди.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
7 април 2019
Мислења
133
Поени од реакции
98
Случајно листав тука на форум и приметив за овој предмет Peroronchino што го напоменал 11196/2019 по конзулски пат. Гледам му ја побарале потврдата од клуб да ја достави и претпоставувам дека е само со потврда без стар документ чим му ја барале т.е он аплицирал. Ја доставил и сега статусот му е положително. Altair и Peroronchino знаете ли чиј е овој предмет ??? Повеќе инфо ??
 

Attachments

Член од
22 февруари 2018
Мислења
52
Поени од реакции
80
Случајно листав тука на форум и приметив за овој предмет Peroronchino што го напоменал 11196/2019 по конзулски пат. Гледам му ја побарале потврдата од клуб да ја достави и претпоставувам дека е само со потврда без стар документ чим му ја барале т.е он аплицирал. Ја доставил и сега статусот му е положително. Altair и Peroronchino знаете ли чиј е овој предмет ??? Повеќе инфо ??
Oooooo eve na polozitelno e
 

Attachments

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.920
Oooooo eve na polozitelno e
Не мора да значи дека е само со потврда од клуб, можеби има и стар документ или преку родител, сигурно на интервју не ја однел потврдата по втор пат што велиме или ја однел како копија, не оригинал (како јас, ама се исправив и однесов оригинал по втор пат на време :D ).
Од кога ке однесат документ што им се бара за дополнителна, веднаш се менува статусот повторно на финална, па после кратко време, 1-2-3 недели или месец, зависи кога ке го разгледа советот, ако е се во ред со тоа што го однел, го ставаат на положително, ако не....не знам...отказ или ке бараат повторно да однесе тоа што му фали. Имаше и такви случаи, беа ставани на допуна, финална, пак допуна, пак финална и на крај отказ или положително. Има некаде на списокот што го водам,побарајте, ќе најдете.

Чекам и јас за еден мој пријател, му бараа родствени врски, одел преку чичко му + со потврда поврзан со изводи до пра дедо. Однесе во МП на 9 или 10.11.2021 имаше рок до 11.11.2021, и веднаш со приемот на документот во МП, му се смени статусот пак на финална. Е сега чекаме да видиме како ќе го крстат, бидејќи во документот за родствени врски од чичко му (што има бг пасош), е наведен само татко му (како брат) а не и тој дека му е внук, не сакале да го внесат во општината и него на листата, некој љута му се погодила, као му рекла само брат сестра мајка татко деца можело на док. за родствени врски, а не внуци, тетки стрини итн.... мада за оваа не сум сигурен дали е така, мислам дека може и внуци од брат/сестра да се запишат. Го било страв да се расправа, ама го однел во МП и сега ќе видиме што ќе се случи. Сакав и јас да идам со него, можеби ќе успеев да ги убедам да го стават и него на листата, ама не можев, имав други обврски.

Како и да е, еве скрин од таа преписка што правите муабет, сум запишал се како се движела со промени ;)
Има и кај други на листата што се биле на допуна,па се ставени пак на финална или положително...побарајте во последниот апдејт што го имам пуштено, а ќе проверам од оние што се на допуна кога ќе можам, можеби има промени кај некоја....

Поздрав
 

Attachments

Член од
14 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поставив нормално прашање, бидејќи како што знаеш правилата за минување на граница не се статични туку постојано се минуваат и не може човек во секој момент да знае кои се актуелните услови. Во однос на 15 евра заштеда за тест... Епа ај ако не ви се проблем ти и тој што искоментирал па ти си ставил лајк, еве вие позајмете ми ги, па јас да ви ги вратам за месец, два, може?

Никој на никого не треба да му води математика во смисол "кога КОНЕЧНО ќе подигаш указ не треба да ти прават разлика 15 евра...". Од кај знаете каква му е моменталната финансиска ситуација на некого? Процедурата од подигање указ не е баш евтина, јас три месеци штедам пати за да можам да завршам работа.

И што има тука да се караме?

Благодарност до @Altair75 што одговори фино и културно ко човек. Од солење памет више преку тасета.
https://www.mfa.gov.mk/mk/page/1706/informacii-za-covid19 - link redovno azuriran za sekoja drzava
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.920
Последната промена е на 17.11.21 , финална во нередовна @Altair75
Najerovatno poslednite se od togas, proveruvase li? Od vreme na vreme proveruvam, nisto nema...od 18.11 ovie od 2021 od obrazovana na finalna se posledni i izgleda nema nikakvi promeni u nikoj status od togas... Slavat uste od izborite:eek::confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom