Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
:vozbud: :vozbud: :vozbud: Jao jao jao .. uste 1200 prepiski do mene :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
.
Ve molam izvinete za spam :love::pipi:
Drz se :D Toa se uste 9-10 ukazi... do mene uste 3000 i nesto :ojeaa:
Ako zapnat, moze da ne iscistat do izborite, pa posle onie sto se na red na finalna, ke treba pravo od finalna vo ukaz da gi vklucuvat :pos:
 
Член од
19 јули 2020
Мислења
63
Поени од реакции
170
Cestitki decki na site. Ako saka Nekoj da kaze dali moze da se pomine bg granica samo so pcr test na site sto neznat ke I'm bide milo ako kaze Nekoj Fala mn.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Eve update na spisokot so prepiski, onie od ukaz 148 od denes se obelezani so portokalova boja.
+ imam napraveno update na prepiskite od 5000/2019 do 11000/2019, t.e. imase nekoi sto falea so status polozitelno + gi dodadov i onie prepiski so otkazi, dopolnitelni i ukazi sto se pusteni od porano a ne bea vo spisokot...sega e uste po pregledno i epten full so se sto moze da se najde po konzulski od 2019, 2020 i 2021 + onie sto se ostanati od 2018.
@Peroronchino vidi tamu... :D
 

Attachments

Член од
4 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
27
Cestitki decki na site. Ako saka Nekoj da kaze dali moze da se pomine bg granica samo so pcr test na site sto neznat ke I'm bide milo ako kaze Nekoj Fala mn.


БУГАРИЈА

Oбновена Заповед РД-01-733 од 27 август 2021 година, со важност од 01.09.
до 30.11.2021 година:

1. Воведени зони за влез во РБугарија со ограничувања врз основа новорегистрирани случаи на КОВИД 19 во последните 14 дена на 100.000 население и седмични резултати во % на лабораториски испитувања (база на податоци од Европскиот центар за превенција и контола на заболувањата – ECDC):

- Зелена зона / Држави членки на ЕУ и држави од Европска економско пространство

- Портокалова зона / Држави кои не се во списокот на Зелена и Црвена зона

- Црвена зона

2. РСМакедонија со последната Заповед влегува во Црвена зона, со што се забранува влез за сите лица од државите во Црвената зона, меѓу кои се и македонските граѓани.

3. Исклучок од забраната за влез во Р.Бугарија:

Бугарски граѓани, граѓани на државите членки на ЕУ, ЕЕЗ и на државите од Шенгенскиот договор и Конфедерација Швајцарија, членови на семејства (странци) на бугарски граѓани, странски државајни со привремено и постојано место на живеење во Р. Бугарија, медицински специјалисти, членови на државни делегации и дипломати, лица кои патуваат по хуманитарни причини, сезонски земјоделски и туристички работници, странци кои треба да земат бугарско државјанство, странски студенти со виза „Д“, лица со посебно одобрение на министерот за здрваство или од него овластен.

4. Овие лица влегуваат во РБугарија под следните услови:

- Валидни документи – Ковид сертификат за завршена вакцинација со 2 дози вакцини (Јансен 1) и 14 дена минати од последната примена вакцина или документ за прележан КОВИД 19, за период од 15 до 180 дена ЗАЕДНО со документ со негативен резултат од ПЦР тест, направен 72 часа, пред влегувањето во Р. Бугарија. Документот треба да содржи лични податоци на латиница (како во пасош), дата на раѓање, дати кога се ставени вакцините, трговско име на вакцината, производител или институцијата која ја одобрила, држава и институција која го издава документот)

- Доколку не се исполнете условите или еден од нив, лицето се става под 10-дневен карантин дома или на наведена адреса, кој може да се разреши доколку се направи ПЦР тест со негативен резултат во првите 24 часа од пристигнувањето.



Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Г-ѓо Јотова, која си на функција,
да се свети името Твое,
да дојдат указите Твои,
да биде волјата Твоја,
како во министерството за правосудие,
така и во ДАБЧ.
Пасошите наши насушни дај ни ги денес
и прости ни ги грешките во документите наши
како и ние што им ги проштеваме на нашите посредници.
И не нè воведувај во дополнителна проверка,
но избави нè од отказ.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Г-ѓо Јотова, која си на функција,
да се свети името Твое,
да дојдат указите Твои,
да биде волјата Твоја,
како во министерството за правосудие,
така и во ДАБЧ.
Пасошите наши насушни дај ни ги денес
и прости ни ги грешките во документите наши
како и ние што им ги проштеваме на нашите посредници.
И не нè воведувај во дополнителна проверка,
но избави нè од отказ.
Збирка поезија да не спремаш случајно?
„Сонот и желбата за Указ“ - еве ти за наслов :pos:
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Decko Ukaz se podiga samo vo Bugarija ili moze i preku Ambasada vo druga drzava ??
Види овде. Штом си со интервју Софија, не закажувај дата за подигање на указот, оти ќе мора да идеш у Софија да го подигнеш.

Види го овај дел, пробај пиши на оваа ел. пошта, како што е објаснето. Ако не ти одовори, тражи други мејлови или јави се таму у бугарска амбасада кај што си. Тражи на гугл.
2.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ СОФИЈА.

-НАЈПРВИН ДА СЕ НАПОМЕНЕ ДЕКА НАЈДОБРО ЗА ОНИЕ КОИ ДОПРВА ЌЕ ИМ ПОТПИШАТ,ВО МОМЕНТОВ НАЈДОБРО Е ПОДИГНУВАЊЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,И НАЈДОБРО Е ДА НЕ ЗАКАЖУВААТ ТЕРМИНИ,ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРАТИ ДА ГО ПОДИГНАТ ТУКА.
-СЕ ПРАЌА ЕМАИЛ НА L_Stoyanova@justice.government.bg (со долна црта е мејлот),СЕ ПИШУВА ВО МЕЈЛОТ ВО КОЈ УКАЗ БРОЈ Е ВКЛУЧЕНА ВАШАТА ПРЕПИСКА ,МОЖЕТЕ И СКРИНШОТ ОД СТАТУСОТ ВАШ,ВАШЕ ИМЕ ПРЕЗИМЕ БРОЈ НА ПРЕПИСКА ,СКЕН ОД ПАСОШ ОБАВЕЗНО.
-ИМ ПИШУВАТЕ ДЕКА ПОРАДИ СОСТОЈБАТА СО КОВИД ,НЕМА ДА БИДЕТЕ ВО МОЖНОСТ ДА ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО ОД СОФИЈА,И НАВЕДУВАТЕ ВО КОЈА АМБАСАДА (ПОСОЛСКА) ИЛИ КОНЗУЛАТ(КОНСУЛСКА СЛУЖБА)САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.ЗА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ВО ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕТЕ И ОД ТАМУ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ САМО НАВЕДЕТЕ ВО КОЈ ГРАД Е СЛУЖБАТА ОД ТАМУ ДА ГО ЗЕМЕТЕ.
ОСТАНАТОТО Е ИСТО КАКО ПОГОРЕ.
 
Член од
6 март 2019
Мислења
390
Поени од реакции
590
Јас сум моментално во Германија. Нема да ми биде проблем со Германски офентал да отидам до Софија да си го подигнам од таму. Ако барам да ми го праќаат тука, не знам колку време ќе ми треба да го чекам. Плус, мислам дека побрзо ќе завршам работа за пасош и лична карта во софија, него ли тука преку амбасада во Германија...на мисла сум...
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Јас сум моментално во Германија. Нема да ми биде проблем со Германски офентал да отидам до Софија да си го подигнам од таму. Ако барам да ми го праќаат тука, не знам колку време ќе ми треба да го чекам. Плус, мислам дека побрзо ќе завршам работа за пасош и лична карта во софија, него ли тука преку амбасада во Германија...на мисла сум...
Sofija ako mozes, odi. Sekako pobrgu ke go zemes. Vidi upatstvata nazad sto imat pisano clenovi samo sto go podignale ukazot i slikanje i teraj. Mozebi ke ti treba efna nedela da ostanes Sofija, za da ne patuvas 2 pati do tamu. Preku ambasada ke cekas mnogu i moze da se iskomplicira nesto. Odi Sofija.
@Kiko.23 napisal deka e u Amerika, na nego mu odgovara samo preku ambasada....deka ke ide od Amerikata sega :D
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
34
Sofija ako mozes, odi. Sekako pobrgu ke go zemes. Vidi upatstvata nazad sto imat pisano clenovi samo sto go podignale ukazot i slikanje i teraj. Mozebi ke ti treba efna nedela da ostanes Sofija, za da ne patuvas 2 pati do tamu. Preku ambasada ke cekas mnogu i moze da se iskomplicira nesto. Odi Sofija.
@Kiko.23 napisal deka e u Amerika, na nego mu odgovara samo preku ambasada....deka ke ide od Amerikata sega :D
Па највише ми одговара така , не можам да си идам Мк, па и да е подолго да се чека , не е проблем важно да го земам и имам во рака удостовернието
 
Член од
6 март 2019
Мислења
390
Поени од реакции
590
Sofija ako mozes, odi. Sekako pobrgu ke go zemes. Vidi upatstvata nazad sto imat pisano clenovi samo sto go podignale ukazot i slikanje i teraj. Mozebi ke ti treba efna nedela da ostanes Sofija, za da ne patuvas 2 pati do tamu. Preku ambasada ke cekas mnogu i moze da se iskomplicira nesto. Odi Sofija.
@Kiko.23 napisal deka e u Amerika, na nego mu odgovara samo preku ambasada....deka ke ide od Amerikata sega :D
Мене ми рекоа дека за 3-4 дена се завршувало работа, треба да ја проверам таа информација убаво. Немам одмор од работа, неплатени денови ќе треба да земам. Иначе вчера лупнав 100 евра за продужување нова виза у немачка, нареден месец за бугарија ќе отварам ќесето. Само за документи работам у пм :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom