Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
1. ti e odgovoreno.

2. Nema veze toa za Lege 6, greska razbral, sigurno procital na srpskiot forum. Tamu napisa edna deka i barale da navede adresa za korespodencija vo Bugarija, AMA NA DEKLARACIJATA vo koja naveduvas deka ti i se po red od familija so bugarsko poteklo. Toa e dokumentot koga prv pat podnesuvas za da ti zakazat ili praves intervju, najdolu ima edno pole, tamu treba da se navde zadolzitelno "адрес за кореспонденција в Р. Б'лгарија".

Neka ne se buni i neka si prijavi za adresa Lege 6.
Sega vidov, stom ima veke EGN ima i adresa (pretpostavuvam Lege 6). Neka si nosi so nego kopija od ukazot, ako ima kopija od dokument od opstinata so adresa sto ja ima prijaveno i bugarski EGN (velis go ima), stom e celosno vakciniran i ima Germaski sertifikat treba da e vo red (nasite gi priznavaat, ne pa germanskite :) ) i na granica da im kaze deka odi da se slika i da si go zeme pasost. Treba da go pustat.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.154
Zdr luge da prasham moze li posrednik bez polnomoshno dadeno da izvadi maticen i adresa
Може. Имаат луѓе во Средец и по цели папки им носат со документи и исто ги подигаат.
Парата буши каде бургијата не буши.

Ова те интересира најверојатно пошто посредникот ти кажа дека ќе ти подигне док и не му треба полномошно па загрижен си да не ти наштети.

Тоа е ако ти се фрлаат пари, ако не ти се фрлаат можеш да подигнеш сам или да му дадеш полномошно на некој што оди Софија и да ти заврши работа.
Автоматски споено мислење:

Ukazite otidoa u pm, poveke ne veruvam deka ke zemam ukaz
Ќе земеш, не се нервирај без никаква причина.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Кои документи треба да се носат во Битола во конзулат при земање на номер/број?

И кој е следниот чекор?
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Пасош и да си проверуваш на страната статуси.
Македонскиот пасош да го носа сега за да го проверат таму?

И отприлика за колку време излегува тоа што треба да излези позитивно на страница?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Македонскиот пасош да го носа сега за да го проверат таму?

И отприлика за колку време излегува тоа што треба да излези позитивно на страница?
1. Да
2. Незнам, кај секој е различно но отрпилика 2 години
 
Член од
3 септември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво сакам да прашам дали на некој му ги имаат вратено документите од ДАБЧ. И кои документите ги имаат доставено
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Има застој некој со указите... Ова не ми мириса на добро. Застој имаше овака во советот, 2 месеци не се менуваше ништо за на крај да ја измислат новата дополнителна проверка... На арно нека е.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Има застој некој со указите... Ова не ми мириса на добро. Застој имаше овака во советот, 2 месеци не се менуваше ништо за на крај да ја измислат новата дополнителна проверка... На арно нека е.
Moze biti to da je u pitanju a moze da bude i to sto Radev sada treba raspusti parlament pa da opet sastavi tehnicku vladu i mi smo im na poslednjem mestu prioriteta.
Izborne godine su uvek ovakve...
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
10
Поени од реакции
1
Нов сум во групава
На интервју бев октомври 2019 во Битола

  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Некој да знае кога би се променил статусот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom