Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Ако добиеш некоја информација,пиши. :)
071239202
Zdravo drustvo
Kako sto poodamna napisav , poradi nedostaveni dokumenti dobiv otkaz.
Sega ptocedurata si ja brkam sam.
Sobiram dokumenti, preveduvacot vo Sofija mi napomna deka mi treba legalizacija na dokumentite, pred preveduvanje.
Kade se pravi taa legalizacija?
Vidi ovde na 999 strana ima objasneto...pozzz
Автоматски споено мислење:

071239202

Vidi ovde na 999 strana ima objasneto...pozzz
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
47
Da prasam, sto dokumenti se potrebni za da izvadam drzavjanstvo za dete koe e pod 14 godini.
Znam deka ne treba proizvod, tuku direktno na intervju, I dali samo da si zakazam intervju (termini ima za juli 2022) a dokumentite se nosat na intervjuto?
Citav Po forumov, na prvata strana nema bas za ova sto prasuvam, a na Drugite strani nekako odgovorite se nepotpolni.... Ona sto go najdov na web stranata na ministerstvoto e sledno
- molba
-izvod od deteto
-dokaz deka roditelot e Bugarski grazdanin (sigurno Ukazot Ili pasosot moj)
- slika pasos format
-kopija od pasos od deteto
- 10 leva taksa
!!! Treba li uste nesto? Blagodaram
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Da prasam, sto dokumenti se potrebni za da izvadam drzavjanstvo za dete koe e pod 14 godini.
Znam deka ne treba proizvod, tuku direktno na intervju, I dali samo da si zakazam intervju (termini ima za juli 2022) a dokumentite se nosat na intervjuto?
Citav Po forumov, na prvata strana nema bas za ova sto prasuvam, a na Drugite strani nekako odgovorite se nepotpolni.... Ona sto go najdov na web stranata na ministerstvoto e sledno
- molba
-izvod od deteto
-dokaz deka roditelot e Bugarski grazdanin (sigurno Ukazot Ili pasosot moj)
- slika pasos format
-kopija od pasos od deteto
- 10 leva taksa
!!! Treba li uste nesto? Blagodaram
1) да ти е пријавено детето и сопругата во општината во која се водиш и да извадиш од самата општина Удолстоверение за сопруг/а и родовски врски

2) писмена согласност од тебе и сопругата дека сте согласни детето да стане бугарски државјанин

3) молба (образец) на бугарски јазик напишана и потпишана од родителите

4) извод од родени на детето (преведен и легализиран/заверен со потпис на преведувач)

5) преведена венчаница

6) заверена декларација

7) копија твоја од пасош и лк и указ

8) биографија на детето и родителот

9) 2 слики пасош формат од дете

10) копија од мкд пасош на дете

11) платена такса

12) и ти со сопругата на интервју

ако детето е родено откако си станал БГ државјанин... мора во рок од 6мес да го пријавиш за одма да земе егн и државјанство, а ако е родено пред да станеш државјанин или си станал а поминале повеќе од 6месеци на детето си одимпо нормална постапка и се чека 1-1,5год

Новороденото дете трјабва да б'де регистрирано в Б'лгарија в рамките на 6 месеца след раждането си в обштината по местоживеене на мајката, ако тја е б'лгарска гражданка. В случај, че само баштата е б'лгарски гражданин, детето се регистрира на адреса по местоживеене в Б'лгарија на баштата.


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Da prasam kako da dojde do originalen dokument ako imam fotokopija od istiot ....
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
47
1) да ти е пријавено детето и сопругата во општината во која се водиш и да извадиш од самата општина Удолстоверение за сопруг/а и родовски врски

2) писмена согласност од тебе и сопругата дека сте согласни детето да стане бугарски државјанин

3) молба (образец) на бугарски јазик напишана и потпишана од родителите

4) извод од родени на детето (преведен и легализиран/заверен со потпис на преведувач)

5) преведена венчаница

6) заверена декларација

7) копија твоја од пасош и лк и указ

8) биографија на детето и родителот

9) 2 слики пасош формат од дете

10) копија од мкд пасош на дете

11) платена такса

12) и ти со сопругата на интервју

ако детето е родено откако си станал БГ државјанин... мора во рок од 6мес да го пријавиш за одма да земе егн и државјанство, а ако е родено пред да станеш државјанин или си станал а поминале повеќе од 6месеци на детето си одимпо нормална постапка и се чека 1-1,5год

Новороденото дете трјабва да б'де регистрирано в Б'лгарија в рамките на 6 месеца след раждането си в обштината по местоживеене на мајката, ако тја е б'лгарска гражданка. В случај, че само баштата е б'лгарски гражданин, детето се регистрира на адреса по местоживеене в Б'лгарија на баштата.


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Blagodaram I SEKOJA CEST za postojanite informacii.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Sto mislite za novite covid protokoli za vlez vo BG?
Staveni sme vo crvena zona :(




Jas momentalno imam Ukaz I sakav na 7mi da odam ea podignam EGN od Sredec I da se slikam za pasos I licna karta.

Dali so ukazot sum bg drzavjanin? Spored odlukata od nivnoto MNR, od crvena zona vlagaat bg drzavjani bez problem, ama spored mojata situacija jas na premin ke pokazam mk pasos :(

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Sto mislite za novite covid protokoli za vlez vo BG?
Staveni sme vo crvena zona :(




Jas momentalno imam Ukaz I sakav na 7mi da odam ea podignam EGN od Sredec I da se slikam za pasos I licna karta.

Dali so ukazot sum bg drzavjanin? Spored odlukata od nivnoto MNR, od crvena zona vlagaat bg drzavjani bez problem, ama spored mojata situacija jas na premin ke pokazam mk pasos :(

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Kje si pravis test i kje ides.
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
17
Поени од реакции
43
Evo posle skoro 5 godina i ja sam uzeo pasos i lk. U ponedeljak 23. Avgusta sam podigao drzavljanstvo u sredu 25. sam uzeo pasos i lk. Znaci sve sam zavrsio za 3 dana, ako neko hoce broj posrednice, neka mi posalje pm. Hvala svima na forumu, dosta ste mi pomogli oko celog procesa. Srecno svima
 

Attachments

Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Evo posle skoro 5 godina i ja sam uzeo pasos i lk. U ponedeljak 23. Avgusta sam podigao drzavljanstvo u sredu 25. sam uzeo pasos i lk. Znaci sve sam zavrsio za 3 dana, ako neko hoce broj posrednice, neka mi posalje pm. Hvala svima na forumu, dosta ste mi pomogli oko celog procesa. Srecno svima
SAS srekju neka je....I ako moze broj od posrednicata....fala
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Ima li nekoj sto ceka maticen. Od fevruar mesec preku Bt konzukat podignato drzavjanstvo uste nema nisto.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.147
Sto mislite za novite covid protokoli za vlez vo BG?
Staveni sme vo crvena zona :(




Jas momentalno imam Ukaz I sakav na 7mi da odam ea podignam EGN od Sredec I da se slikam za pasos I licna karta.

Dali so ukazot sum bg drzavjanin? Spored odlukata od nivnoto MNR, od crvena zona vlagaat bg drzavjani bez problem, ama spored mojata situacija jas na premin ke pokazam mk pasos :(

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Нема да имаш проблем, дополнително можеби би заостриле мерки но засега не се. Само веста кажува (а истото на тв го кажаа) дека нашиот сертификат за вакцинација е еквивалентен со зелениот пасош од ЕУ така да нема да имаш проблем да преминеш граница.

Ima li nekoj sto ceka maticen. Od fevruar mesec preku Bt konzukat podignato drzavjanstvo uste nema nisto.
Дали во конзулат поднесе за адреса? Никој засега не се има јавено од тој период но иако тие што поднесуваат преку конзулат чекаат - сепак ако не ти е мака и не ти е трошок оди во Софија и среди си за ЕГН во Средец.
Најверојатно ќе те кошта две одења, еднаш да поднесиш документи за ЕГН и втор пат да се сликаш или ако си поснаодлив ќе завршиш работа и со едно одење. ;)
 
Член од
26 август 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поздрав друштво , од март сум на указ кога да очекувам промена?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Поздрав друштво , од март сум на указ кога да очекувам промена?
Прашај уште еднаш, па можеби баба Ванѓа ќе се јави :pos:
Од кај да знае, ти се молам, овде некој кога ќе те потпишат?

Еве, јас да те прашам тебе:
-Здраво дечко, од април сум на указ, кога да очекувам промена?
Ај одговори ми сега ти.

Стрпете се малку, не поставувајте се едни исти прашања на кој никој нема одговор, само ја трупате темата, па на тој што му треба да најде некој одговор од објавените коментари, ќе треба да врти 1000 страници за да најде нешто.
Следи ја темата, споделуваме сите кој што најде инфо у врска со бг државјанство, следи си твојот статус и кога ќе почнат со промени у статусите, ќе знаеш до кај си.

Гледаш дека моментално е се закочено, нема месец и повеќе указ објавено, имаат избори, одмори, ставаат на дополнителна, 300 чуда...

Чекај и не поставувај секој ден исто прашање, пиши секој ден исто таму на фејсбук групите....ќе ти одговорат "посредниците":sneaky:
Не се прај на Бране :sakasuste:

Чао.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom