Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Jas kolku razbiram kandidatot ima dobieno proshod a sega baraat da ja dostavi potvrdata od Bitola na osnov koj go dobil proishodot od dabc. Znaci vo mk ima bg zdruzeni vo bitola strumica i ne znam za toa na p.kolev.nisto strasno ke odnese je sredi
I jas taka ja tumacam rabotava...ako e samo toa e lesna rabota...nisto strasno

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Nije ovo nov status... traze da se dostave dokumenti na osnovu kojih je dobijen proizhod. Kandidat ocigledno nije odneo drugi put dokumenta u ministarstvo.
Samo da nije dopuna DABC, sve ostalo je jos i dobro :D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.152
Nov status...kolku so razbiram treba nekoja potvrda od klubot na marinela od bitola...a kakva e taa ne znam...dali e istata sto ja davaat na osnov na izvodi ili druga treba da razberime


Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Истата е, каква можи друга да биди. Едноставно нешто од док не е доставено во оригинал (најверојатно копија е доставена од потврдата од клубот од бт).

Во овој случај на ново треба да се извадат изводите од матична служба (оригинали) - јас би ги вадел иако никаде не ги пишува во статусот (никад не знаш) и оригинал од Маринела потврда врз основа на која е добиен происходот (убаво пишува).

Барем не ги одбиле, чиј и да е овој статус.

Дали за дете до 12 години треба тест за граница???
Прашај уште неколку пати, таман дури да ти одговори некој ќе му порасни детето и ќе го премине преку граница.

Никој не знае, тој што знае очигледно не е член на форумот или не сака да ти каже. Во меѓувреме, јави се бг и информирај се или фркни му 10еур да се почасти на некој што ќе оди бг (најди во групите за превоз на фб некој патник) и ќе те информираат.


Луѓе ми треба помош
од денес другаров е на овој статус преку родител, интервју 16.04.2019, на финална до вчера, од денес:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин XXXX При непредставјане на този документ в срок до 26.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 26.08.2021 г..
Дали треба да се оди у општина и да се извади документот што го имаа прикачено членовите порано или?

(во меѓу време дур траеше постапката и малолетниот брат на другаров се здоби со државјанство)

Фала ви
Да, токму тоа треба.
Оди во Средец (ако е таму родителот) или во општината од каде добил ЕГН т.е. тој лично треба да оди да го извади тој документ или да ти даде полномошно да го извадиш ти.

Ти пишува и во самиот статус:

  • удостоверение за родствени вр'зки (тоа е документот), издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин.
Ако ти е за средец, тука симни ја молбата:

1629974397882.png


Ова е тоа што треба да го штиклираш во самиот документ:

1629974521314.png
 
Последно уредено:

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Да, токму тоа треба.
Оди во Средец (ако е таму родителот) или во општината од каде добил ЕГН т.е. тој лично треба да оди да го извади тој документ или да ти даде полномошно да го извадиш ти.

Ти пишува и во самиот статус:

  • удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин.
Ок и со документот после претпоставувам директ во МП или?
Фала
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.152
Ок и со документот после претпоставувам директ во МП или?
Фала
Од општина земаш документот и директива МП, испринтај го статусот што ти е новиот и на врата во МП кажи им дека си за доставување на дополнителни документи (покажи им го статусот).

Ќе те упатат лево во редицата за тие без термин, да чекаш - биди љубезен.

На шалтер ќе им кажеш дека доставуваш дополнителни документи, само земи напиши на мкд една обична молба за доставување на дополнителни документи...

Гледај лично да си одиш во МП и да не доставуваш дополнителни документи преку посредник БИДЕЈЌИ има „мал“ број на изиграни луѓе чија процедура од 4+ години завршила неуспешно заради тоа што посредникот не доставил дополнителни документи - а излагал дека го направил истото. Оди лично.

Ова е молба постирана на темата од Пале Крстич (поранешен модератор), земи во неа корегирај според твоите потреби и со среќа!

Доколку нешто не знаеш да напишеш на бугарски, тука секогаш е google translate или пак напиши на обичен лист хартија и оди некаде низ СК да ти преведат, па напиши го истото во молбата.
 

Attachments

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Од општина земаш документот и директива МП, испринтај го статусот што ти е новиот и на врата во МП кажи им дека си за доставување на дополнителни документи (покажи им го статусот).

Ќе те упатат лево во редицата за тие без термин, да чекаш - биди љубезен.

На шалтер ќе им кажеш дека доставуваш дополнителни документи, само земи напиши на мкд една обична молба за доставување на дополнителни документи...

Гледај лично да си одиш во МП и да не доставуваш дополнителни документи преку посредник БИДЕЈЌИ има „мал“ број на изиграни луѓе чија процедура од 4+ години завршила неуспешно заради тоа што посредникот не доставил дополнителни документи - а излагал дека го направил истото. Оди лично.

Ова е молба постирана на темата од Пале Крстич (поранешен модератор), земи во неа корегирај според твоите потреби и со среќа!

Доколку нешто не знаеш да напишеш на бугарски, тука секогаш е google translate или пак напиши на обичен лист хартија и оди некаде низ СК да ти преведат, па напиши го истото во молбата.
Фала ти многу друже, секоја чест за тебе !!!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo.
Eve vi spisokot so prepiski i statusi so update do denes.

Mozebi vo meguvreme ima nekoi promeni u statusite, no nemav vreme da gi pregleduvam sekoj posebno, pa ako ima nekoj sto ke najde promena u nekoj prepiska od spisokot, neka pise ili neka mi pusti u poraka, pa da smenam.

Saka da izrazam golema blagodarnost do @Makva koja se potrudi i odvoi del od svoeto vreme i zivci ZA SITE NAS da najde mnogu golem broj na prepiski za kratko vreme po konzulski pat, koi se seuste na finalna, polozitelno itn. sto ke ni koristat da sledime kako odi so promena na statusite na prepiskite vo idnina.

Edinstveno @Makva se javi na povikot za baranje na prepiski po konzulski pat, sto ne e ic lesna rabota, vi kazuvam od licno iskustvo (imase uste eden sto se javi, ama go snema).
Pa ve povikuvam, ako ima uste nekoj da se nafati da proveruva prepiski, sto potoa jas ke gi vnesam i sredam vo spisokot, neka mi pise i ke mu dadam upatstva kako i od koj do koj broj prepiski da proveruva, za da ne se duplirame edni isti broevi da barame. Taka za kratko vreme ke ja kompletirame cela 2019, 2020 pa i 2021 godina i so toa ke imame tocen uvid koga, do koj broj i koi broevi na prepiski se sledni da imaat promena u statusite, a toa ke im bide od korist na site sto se u procedura, pa i na onie sto planirat vo idnina da pocnat so apliciranje za bugarsko graganstvo.

spisokot:
 

Attachments

Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Од општина земаш документот и директива МП, испринтај го статусот што ти е новиот и на врата во МП кажи им дека си за доставување на дополнителни документи (покажи им го статусот).

Ќе те упатат лево во редицата за тие без термин, да чекаш - биди љубезен.

На шалтер ќе им кажеш дека доставуваш дополнителни документи, само земи напиши на мкд една обична молба за доставување на дополнителни документи...

Гледај лично да си одиш во МП и да не доставуваш дополнителни документи преку посредник БИДЕЈЌИ има „мал“ број на изиграни луѓе чија процедура од 4+ години завршила неуспешно заради тоа што посредникот не доставил дополнителни документи - а излагал дека го направил истото. Оди лично.

Ова е молба постирана на темата од Пале Крстич (поранешен модератор), земи во неа корегирај според твоите потреби и со среќа!

Доколку нешто не знаеш да напишеш на бугарски, тука секогаш е google translate или пак напиши на обичен лист хартија и оди некаде низ СК да ти преведат, па напиши го истото во молбата.
Fala druže 1 den koga ke te s
Од општина земаш документот и директива МП, испринтај го статусот што ти е новиот и на врата во МП кажи им дека си за доставување на дополнителни документи (покажи им го статусот).

Ќе те упатат лево во редицата за тие без термин, да чекаш - биди љубезен.

На шалтер ќе им кажеш дека доставуваш дополнителни документи, само земи напиши на мкд една обична молба за доставување на дополнителни документи...

Гледај лично да си одиш во МП и да не доставуваш дополнителни документи преку посредник БИДЕЈЌИ има „мал“ број на изиграни луѓе чија процедура од 4+ години завршила неуспешно заради тоа што посредникот не доставил дополнителни документи - а излагал дека го направил истото. Оди лично.

Ова е молба постирана на темата од Пале Крстич (поранешен модератор), земи во неа корегирај според твоите потреби и со среќа!

Доколку нешто не знаеш да напишеш на бугарски, тука секогаш е google translate или пак напиши на обичен лист хартија и оди некаде низ СК да ти преведат, па напиши го истото во молбата.
Fala druže 1 den ako te nema na forumot ke treba da te izmislime "Generale krila su slomljena ali mi pamtimo let"
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.152
Fala druže 1 den ako te nema na forumot ke treba da te izmislime "Generale krila su slomljena ali mi pamtimo let"
Треба сите да си помагаме. Засега бибо, марин, јас и алтаир си помагаме меѓусебно и ви пласираме информации колку што се нашите познавања и слободно време.
Сепак, сите сме со обврски (кој фамилијарни, кој работни, кој од друг тип) и ова го правиме за да помогнеме некому додека чекаме документи, а некои од нас не ни чекаат документи туку гледаат само да помогнат.

Убаво би било некој да се јави кај Алтаир во инбокс и да се договорат околу проверување на преписки по конзулски пат. Сите некако сакаат да постават прашање и да добијат конкретен одговор, а никој не сака да засука ракави и да проверува. Еве алтаир има проверувано преписки и тоа го прави во контунитет (не е нималку лесно пошто треба секогаш наново и наново да ги внесуваш истите преписки, секој Божји ден или кога год и да проверуваш само за да видиш дали има промена, па ако има промена да ја внесиш на список, па потоа тука да објавиш), многу е лесно некој да дојде и да праша еј до каде се со финална или до каде се со дополнителна, со положително - а всушност некој друг троши побајаги слободно време за сето тоа да го провери и да го пласира тука како информација.

АПЕЛ до сите кои имаат барем малку слободно време и желба да помогнат, јавете се кај Алтаир, поделете ги преписките и секој ќе го проверува својот дел. Така, ем помалку време ќе се троши на барање ем побрзо ќе се има информација за промена на статуси - што е единствен показател до каде е процедурата во однос на конкретен член и статус.
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
Промена финална во положително :
12122/2019 , 12568/2019 , 12570/2019 , 12571/2019 , 12575/2019 , 12584/2019 , 12585/2019 ,12586/2019 , 12596/2019 , 12598/2019 .


- 12569/2019, 12576/2019 ,12595/2019 ,12599/2019 , 12600/2019 , 12601/2019
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
само овие преписки се со промени други све е исто што можев да проверам @Altair75
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Zdravo.
Eve vi spisokot so prepiski i statusi so update do denes.

Mozebi vo meguvreme ima nekoi promeni u statusite, no nemav vreme da gi pregleduvam sekoj posebno, pa ako ima nekoj sto ke najde promena u nekoj prepiska od spisokot, neka pise ili neka mi pusti u poraka, pa da smenam.

Saka da izrazam golema blagodarnost do @Makva koja se potrudi i odvoi del od svoeto vreme i zivci ZA SITE NAS da najde mnogu golem broj na prepiski za kratko vreme po konzulski pat, koi se seuste na finalna, polozitelno itn. sto ke ni koristat da sledime kako odi so promena na statusite na prepiskite vo idnina.

Edinstveno @Makva se javi na povikot za baranje na prepiski po konzulski pat, sto ne e ic lesna rabota, vi kazuvam od licno iskustvo (imase uste eden sto se javi, ama go snema).
Pa ve povikuvam, ako ima uste nekoj da se nafati da proveruva prepiski, sto potoa jas ke gi vnesam i sredam vo spisokot, neka mi pise i ke mu dadam upatstva kako i od koj do koj broj prepiski da proveruva, za da ne se duplirame edni isti broevi da barame. Taka za kratko vreme ke ja kompletirame cela 2019, 2020 pa i 2021 godina i so toa ke imame tocen uvid koga, do koj broj i koi broevi na prepiski se sledni da imaat promena u statusite, a toa ke im bide od korist na site sto se u procedura, pa i na onie sto planirat vo idnina da pocnat so apliciranje za bugarsko graganstvo.

spisokot:
Jas se javiv, ama pregleduvam samo za promena od polozitelno na ukaz, pocnuvajki od 5048 nadalje… I do sega nema nikakva promena zatoa me nema. Koga ke pukne ukaz ke ispregledam nekolku iljadi :D
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Дали за дете до 12 години треба тест за граница???
Владо бе... ти што читаше закони, ти тој што ќе одеше во бугарско МВР да вадиш документи со македонски пасош без преведен извод за сите читајќи и толкувајќи ги бугарските закони, ти што даваше информации од прва рака ... ти што ништо точно не даде и секакви глупости истреска и внесе паники на темава стигна твојата стручност и гооглање да го сведеш на тоа дали 12годишни деца можат да влезат со и без тест!
еве ти одговор.... ама битно ти закони читаш и ќе одиш во мвр во софија да вадиш документи со пасош зошто така си прочитал ама врска нема што си сфатил од прочитаното...
еве ти инфо од прва рака (министерство за надворешни)
 

Attachments

Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
12602/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12603/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12604/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12605/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12606/2019 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
12607/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12608/2019 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
12609/2019 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
12610/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12611/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12612/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12613/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12614/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12615/2019 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
12616/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12617/2019 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
12618/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т
12619/2019 Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Корај јунер. При непредставјане на този документ в срок до 20.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 20.08.2021 г. .
12620/2019 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
12621/2019 Нјама такава преписка заведена по консулски п'т


ZA DA NE SE POVTORUVAME KOJ GO VODI SPISOKOT NEKA MI PRATI VO PP OD KOJ DO KOJ BROJ DA PROVERUVAM. SE VKLUCUVAM DA SE SOBERAT PODATOCI ZA SITE NAS KOI SME ZASEGNATI
 
Член од
26 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
3
Пред 3 недели бев во Софија и го подигнав матичниот број и адреса и ми остана да се сликам за пасош и лична карта. На лице место во полициската на ул. Марија Луиза ми фалеа документи кои не можев да ги подигнам од мк зошто дојдов директно од странство како што е изводот кој сега го извадив интернационален ама читам по групи е дека мора наш, па да се преведува во Софија.
Би можела тоа да го преведам наутро за да завршам се во ист ден? Сакам по експресна постапка за да не патувам повеќе пати до Софија и да го имам побрзо.
Во амбасада во Скопје датум за сликање ми кажаа Октомври 2022 :pos:Сеуште мислам дека некој сакаше да се зеза со мене .
Но, сега слушнав дека во конзулатот во Битола некои луѓе завршиле брзо работа, има некој такво искуство?
Не сакам да одам до Софија и пак да ми фали документ;)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.152
Пред 3 недели бев во Софија и го подигнав матичниот број и адреса и ми остана да се сликам за пасош и лична карта. На лице место во полициската на ул. Марија Луиза ми фалеа документи кои не можев да ги подигнам од мк зошто дојдов директно од странство како што е изводот кој сега го извадив интернационален ама читам по групи е дека мора наш, па да се преведува во Софија.
Би можела тоа да го преведам наутро за да завршам се во ист ден? Сакам по експресна постапка за да не патувам повеќе пати до Софија и да го имам побрзо.
Во амбасада во Скопје датум за сликање ми кажаа Октомври 2022 :pos:Сеуште мислам дека некој сакаше да се зеза со мене .
Но, сега слушнав дека во конзулатот во Битола некои луѓе завршиле брзо работа, има некој такво искуство?
Не сакам да одам до Софија и пак да ми фали документ;)
Како мислиш интернационален? АКО е од институција кај нас во мкд (а мора да е од таму ако си таму родена) тогаш интернационален или „обичен“ не игра никаква улога - не верувај на разно разни дезинформатори по фб групи или било каде.
Интернационалниот (од англиски) ќе ти го преведат во софија и завршена работа. На самата улица Мариа Луиза имаш агенции за превод и легализација, ќе ти завршат работа во ист ден, а исто имаш и такви кои можеш преку нет да ги исконтактираш и ќе ти го преведат и легализираат изводот - па кога ќе одиш Софија само ќе го подигнеш.
Овој член имал позитивно искуство со таква агенција за превод, прочитај која е и прати им порака на маил или јави им се на вајбер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom