Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Здраво Форумџии

На 2 јуни 2017 поднесов документи за постапка за Бугарско државјанство со посмртница од праддедо роден 1918г. и со изводи од дедо ми и татко ми.Происходот ми излезе некаде септември 2018 и на интервју бев на 21 мај 2019.Статусот сега ми е Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Баш кога поднесов документи за происход излезе таа аферата за агенцијата за Блгари вчуждина и происходот одеше долго време.
Посредници ми се Делчо од Делчево,односно Ирена и здружението Македонско-Бугарско Пријателство-Делчево.

Денес се слушнав со посредниците,да ги прашам како оди работата,ми рекоа дека моментално се чека 2 години од интервју и ми рекоа да извадам изводи и посмртници за да ги достават поново.
Сакам да прашам дали има врска тоа што кога ги доставував документите за происход,дедо ми беше жив и од него доставив извод од родените,дедо ми е починат и сега ќе треба да доставам извод од умрените за него.Дали тоа ќе влијае некако?
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
77
Во однос на бр. на молба и бр. на образувана преписка...
Ние што во скоро време бевме на интервју и истиот ден ги доставувавме документите во министерство, бр. на молба и бр. на образувана преписка е ист (барем кај мене е така).
Ако се лажам нека ме поправи некој.
 
Член од
12 октомври 2019
Мислења
11
Поени од реакции
14
Здраво на сите!

На положително сум од 10 Октомври 2019, преписка бр. 23ххх/2016,( финална некаде Јули 2019) , кога би требало да очекувам потпис од прилика? Претходно искуство од некого?
 

Iceman_mk

Superlative Сasual Dating Real-life Girls
Член од
2 јули 2019
Мислења
12
Поени од реакции
23
Здраво
Конечно изгледа мрдна нешто изгелда :)) сега проверив и променет ми е статусот во
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Дали се чека 2-6месеци или е убрзано?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво на сите!

На положително сум од 10 Октомври 2019, преписка бр. 23ххх/2016,( финална некаде Јули 2019) , кога би требало да очекувам потпис од прилика? Претходно искуство од некого?
Okolu 1 godina od koga te stavile na polozitelno.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Здраво
Конечно изгледа мрдна нешто изгелда :)) сега проверив и променет ми е статусот во
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Дали се чека 2-6месеци или е убрзано?
Tolku e bratko do kaj 6 meseci...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво Форумџии

На 2 јуни 2017 поднесов документи за постапка за Бугарско државјанство со посмртница од праддедо роден 1918г. и со изводи од дедо ми и татко ми.Происходот ми излезе некаде септември 2018 и на интервју бев на 21 мај 2019.Статусот сега ми е Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Баш кога поднесов документи за происход излезе таа аферата за агенцијата за Блгари вчуждина и происходот одеше долго време.
Посредници ми се Делчо од Делчево,односно Ирена и здружението Македонско-Бугарско Пријателство-Делчево.

Денес се слушнав со посредниците,да ги прашам како оди работата,ми рекоа дека моментално се чека 2 години од интервју и ми рекоа да извадам изводи и посмртници за да ги достават поново.
Сакам да прашам дали има врска тоа што кога ги доставував документите за происход,дедо ми беше жив и од него доставив извод од родените,дедо ми е починат и сега ќе треба да доставам извод од умрените за него.Дали тоа ќе влијае некако?
Nema vrska dali e izvod na rodeni ili umreni.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
77
Здраво
Конечно изгледа мрдна нешто изгелда :)) сега проверив и променет ми е статусот во
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Дали се чека 2-6месеци или е убрзано?
Одлично... Кога беше на интервју? Не можам да те најдам на списокот од Пале
 

Iceman_mk

Superlative Сasual Dating Real-life Girls
Член од
2 јули 2019
Мислења
12
Поени од реакции
23
Tolku e bratko do kaj 6 meseci...


Благодарам за одговорот.

Го пратам разговорот во врска со потврдиве од здруженијата. Имам прашање дали треба да вадам потврда сега или не бидејки мене ми се поднесени документите со документи од сестрами и умреница од дедо ми?
Автоматски споено мислење:

Одлично... Кога беше на интервју? Не можам да те најдам на списокот од Пале
На интервју бев на 11.10.2018 бр на преписка 18113
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Mnogu lesno ke utvrdat zatoa sto toa go pisuva i vo proizhodot i vo potvrdata od strumica, no sepak ke odnesam izvodi zosto za 50 evra ne mi se rizikuva. Izvodi od tatko i dedo odbesov koga vadev proizhod no ne odnesov vo pravosudie. No, dali sega koga sum na polozitelno tolku meseci treba da se odnesat izvodive vo ministerstvo za pravosudie ili kaj viceprezident. Kaj mi e dosieto ne znam?
Автоматски споено мислење:


Vo pravo si. Uste dilemata kade da gi dostavam izvodite. Kaj vice ili vo pravosudie
Od kaj vice ke ti gi vratat so sigurnost, MP vo ovaa postapka ne praka dopolnitelni do vice, dopolnitelnite vo faza polozitelno se dzabe
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Здраво Форумџии

На 2 јуни 2017 поднесов документи за постапка за Бугарско државјанство со посмртница од праддедо роден 1918г. и со изводи од дедо ми и татко ми.Происходот ми излезе некаде септември 2018 и на интервју бев на 21 мај 2019.Статусот сега ми е Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Баш кога поднесов документи за происход излезе таа аферата за агенцијата за Блгари вчуждина и происходот одеше долго време.
Посредници ми се Делчо од Делчево,односно Ирена и здружението Македонско-Бугарско Пријателство-Делчево.

Денес се слушнав со посредниците,да ги прашам како оди работата,ми рекоа дека моментално се чека 2 години од интервју и ми рекоа да извадам изводи и посмртници за да ги достават поново.
Сакам да прашам дали има врска тоа што кога ги доставував документите за происход,дедо ми беше жив и од него доставив извод од родените,дедо ми е починат и сега ќе треба да доставам извод од умрените за него.Дали тоа ќе влијае некако?
Nema da vlijae, ti sega moras da izvadis izvod na umreni, nemozis da izvadis izvod na rodeni....... samo stori dikat vo imeto, prezimeto od dedo ti,...datumi i nekoj drugi detali, da ti se isti od izvodot na umreni, so prethodniot izvod na rodeni so si go dostavil prethodno. Fakticki treba da se isti, no cesto znaat onie od maticno da napravat kasha-popara.....
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114
Zdravo,
Imam nekolku prashanja:
Dali ima slucaj od Finalna da premine na Polozitelna so izvod od predok roden 1894god. ?
Dali ima slucaj na Polozitelna da mu bide potpishan ukaz od VP so izvod od predok od pred 1900god. ?
Citam deka Finalna trae 6 meseci, do koj mesec max se nosat dokumenti.
Ve molam za odgovor ako nekoj tocno znae.
Pozdrav.
Nekoj da znae da mi odgovori na prashanjata pogore.
Vi blagodaram,
Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom