Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
Дечки извинете, мала дигресија од темата, ама знам дека има луѓе кои што се добро упатени и во ова што ќе прашам и сакам да ги замолам да ми пишат во приватна порака.
Имено, ќерка на пријатели што живеат во Швајцарија со Бг пасош сака да студира нешто што го има во Англија и годинава завршува основно таму.
Е сега, за да се запише на факултет во Англија дали ќе треба да посетува средно школо во Англија, да полага нешто или ќе и го признаат и средното ако оди во Швајцарија?
Уште еднаш се извинувам што е надвор од темата и ќе го избришам постот штом некој ми одговори во приватна порака. Поздрав.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
pred eden saat potencirav da kazuvaat so sto dokumentiii SE. so narod sne so vera so gnasno pleme sne 100 pati treba da povtoruvame GLUPACI KAZUJTE OS STO DOKUMENTI ALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO CJGC,TYCOTY.X BXXNCHTYHDSJSSHYSHRYSHRYYRHYJRSDKRKD7
Drugar sekogas potencirash ama dzabe e se nekoi luge
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Не ,има луѓе и преку татко што поднеле,а за нив викаат дека е побрза постапката,па пак неможат за година дена да земат.Има некои исклучоци дали на среќа незнам но земале за 1 и 2месеци но ретки се тие.Во моментов никој незнае како ќе се одвива целата постапка ,затоа што се збори дека ќе се укине ДАБЧ а ти таму прво ќе треба да поднесеш за происход(уверение за бугарско потекло),а понатаму и со интервјуата како ќе биде со закажувањата и тоа не се знае колку ќе се чека за да закажеш за подавање на документи......Така да останува да се види после нова година.Како и дае во твојот случај појаки документи ти се преку дедо ти,ќе се поврзеш преку изводи или умреници и така ќе аплицираш.
Мислам во Битола беше амбасадата,таму да аплицирам или се оди директива во Бг?
Какви документи треба да му доставам?
Фала однапред.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Мислам во Битола беше амбасадата,таму да аплицирам или се оди директива во Бг?
Какви документи треба да му доставам?
Фала однапред.
Ambasadata e vo Skopje, a ima i konzulat vo Bitola, zavisi na koe podracje zivees. No sepak pocekaj posle nova godina, vo momentov ne primale molbi za proishod vo Dabc zosto ne se znae shto ponatamu.[DOUBLEPOST=1543432245][/DOUBLEPOST]Ako neznaes sam pobaraj posrednik,
Izvod od tebe
Izvod od tatko
Izvod ili umrenica ako e pocinat dedo ti koj shto ima voena knishka ili drug dok shto dokazuva potrklo.
Se popolnuva deklaracija deka se izjasnuvas kako bugarin, i molba za vo DABC. E sega za toj proishod se cekase mnogu, okolu edna godina , a posrednicite sreduvaa za nekoja para za eden mesec, no sega veke nema taka. Po zakon treba za eden mesec da go davaat, a sega ako go zatvorat Dabc ne se znae shto i kade ke se podnesuva.
Otkako ke go zemes proishodot se zakazuva po novo za poddavanje na dokumenti i intervju,vo ambasada za intervju se ceka isto otprilika 1 godina.
Taka da se e kasha popara vo momentov.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Abe porano na sovet pominuvaaa ama viceto ne davase sea use na sovet gi butaat
Подобро да ги буткаат на совет отколку да имаат лажна надеж и да губат драгоцено време, па вицето да ги сече.
 
Член од
26 ноември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
4
Zdravo. Bev na intervju 22.11.2017 so dokumenti od roditel i seuste sum na zadolzitelna
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Подобро да ги буткаат на совет отколку да имаат лажна надеж и да губат драгоцено време, па вицето да ги сече.
Pologicno e da baraat da se dostavat dopolnitelni dokumenti kako sto bese porano a ne da gi prekratuvaat postapkite
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
DALI PODNESE DOPOLNITENI DOKUMENTI OD KLUBOT VO STRUMICA ?[DOUBLEPOST=1543419606][/DOUBLEPOST]
AKO NEMA PODNESENO OD STRUMICA POD 1920 NEMA DA I DADAT IMA CLENOVI STO PODNESIJA NA VREME DOPOLNITELNI DOKUMENTI I ZEDOJA PASOS
E KAKO NE SME ZELE PASOSI TOA E LAGA , JAS PREKU RODITEL BUGARIN ME SAKATIJA OD GNJAVENJE SAM SI GI TERAM PREKU KONZULAT PODNESOV 2015 , KRAJOT NA 2015 INTERVJU , , NEMAAT NIKAKVA MAANA DA MI NAJDAT , NA DOPOLNITELANA SO TAA VRASKA ZAPIRKA , AJDE ODNESOV I ORGINALOT , A POSLE MENE SO OBICNI PASULCINA PRIJATELI MOI STO GI POZNAVAM TOCNO SI GI ZEMAA PASOSITE , MENE ME VRATIJA UNAZAD SEUSTE CEKAM I KE CEKAM DA VIDAM DO KADE KE ODAT
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
АШТО ДА КАЖИМЕ НИЕ КОЈ ЧЕКАМЕ ОТ ЈУНИ!?:(
Nisto pred mene si bil na intervju jas ne kazav nisto,sto da kazeme kakvo ova oxnesuvanje neznam,ke si cekame sto ke bide neka bide so Gospod napred i so sreka.Jas samo spodeliv od koga mi e smenet statusot i toa e sve,ako ima promena ke pisam.[DOUBLEPOST=1543438456][/DOUBLEPOST]
jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaas summmmmm[DOUBLEPOST=1543040845][/DOUBLEPOST]
cekas nova godina ?
Ne nemora da znaci deka ke imam potpis do nova god moze i otkaz ovde sve e mozno veke taka da iskreno ne ni proveruvam,veke krenav race.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom