Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
H

Haronmk

Гостин
Голема штета е што кога ќе се напише на Google "bugarski pasosi" излегува темава...

1427/2016 не мрда од дополнителна цела недела...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
sega celosno ke se zakoci procedurata ... za zal ... 3-4 godini cekame .... i se nekoj vakov moment se javuva i 2016 nikako da dojdime na red... od 2017 izlegoa pasosi nie nisto :([DOUBLEPOST=1541005923][/DOUBLEPOST]


juni 2016 bev na untervju .. vie ?
Абе не се 3-4 години од 2016-та, две години се, стрпете се малку, после аферава ќе се забрзаат работите за Македонци, само трпение треба....
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zdravo narode, nov sum na forumov, pa me interesira kolku vreme se ceka za proishod? Vo DABC bev April 2018, eve veke
7 mesec pocnuva, status koa proveruvam brojceto za proishodot pisuva: obrabotva se..
Prelistuvav dosta nazad i vidov deka se ceka od 10-12 meseci od prilika?
I sovet ke ve molam, koa ke se dobie proishodot, dali da odam do Strumica da zemam potvrda deka odam preku pra dedo
pred da podadam dokumenti za intervju?
fala odnapred za vaseto vreme.
@redbox87 sovet? fala :)
Со какви документи поднесе за произход?Ако си со потврда од Струмица на основ на прадедо ти ќе ти треба дупликат од потврдата од Струмица а ќе треба и изводите на ново да ги извадиш и да ги преведиш и легализираш.
Инаку на мајка ми произходот беше готов/потпишан почетокот на Јули 2018 а поднесено крај на Април 2017..Инаку после тој статус(Обработва се) треба да ти се смени во Одобрено и дека се чека на потпис од претседателот на ДАБЧ.А после тој статус треба да пишува Потпишано удостоверение но незнам зошто не го менуваат а удостоверението може да ти е потпишано и пред неколку месеци!
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
grmat mediumive deka site postapki se zamrznati , a ovde frcat informacii deka se si tece i e vo najdobar red ....vo kogo da veruvame ?
Кои постапки се замрзнати, објасни шо значи замрзнување?

пред неколку дена роднина зема државјанство, интервју мај 2017

шо ќе каеш за ова?

зошто сте толку глупи бе луѓе? на тв зборуваат за оние кои ги фатиле шо давале фалц потврди за потекло, каква врска има тоа со општата процедура? ако документите ви се во ред и имате веродостојно потекло, тогаш нема проблем
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
grmat mediumive deka site postapki se zamrznati , a ovde frcat informacii deka se si tece i e vo najdobar red ....vo kogo da veruvame ?
Gledas sam deka ima promena na statusi denes itn. Mediumite kako i sekogas od tengalo ke napravat cel Tenk, ne vervaj vo se so citas/gledas po mediumi
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
6
Na finalna vekje mesec i pol. Brojce 9***/2016, procedura preku Sofija. Dali nekoj znae do koe brojche potocno se stignati za potpis? i kade proveruvate? Letoska malce ubrzaa, sega pak gi nema
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
grmat mediumive deka site postapki se zamrznati , a ovde frcat informacii deka se si tece i e vo najdobar red ....vo kogo da veruvame ?
Sigurno ke ima zamrznuvanje ama vo ДАБЧ i mozno e tam da se zakoce..pa neli gledate na videata kako gi nostat kukishtata od kompjuterite pod mishka :kafence:
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
9
Поени од реакции
11
Здраво,
Јас сум број 102**/2015, интервју ми правеа 03.2016 година во Софија и сеуште сум на дополнителна. Некој да не има инфо до каде се стигнати тие од 2015 година?
Благодарам однапред
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Абре луѓе пола ДАБЧ го поапсија вклучително и претседателот и цела документација им ја собраа со се компјутери, што е тоа нема место за паника ајде некој нека објасни? Агенцијата е блокирана алоо!!! Ги чешлаат и тие што земале произходи за "ситни" пари, денес објавија и посредници се под истрага и што ли уште не. А за во МП за недела до две ќе разбереме дали ќе ја закочат и таму работата.
Само не заборавајте дека од ДАБЧ следен чекор во процедурата ви е МП, така да и таму ќе се чешлаат подетално преписките па онака по дифолт на новонастанатава ситуација може да си лупаат дополнителни.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
59
Sigurno ke ima zamrznuvanje ama vo ДАБЧ i mozno e tam da se zakoce..pa neli gledate na videata kako gi nostat kukishtata od kompjuterite pod mishka :kafence:

mozes da mi objasnis malce.. izvini sto ne sum tolku upaten .... znaci jas sum na dopolnitelna dokumentite moj momentalno se naogjaat kade sto ti pisa " kukistata pod mishka " :) ili na drugo mesto ?
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Абре луѓе пола ДАБЧ го поапсија вклучително и претседателот и цела документација им ја собраа со се компјутери, што е тоа нема место за паника ајде некој нека објасни? Агенцијата е блокирана алоо!!! Ги чешлаат и тие што земале произходи за "ситни" пари, денес објавија и посредници се под истрага и што ли уште не. А за во МП за недела до две ќе разбереме дали ќе ја закочат и таму работата.
Само не заборавајте дека од ДАБЧ следен чекор во процедурата ви е МП, така да и таму ќе се чешлаат подетално преписките па онака по дифолт на новонастанатава ситуација може да си лупаат дополнителни.
Bravo toa sakav da go doznaam i logicno e , ajde ponovo na cekanje , odi ti dokazuvajsi deka imas dobri verodostojni dokumenti , bitno drzavjanstvo nemas vo raka samo ke si cekame ni krivi niti dolzni , pokraj suvoto ke si gori i surovoto
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
KOGA BEVTE NA INTERVJU VE MOLAM PRENESETE , KAKVA E SOSTOJBATA TAMO , DALI E SE NORMALNO POSLE OVIE AFERI SO DAVANJE NA RZAVJANSTVATA, DALI SE KE PRODOLZI DA SE RABOTI ILI KE IMA SASTOJ
Bev deneska sabajle i vednas posle intervjuto koga sednav na kafe jas vi pisav na forumov.Znaci izzivuvanje na intervjuto totalno.Detalji se baraat da se kazat,istorija koja ja nema vo prasanjata koi cirkuliraat.Znaci jas sum bg hraganin od 2016 sega za decava na 4 godinki vadam i zamisli me raskinaa na intervju so prasanja.Seto ova e poradi sostojbata vo DABC.Tamu se otkazani site sega zasega sto podnesuvaat.Za intervjuto vo ministerstvo vi kazav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom