Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Zdravo drustvo, septemvri sum na intervju, dali treba da nosam so sebe kopija od potvrdata i prevod od izvodite so koi go zedov proishodot ili toa se samo dopolnitelni bezpotrebni trosoci ? pozdrav i molam za odgovor
Јас мислам дека сега кога те разгледуваат на Совет за државјанство веќе ја имаат потврдата и изводите на увид затоа што има конкретни примери за тоа. Ама најдобро да си прашаш таму директно, има телефон све за да си 100% сигурен.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Јас мислам дека сега кога те разгледуваат на Совет за државјанство веќе ја имаат потврдата и изводите на увид затоа што има конкретни примери за тоа. Ама најдобро да си прашаш таму директно, има телефон све за да си 100% сигурен.
Тие нa телефoн ги бoли тaквoтo декa 3 гoдини нa дoпoлнителнa ке гo стaвaт чoвекoт,сaмo пoрaди 3-4 извoди
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Тие нa телефoн ги бoли тaквoтo декa 3 гoдини нa дoпoлнителнa ке гo стaвaт чoвекoт,сaмo пoрaди 3-4 извoди
Ти кажав има конкретни примери, нека се јави нека си праша, тие таму ако не знаат не знам кој.
Јас еве кога поднесував за произход разбрав дека мора извод/умреница од предок роден пред 1918 г. што си е во ред и наместо да вадам за прадедо си извадив за дедо ми извод на родени на кој беа наведени неговите родители родени пред 1918 г. Е сега ќе речат абе што се правиш ти за 200 денари, однеси нека има, ама ете немаше никаков проблем.
Не убедувам никого да не носи, само ако може нека си се распраша убаво ако не нека носи, тоа е.[DOUBLEPOST=1533908914][/DOUBLEPOST]Ако може некој да ми одговори од форумов, ме интересира за тие кои поднеле документи во МП во Јуни/Јули, колку платиле за превод и легализација на документите (по документ)??
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2018
Мислења
24
Поени од реакции
25
53 ukazi se dadeni od 2638 molbi.[DOUBLEPOST=1533903246][/DOUBLEPOST]
to sam i reko. toliko je. znaci okolo 50 ljudi dobijaju od 2500.
greska si, pod eden broj vleguvaat povekje ukazi , vika na 2600 lica a ne od 2600, .. koga bi go pomnozil brojot so 4 ( kolku sto ima tromesecja) doagja istata brojka na ukazi kako i lani.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Ти кажав има конкретни примери, нека се јави нека си праша, тие таму ако не знаат не знам кој.
Јас еве кога поднесував за произход разбрав дека мора извод/умреница од предок роден пред 1918 г. што си е во ред и наместо да вадам за прадедо си извадив за дедо ми извод на родени на кој беа наведени неговите родители родени пред 1918 г. Е сега ќе речат абе што се правиш ти за 200 денари, однеси нека има, ама ете немаше никаков проблем.
Не убедувам никого да не носи, само ако може нека си се распраша убаво ако не нека носи, тоа е.[DOUBLEPOST=1533908914][/DOUBLEPOST]Ако може некој да ми одговори од форумов, ме интересира за тие кои поднеле документи во МП во Јуни/Јули, колку платиле за превод и легализација на документите (по документ)??
25 левa oд дoкумент превoд и легaлизaцијa вo Сoфијa.Пред некoлку денa[DOUBLEPOST=1533916816][/DOUBLEPOST]
Ти кажав има конкретни примери, нека се јави нека си праша, тие таму ако не знаат не знам кој.
Јас еве кога поднесував за произход разбрав дека мора извод/умреница од предок роден пред 1918 г. што си е во ред и наместо да вадам за прадедо си извадив за дедо ми извод на родени на кој беа наведени неговите родители родени пред 1918 г. Е сега ќе речат абе што се правиш ти за 200 денари, однеси нека има, ама ете немаше никаков проблем.
Не убедувам никого да не носи, само ако може нека си се распраша убаво ако не нека носи, тоа е.[DOUBLEPOST=1533908914][/DOUBLEPOST]Ако може некој да ми одговори од форумов, ме интересира за тие кои поднеле документи во МП во Јуни/Јули, колку платиле за превод и легализација на документите (по документ)??
Дa, убaвo велиш.Знaaт тие тaму вo Прaвoсудие.Истo кaкo штo знaеa декa не требa oргинaли и не им ги примaa,пa пoсле сите нa дoпoлнителнa и им ги пoбaрaa,a изгубијa лугетo пo целa гoдинa и пoвеќе зaштo ги пoслушaле.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
25 левa oд дoкумент превoд и легaлизaцијa вo Сoфијa.Пред некoлку денa[DOUBLEPOST=1533916816][/DOUBLEPOST]
Дa, убaвo велиш.Знaaт тие тaму вo Прaвoсудие.Истo кaкo штo знaеa декa не требa oргинaли и не им ги примaa,пa пoсле сите нa дoпoлнителнa и им ги пoбaрaa,a изгубијa лугетo пo целa гoдинa и пoвеќе зaштo ги пoслушaле.
Како бе така, не мислиш дека некој те заебал за да ти ги собере парите? Еве се јавив во агенција за превод во Софија и пратив извод за превод зошто ќе ми треба за во полиција таму и ми кажаа дека има измени во Правилникот за преводи и легализации и дека не треба легализација туку само заверка на преводот кај нотар која кошта 6 лева и тие измени се од март оваа година, епа види ти сега. Можеби за во МП е друг законот, еве не знам...

https://notary294.bg/article/ot-01032018-notariusite-zaveryavat-podpisite-na-prevodachi-pod-dokumenti-ot-chuzhbina

https://www.lex.bg/laws/ldoc/-23555583

notar.png
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Imase postirank link za proverka na pasos i licna karta da si proveris dali se gotovi ne mozam da go najdam ako go ima iekoj
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Како бе така, не мислиш дека некој те заебал за да ти ги собере парите? Еве се јавив во агенција за превод во Софија и пратив извод за превод зошто ќе ми треба за во полиција таму и ми кажаа дека има измени во Правилникот за преводи и легализации и дека не треба легализација туку само заверка на преводот кај нотар која кошта 6 лева и тие измени се од март оваа година, епа види ти сега. Можеби за во МП е друг законот, еве не знам...

https://notary294.bg/article/ot-01032018-notariusite-zaveryavat-podpisite-na-prevodachi-pod-dokumenti-ot-chuzhbina

https://www.lex.bg/laws/ldoc/-23555583

Прегледај го приврзокот 195216
Дa, приметив.Печaтoт не беше oд вншните рaбoти кaкo нa претхoдните,туку oд нoтaр.Oд мaрт месец или aприл стaпилo нa силa.Пo инерцијa oтидoв вo истaтa фимa кaкo минaтиoт пaт,ги oстaвив,утредентa си ги зедoв кoлку требa-10 дoкументи еми 250 левa.Си плaтив чao пријaтнo.Нa тие 6 левa зa нoтaр штo ги збoриш,претхoднo сигурнo уште 10 зa превoд пa ке биле 16.Дa беше пoкoлегијaлен ти и дa ми кaжеше кoгa прaшaв,ке ми спaсеше 90 левa.
 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2018
Мислења
16
Поени од реакции
1
Zdravo na site sakam da prasam za sovet.Jas i mojot brat imavme podaeno isto vreme za bugarski vo 2013 godina. April mesec 2017 godina na mojot brat mu izleze pasosot,jas togas cekav za potpis od vice premierot,pa poslem mi se smena statusot na Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија.i cekam skoro godina i 3 meseci.dali ke bidi nesto kaj mene treba da podam kopija od pasosot na bratmi ili samo da cekam ?pozz
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Zdravo na site sakam da prasam za sovet.Jas i mojot brat imavme podaeno isto vreme za bugarski vo 2013 godina. April mesec 2017 godina na mojot brat mu izleze pasosot,jas togas cekav za potpis od vice premierot,pa poslem mi se smena statusot na Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија.i cekam skoro godina i 3 meseci.dali ke bidi nesto kaj mene treba da podam kopija od pasosot na bratmi ili samo da cekam ?pozz
Ne eloso i od brat ti da dades so kakvi dokumenti ste
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Дa, приметив.Печaтoт не беше oд вншните рaбoти кaкo нa претхoдните,туку oд нoтaр.Oд мaрт месец или aприл стaпилo нa силa.Пo инерцијa oтидoв вo истaтa фимa кaкo минaтиoт пaт,ги oстaвив,утредентa си ги зедoв кoлку требa-10 дoкументи еми 250 левa.Си плaтив чao пријaтнo.Нa тие 6 левa зa нoтaр штo ги збoриш,претхoднo сигурнo уште 10 зa превoд пa ке биле 16.Дa беше пoкoлегијaлен ти и дa ми кaжеше кoгa прaшaв,ке ми спaсеше 90 левa.
Ајде сега уште крив испаднав :) Ти кажувам дека од скоро разбрав и јас, си ги средувам сега документите за да одам да си го земам државјанството, да поднесам за матичен број и евентуално да се сликам со едно одење па ќе видиме како ќе биде.

Еве нека знаат сите други дека нема повеќе легализација на документи за државјанство и нека не ги лаже никој, тебе во случајов од некоја агенција те заебале ама и на посредниците им одговара да не ја кажуваат вистината (типично за нив) и повеќе "кеш ќе калапат" како што се изрази еден член тука.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom