Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Нема врска, рокот за 2016 е за оние со доказ по дирекна линија.Рокот е јуни. Мој совет носете докази побрзо. Не брачеди стрини комшии... цврст доказ
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Fala. Ne bev so star dokument od dedo, baba itn... tuku so proishod sto go izvadiv uste vo 2007 godina koga planirav da pocnam procedura. Togas davaa samo so izjava i baranje (taka nekako, ne se sekavam dobro) ne sum bil na intervju. Od so nemav pari, vreme i drugi okolnosti ne ja prodolziv procedurata. E sega so toj proishod od 2007 sakav da zapocnam procedura za bg passport, ama vo bg konzulat Bitola mi rekoa deka treba da go obnovam proishodot od 2007 ili da podnesam dokumenti da mi izdadat nov proishod, a toj od 2007 da go prilozam so drugite dokumenti ( kopija na bg passport od bratuced mi, izvodi moj, negov, na majka mi vujko mi baba mi, izjavi i dr.). Pocnav od pocetok, samo sto go priloziv stariot proishod od 2007. I sto se iznenadivme site (pozitivno) koga ni javija deka se izlezeni proishodite i da ideme da gi zememe (oktomvri 2016), istiot den ni kazaa da se spremame za intervju.Znaci koga gi zedovme proishodite istiot den imavme i intervju. I uste nesto ke vi kazam ako vi e od korist. Moj najdobar drugar bese preku nekoj posrednici da podnesuva dokumenti da pocne procedura vo Sofija, otprilika vo isto vreme kako i jas vo Bitola, februari 2016. Jas zemav proishod i minav intervju vo oktomvri 2016, a toj zede proishod mislam deka bese dekemvri 2016, a intervju mu zakazaa za noemvri 2017, bese, go pomina, mu izleze brojceto i sega e enos na prviot status, zadolzitelno soglasuvanje.... ili kako bese. A posrednicite mu gi lapnaa parite, kao pobrzo ke zavrsile rabota. Muda za bubrezi. 10 evra tamu, 10 vamu, prevoz 2-3 pati kafe, sokce, skara.... cicat na sekakov nacin, samo da izvadat sto poveke pari od tebe. Iznadava se pari. Nema pravila za nisto, toa sakam da kazam. Sekoj si e so svoja prikazna i maka. Srekno na site i koga ke ima nesto novo ke vi pisam povtorno. Deneska mnogu mi dojde pisuvajne. Pozdrav i bidejte pametni ne se karajte, u isti lajna sme site :pistoldz:
Јасно ми е што велиш. И брат ми поднесе преку конзулатот во Битола, иаме еден другар што е во правосудие, тој му препорача да поднеси преку Битола, биле доста брзи, дека не му треба посредник, но му треба доказ. Ме радува што си играл паметно со стар происход добиен на декларативна база. За недела дена ќе одам Софија, ќе имам тазе инфо[DOUBLEPOST=1517502695][/DOUBLEPOST]
Koj znae d ne veruvas. Nie sme zaboraveni
Проблемот со2014/5 е голем...втората комисија ги решава тоа секој посредник ќе ти кажи
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: vkv
Член од
20 август 2016
Мислења
36
Поени од реакции
12
Нема врска, рокот за 2016 е за оние со доказ по дирекна линија.Рокот е јуни. Мој совет носете докази побрзо. Не брачеди стрини комшии... цврст доказ[/QUOTE
Што до јуни, дали ке ти одобрат државјанство? Јас со родители 3 месеца сум на финална 17+++/2016
 
V

vkv

Гостин
Јасно ми е што велиш. И брат ми поднесе преку конзулатот во Битола, иаме еден другар што е во правосудие, тој му препорача да поднеси преку Битола, биле доста брзи, дека не му треба посредник, но му треба доказ. Ме радува што си играл паметно со стар происход добиен на декларативна база. За недела дена ќе одам Софија, ќе имам тазе инфо[DOUBLEPOST=1517502695][/DOUBLEPOST]
Проблемот со2014/5 е голем...втората комисија ги решава тоа секој посредник ќе ти кажи
Vtora komisija? ne da ne sum upaten.....
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
I jas sum eden od tie sto cekaat ukaz od vice prezidenta. Dali znae nekoj sto sleduva ponatamu i uste kolku bi se cekalo.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Јасно ми е што велиш. И брат ми поднесе преку конзулатот во Битола, иаме еден другар што е во правосудие, тој му препорача да поднеси преку Битола, биле доста брзи, дека не му треба посредник, но му треба доказ. Ме радува што си играл паметно со стар происход добиен на декларативна база. За недела дена ќе одам Софија, ќе имам тазе инфо[DOUBLEPOST=1517502695][/DOUBLEPOST]
Проблемот со2014/5 е голем...втората комисија ги решава тоа секој посредник ќе ти кажи
Ahh pametno :yid: Pametno ke bese uste 2007 da ja isterav rabotata do kraj, ama sto e tuka e.... da se nadevame deka site ke pominene, oti ovaa vukojebina nikoj ne ja oprava... Imam i uste edna koleska, taa e na dopolnitelna so zapirka (ako vi znaci nesto toa) intervju april 2016,(izmena 2016 e, bev napisal 2017) nemase star dokument sto da odnese i ja ima vo protokolot. Ke ja prasam utre da kaze sto i do kade e... Barajki po internet naletav na intervju od Jotova, nekade noemvri ili dekemvri 2017, kade kaza deka pravat nesto za da ja otkocat rabotata i da ocekuvame fevruari mesec da pocnat pobrzo da rabotat. A dali ke davat ili odbivat i ke trazat dokazi, stari dokumenti i slicno ne kaza. Da se nadevame deka pocnale veke. Ke go najdam intervjuto i ke go pustam ovde. Mislam deka e dosta pisuvanje za denes. Vie prodolzete i da znaete deka mnogu luge go sledat forumot bez da se vklucat vo diskusija, sekoj si bara sto mu treba, pa zatoa ve zamoluvam site ovde da spodeluvame poveke korisni informacii otkolku samo raspravanje i muda za bubrezi ;). Pozdrav i se najdobro.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Vtora komisija? ne da ne sum upaten.....
Ништо страшно, предметите ги разгледуваат 8 лица. Поради зголемен број апликации од други сектори префрлија уште 4 лица таканаречени експерти кои имаат задача да ги разгледуваат закочените. Таму ми ја разгледаа жалбата и искрено прогледуваат низ прсти
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: vkv
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
I jas sum eden od tie sto cekaat ukaz od vice prezidenta. Dali znae nekoj sto sleduva ponatamu i uste kolku bi se cekalo.
Добро би било чисто информативно да споделиш каде и кога беше на интервју,со што документи си и кога ти е одобрено од советот на гражданство?
Указот законски вицепрезидента треба да го потпише од 1 до 3 месеци но има и такви што чекаат и повеќе од 3 месеци а сега пак овој период скоро и да нема некој на којшто му е потпишан указот бил со документи од татко или од бугарска егзархија.Значи во тој поглед малку е закочена работата.
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
Добро би било чисто информативно да споделиш каде и кога беше на интервју,со што документи си и кога ти е одобрено од советот на гражданство?
Указот законски вицепрезидента треба да го потпише од 1 до 3 месеци но има и такви што чекаат и повеќе од 3 месеци а сега пак овој период скоро и да нема некој на којшто му е потпишан указот бил со документи од татко или од бугарска егзархија.Значи во тој поглед малку е закочена работата.
Jas sum so dokumenti izvodi do pra dedo i dokument od kulturen klub na bugarite od strumica inaku na intervju bev vo sofija na 12 dekemvri 2016. Inaku nemam rodnini so bugarski dokumenti[DOUBLEPOST=1517505687][/DOUBLEPOST]Inaku denes mi se smeni statusot od sabajle go gledav i si stoese finalen ekspert nekade okolu 15 casot se smeni
 
V

vkv

Гостин
Ништо страшно, предметите ги разгледуваат 8 лица. Поради зголемен број апликации од други сектори префрлија уште 4 лица таканаречени експерти кои имаат задача да ги разгледуваат закочените. Таму ми ја разгледаа жалбата и искрено прогледуваат низ прсти
Fala na info. A belkim ke bide brzo
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
daj boze dagi priznavet potvrdive kako so rekoja mnogu ke vidime sega so ke bidit so ovie so imaja rok do 2 februar da dostavat dopolnitelni dokumenti jas dekembar 2017 bev staven na dopolnitelna so rok do april da dostavam dopolnitelni dokumenti (proishod dobien vrz osnova na potvrda so 100% bugarsko naselenie vo to vreme). Ako ima nekoi od 2016 sho bile so potvrdi i pominale pred sovetot na grazdanstvo ili na koi ke im se smenit vo polozitelno periodov neka postiret ovde da se vidit dali navistina pocnaja da pustet.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom