Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Pred malku prasav za prijatelkata sto e odbiena. Od tamu mi kazaa deka odbienoto ne moze da se podnese zalba a za priznati dokumenti gi kazaa samo direktna linija i uverenijata od zdruzenijata. Zaklucok e deka ne e odbiena poradi bkks nego druga nekoja pricina. Taa si znae.
Bratucedi i drugi rodnini ne se priznavaat!
Веројатно мислела директна линија + уверение од здружение. А не или едното или другото.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Pred malku prasav za prijatelkata sto e odbiena. Od tamu mi kazaa deka odbienoto ne moze da se podnese zalba a za priznati dokumenti gi kazaa samo direktna linija i uverenijata od zdruzenijata. Zaklucok e deka ne e odbiena poradi bkks nego druga nekoja pricina. Taa si znae.
Bratucedi i drugi rodnini ne se priznavaat!
Na kogo objasnuvas djabe koga 80 posto se strasno manipulativni i veruvaat na rekla kazala muabeti :)

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Веројатно мислела директна линија + уверение од здружение. А не или едното или другото.
Ne jas loso napisav zosto se dvizev. Prasav dali oddelno se priznati uverenijata od zdruzenijata i kaza da. I direktna linija isto taka. Bratucedi i drugi rodnini ne se pr znavaat.[DOUBLEPOST=1516703153][/DOUBLEPOST]
Na kogo objasnuvas djabe koga 80 posto se strasno manipulativni i veruvaat na rekla kazala muabeti :)

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
Mene mi e gajle iskreno :D spodeliv koj kako saka neka veruva. Ako na nekogo pomognat paotovite super ako ne pak super. Bas mi e seedno
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ne jas loso napisav zosto se dvizev. Prasav dali oddelno se priznati uverenijata od zdruzenijata i kaza da. I direktna linija isto taka. Bratucedi i drugi rodnini ne se pr znavaat.[DOUBLEPOST=1516703153][/DOUBLEPOST]
Mene mi e gajle iskreno :D spodeliv koj kako saka neka veruva. Ako na nekogo pomognat paotovite super ako ne pak super. Bas mi e seedno
извини, но што ти се случи??? Веќе не се однесуваш како под постојан ПМС, i like the new Candy
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Na kogo objasnuvas djabe koga 80 posto se strasno manipulativni i veruvaat na rekla kazala muabeti :)

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
Ajde vaka da naprajme,ke gi trgnime nastrana tie rekla kazala muabeti kako sto gi velis ti i da se vodime samo od fakti-fakt e deka preku direkna linija im davaat na site;fakt e kako sto gledame site deka site so bratucedi ,tetki,vujkovci i slicno gi redet na dopolnitelna;fakt e deka isto kako i prethodnive i site sto se so potvrdi od bugarski zdruzenija so predok roden pred 1918 god site so red gi redet na dopolnitelna i im baraat dokaz deka se blgari,ovdeka sigurno nekoj ke recit deka ne gi imet site izvodi i potvrdi odneseno vo pravosudie mozda zatoa-kako sto vidovne na forumov imase pojke slucai sto gi odnesle i vo pravosudie pa pak se na dopolnitelna,znaci ne e do toa.......e sega ako sakame racionalno da se donesit zaklucok bez da trgame inaeti bespotrebno sledi deka vo pravosudie vrvet samo tie so direkno poteklo od roditel i so stari dokumenti a tie so potvrdi od zdruzenie vrvet isto kako i tie so bratucedi,vujkovci i tetki metki........realno gledano
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ne jas loso napisav zosto se dvizev. Prasav dali oddelno se priznati uverenijata od zdruzenijata i kaza da. I direktna linija isto taka. Bratucedi i drugi rodnini ne se pr znavaat.
Останува да видиме. Требало директна линија, ама таа линија требало да е од пред 1920, ама повеќе не можело со потврди и статистки, туку само со стари документи... Што е заклучокот од досегашните искуства? Дека не сносат никаква одговорност за тоа што ни кажуваат. Изгледа само гледаат да го откачат тој што ги прашува.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
I mene denes mi se smena statusot od Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија vo Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија, isto i jas sum so dokument od brat i od dedo svedetelstvo. Neznam sto znaci na proverka no se nadevam ne e na loso i deka ke zemime drzavjanstvo za brzo vreme.

A оригиналите ги имаш доставено. Јас сум скоро 2 месеци со статус : Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Останува да видиме. Требало директна линија, ама таа линија требало да е од пред 1920, ама повеќе не можело со потврди и статистки, туку само со стари документи... Што е заклучокот од досегашните искуства? Дека не сносат никаква одговорност за тоа што ни кажуваат. Изгледа само гледаат да го откачат тој што ги прашува.
Periodot koga ofocijalno tie potvrdi ne bea priznati ne gi primaa voopsto na salter. Sega ne e taka. Tie nemaat korist nikakva od toa zatoa sto kaj niv ne se plaka nisto za dostavuvanje dokumenti. Nisto ne ostanuva drugo osven da cekate i da znaete deka sekoj slucaj e poseben za sebe[DOUBLEPOST=1516705928][/DOUBLEPOST]00359 2 923 7455
00359 2 923 7474
00359 2 923 7335
00359 2 923 7376
ako sakate da si slusnete informacija sto ve interesira mesto da zamarata na forumov i da se objasnuvate so gluposti, vrtete na broevite dosagajte i ke krene nekoj pa ke si prasate
 
Последно уредено:
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Не ми е јасно каков мрак на информации содржи статусот Проверка од Вицепрезидента... ниту знаеме што треба да направиме ниту знаеме дали ќе добиеме...ниту рок, ниту ништо. Катастрофа!
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Не очекувајте од МП да ви кажат дека потврдите не важат кога си пишува јасно - удостоверение од ДАБЧ и сите документи кои потврдуваат постоење на барем еден предок по директна линија. И тие ќе земат да ви објаснуваат конкретни случаи па вака било или онака, како да не.
Тој што ги нема тие оригинални документи а исполнува други услови како на пример регулиран постојан престој во бг или студирал и земал стипендија во БГ по Постановление на МС од 1993 г. кое гласи Ос'штестјаване на образователна дејност сред б'лгарите в чужбина, нормално е да помине на Совет за државјанство ако другите документи му се во ред. За други олеснителни околности не знам. Перфектно поминато интервју?? Можеби...
Ние овде зборуваме за повеќе од 50 000 преписки а не за 100, 200, 500...Значи потврдите за повеќе од 90% од апликантите се ништо повеќе од тоалетна хартија.
Дека одбиваат ви кажав пред извесно време и ништо повеќе не коментирав, чекав сами да си видите зошто критичната бројка ќе биде за најмалку месец дена и тогаш на сите ќе им е јасно како ден како стојат работите и ако и тогаш нема реакции од Патриотите тогаш дефинитивно ќе е крај, не дека они ќе сменат нешто ама ме разбирате што сакам да кажам. Знам дека не е за верување и тешко се прифаќа ама тоа е реалноста.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Не ми е јасно каков мрак на информации содржи статусот Проверка од Вицепрезидента... ниту знаеме што треба да направиме ниту знаеме дали ќе добиеме...ниту рок, ниту ништо. Катастрофа!
jas sum edna nedela na proverka od vicepresident i stvarno me stra kolku vreme ke ostanime so ovoj status i dali ke potpise jotovata.[DOUBLEPOST=1516713766][/DOUBLEPOST]
Не ми е јасно каков мрак на информации содржи статусот Проверка од Вицепрезидента... ниту знаеме што треба да направиме ниту знаеме дали ќе добиеме...ниту рок, ниту ништо. Катастрофа!
jas sum edna nedela na proverka od vicepresident i stvarno me stra kolku vreme ke ostanime so ovoj status i dali ke potpise jotovata.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Не очекувајте од МП да ви кажат дека потврдите не важат кога си пишува јасно - удостоверение од ДАБЧ и сите документи кои потврдуваат постоење на барем еден предок по директна линија. И тие ќе земат да ви објаснуваат конкретни случаи па вака било или онака, како да не.
Тој што ги нема тие оригинални документи а исполнува други услови како на пример регулиран постојан престој во бг или студирал и земал стипендија во БГ по Постановление на МС од 1993 г. кое гласи Ос'штестјаване на образователна дејност сред б'лгарите в чужбина, нормално е да помине на Совет за државјанство ако другите документи му се во ред. За други олеснителни околности не знам. Перфектно поминато интервју?? Можеби...
Ние овде зборуваме за повеќе од 50 000 преписки а не за 100, 200, 500...Значи потврдите за повеќе од 90% од апликантите се ништо повеќе од тоалетна хартија.
Дека одбиваат ви кажав пред извесно време и ништо повеќе не коментирав, чекав сами да си видите зошто критичната бројка ќе биде за најмалку месец дена и тогаш на сите ќе им е јасно како ден како стојат работите и ако и тогаш нема реакции од Патриотите тогаш дефинитивно ќе е крај, не дека они ќе сменат нешто ама ме разбирате што сакам да кажам. Знам дека не е за верување и тешко се прифаќа ама тоа е реалноста.
Болдираново е само твое лично гледиште или знаеш конкретно некој ваков случај на којшто му е одобрено државјанство во периодите кога ептен ја заострија работата и бараат документи од взходјашт блгарин?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Тој што ги нема тие оригинални документи а исполнува други услови како на пример регулиран постојан престој во бг или студирал и земал стипендија во БГ по Постановление на МС од 1993 г. кое гласи Ос'штестјаване на образователна дејност сред б'лгарите в чужбина, нормално е да помине на Совет за државјанство ако другите документи му се во ред.
Ова е некаква информација или нешто што тебе ти падна на памет? Сериозно прашувам.
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Ako odbiet 40.000 baranja to ke e holokaust(egzodus).to bi bilo 90% od aplikaciite.2015 bea odbieni samo 2% od aplikaciite.taka da se pagjat vo voda.NEMAT LOGIKA da ne odbiet 40.000
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom