Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 декември 2017
Мислења
31
Поени од реакции
114
Zdravo na site.Nov sum na forumov i od prilika sum vo tek so nastanite no imam nekoi prasanja. Momentalno sum na finalen ekspertski pregled vekje mesec i pol.Inaku proishod dobiv so potvrda od zdruzenie. denovive najdov original bugarska krstenica od brat na baba mi. So izvodi se povrzav(momentalno rabotam na prevod i legalizacija) i planiram prvite rabotni denovi posle nova godina da odam vo Sofia da gi dostavam. Imam 2 prasanja...Da li e problem sto krstenicata e od brat na baba mi? I kolku vreme treba dokumentite odkako ke gi dostavam na salter da stignat vo mojot fajl? Se nadevam deka ke ima sansi da stignat pred da mi bide razgledana prepiskata od sovetot po grazdanstvo, odnosno pred da me stavat na doplonitelna. Pozdrav!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Zdravo na site.Nov sum na forumov i od prilika sum vo tek so nastanite no imam nekoi prasanja. Momentalno sum na finalen ekspertski pregled vekje mesec i pol.Inaku proishod dobiv so potvrda od zdruzenie. denovive najdov original bugarska krstenica od brat na baba mi. So izvodi se povrzav(momentalno rabotam na prevod i legalizacija) i planiram prvite rabotni denovi posle nova godina da odam vo Sofia da gi dostavam. Imam 2 prasanja...Da li e problem sto krstenicata e od brat na baba mi? I kolku vreme treba dokumentite odkako ke gi dostavam na salter da stignat vo mojot fajl? Se nadevam deka ke ima sansi da stignat pred da mi bide razgledana prepiskata od sovetot po grazdanstvo, odnosno pred da me stavat na doplonitelna. Pozdrav!
Не би требало да биде проблем. Јас лично добив државјанство со венчаница од брат на дедо ми. Битно е да ти се уредни документите. За внесувањето на дополнителни документи при поддавањето се внесуваат и електронски, па доколку советот сеуште не ги прегледал, кога ќе те прегледуваат веднаш ќе видат дека си доставил дополнителни документи. А дали ќе стигнеш на време тоа никој не може да ти каже дотолку повеќе што секогаш каснат со објавувањето на статусите. Сепак ти посакувам успех.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Zdravo na site.Nov sum na forumov i od prilika sum vo tek so nastanite no imam nekoi prasanja. Momentalno sum na finalen ekspertski pregled vekje mesec i pol.Inaku proishod dobiv so potvrda od zdruzenie. denovive najdov original bugarska krstenica od brat na baba mi. So izvodi se povrzav(momentalno rabotam na prevod i legalizacija) i planiram prvite rabotni denovi posle nova godina da odam vo Sofia da gi dostavam. Imam 2 prasanja...Da li e problem sto krstenicata e od brat na baba mi? I kolku vreme treba dokumentite odkako ke gi dostavam na salter da stignat vo mojot fajl? Se nadevam deka ke ima sansi da stignat pred da mi bide razgledana prepiskata od sovetot po grazdanstvo, odnosno pred da me stavat na doplonitelna. Pozdrav!
Realno brat na baba ti i ne ti e nisto na nekoj nacin. Potvrdata ti dava poveke dokazi za poteklo zatoa sto ja vodis direktno od tvoi predci t.e ja dobivas na osnova na v’zhodiasht bugarin (dedo ili pra dedo/ baba/ pra baba)[DOUBLEPOST=1514222417][/DOUBLEPOST]nosete se sto imate sepak vo koi pisuva nacionalnost bugarin pa ponataka sto ke bide ne e nasa rabota nie ne odlucuvame
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Realno brat na baba ti i ne ti e nisto na nekoj nacin. Potvrdata ti dava poveke dokazi za poteklo zatoa sto ja vodis direktno od tvoi predci t.e ja dobivas na osnova na v’zhodiasht bugarin (dedo ili pra dedo/ baba/ pra baba)[DOUBLEPOST=1514222417][/DOUBLEPOST]nosete se sto imate sepak vo koi pisuva nacionalnost bugarin pa ponataka sto ke bide ne e nasa rabota nie ne odlucuvame
Да не му се ништо, само што имаат исти татко и мајка кои на него му се Прабаба и Прадедо.:tapp::facepalm:
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво
Едно прашање
Прадедоми бил бугарски војник, ама дома немаме ниту еден документ од него, дали можи да се извади некаков документ од Бугарија дека бил бугарски војник, и од каде ?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Zdravo na site.Nov sum na forumov i od prilika sum vo tek so nastanite no imam nekoi prasanja. Momentalno sum na finalen ekspertski pregled vekje mesec i pol.Inaku proishod dobiv so potvrda od zdruzenie. denovive najdov original bugarska krstenica od brat na baba mi. So izvodi se povrzav(momentalno rabotam na prevod i legalizacija) i planiram prvite rabotni denovi posle nova godina da odam vo Sofia da gi dostavam. Imam 2 prasanja...Da li e problem sto krstenicata e od brat na baba mi? I kolku vreme treba dokumentite odkako ke gi dostavam na salter da stignat vo mojot fajl? Se nadevam deka ke ima sansi da stignat pred da mi bide razgledana prepiskata od sovetot po grazdanstvo, odnosno pred da me stavat na doplonitelna. Pozdrav!
Ako brat na baba ti e vo evidencija so original bg dok na krstenica, poubo nemojt da bidit da imas dookumenti i mozit samo arno da e!!
Ko ce gi podnesvis na salter vo mp, sluzbenickata vednas gi vpisit i vo kompjuter pod brojot na tvojata prepiska ko so se vodis i taka vednas sistemot ce javit deka imas odneseno i dop. original dok. Istite vo posebna najlon papka gi stavet i gi prespredelet da se klaet vo registri kaj sto ti se tvoite dokumenti.
ZADOLZITELNO,pasosot, ce ti trebit na salter i isto taka i kartonceto kaj sto ti e pisan brojot od prepiskata da gi nosis so sebe. So sreca i lesno!
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Zdravo imam edno prazanje dali moze nekoj dami odgovori nikade nemozev dase snajdam. Kade moze dase najde podatoci od od 1944 go zaroben dedomi i odveden da raboti vo Bugarija na prugata Simitlija 6 meseci .Vo toa vreme gi narekuvale NTENGRIRANI RABOTNICI .Ke ve molam ako moze nekoj da pomovne vo koi knigi da barame da izvadime dokument . BLAGODARAM
Како бе дедоти заробен цо 1944 а мпјпт дедо во царева гарда бил со сите почести тогаш???твојот дедо партизан значи бил и автоматски ЧАО АДИОС
 
Член од
25 декември 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo.. podnesiv dokumenti za bg pasos preku eden tip...skoro 3 meseci mi tvrde deka stranata za apliciranje za poteklo e blokirana..dali nekoj ima nekakva informacija okolu toa ili tipot me zaebava nesto...
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Master 2014 i Masha Glinka vi blagodaram na pomosta i poddrskata!
Slobodno mozis I na Candy da I se zablagodaris zatoa sto I taa ti ja kaza vistinata, a toa e mozebi I tie dokumenti nema da ti svrsat rabota, ne e isto dokumenti od baba I dokumenti od brat na baba,toa e golema razlika, no veke koga si gi prevedil I legaliziral odnesigi pa sto ke bide neka bide, porano zemaa so takvi dokumenti Master 2014 ne te lazi no se smenaa tie vreminja
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
zdravo.. podnesiv dokumenti za bg pasos preku eden tip...skoro 3 meseci mi tvrde deka stranata za apliciranje za poteklo e blokirana..dali nekoj ima nekakva informacija okolu toa ili tipot me zaebava nesto...
До пред 5-6 месеци можеше да се поднесат документи "преку ред" тс секој петок поднесуваа во ДАБЧ оние преку посредници и со потврди од здруженија.Сега веќе не постои таква можност.....а дали ќе има некакви промени,искрено не знам.
Сега единствено може да се запази термин преку страната на ДАБЧ но термини пуштаат само во одредени денови и само по саат-два ако успееш да начекаш да ја потполниш апликацијата и да си закажиш термин(побрза варијанта) или преку амбасада/конзулат(поспора варијанта).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom