Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
Kopija od pasos na brati znam deka treba a za dopolnitela veke ne se znae i sto treba site se na dopolnitelna staveni i so orginali dokumenti predadeni
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zdravo, imam status "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка," so soopshtenie deka treba da pratam dopolnitelni dokumenti za dokazhuvanje na poteklo "документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт "б'лгарин", с'гласно изискването на § 2, т.1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. " . Procesot mi e pocnat so dokumenti od brat so bg pasosh. Dali ima nekoj prashano vo ministerstvo za pravda sho bil so brat/sestra koi dokumenti treba dopolnitelno da se dostavat ?
Ако може да споделиш каде и кога беше на интервју и од кога си вратен на дополнителна?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Здраво другари,

Излистав едно 50 страни уназад и барав преку search да видам, ама ме занима генерално мислење дали може да добијам од тие што биле без посредувачи. Ја бев да вадам произход преку посредувач, ме кошташе 150 евра и требаше да биде брза процедура, пошто нели као имале они луѓе таму тоа е муабет на секој, и уствари чекав цела година, ко што гледам овдека нормално било. Сега се мислам каде да поднесам за пасош, дали да идам тука у амбасада у Скопје или у Софија преку посредник пак? Какво ви е искуството после произход и кои ризици ги носи поднесувањето сам ако може некој да сподели лично искуство, фала.
Јас индивидулно си ја бркам процедурата преку Софија, е малтретирање да сме реални...Ти препорачувам да си идеш преку амбасада, мирна глава и во никој случај со посредници да те лажат.
И ќе заштедиш доста пари ако одиш сам и преку амбасада.
А за удостоверението од ДАБЧ што те изиграл посредникот, еве тука некој се фалеа дека за 200 евра за неколку месеци земале, ама не било баш така, некој можеби ќе земе, а на некој ќе му го начукаат, или на сите второто.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
brzo vrakjal ovoj aleksandar, ama pak nisto konkretno ne kaza. za saat ipol vrati odgovor na mejl

Добро утро

Аз см xxxx, имам оригинал удостоверение за венчаване oт б'лгарска егзархија, којто бих искал да подам до преписката xxx/2016. Трјабва ли отново да подам легализирани свидетелства за раждане и сертификати за см'рт от мајка, дјадо и баба ми? Вече подадох тези документи в ДАБЧ, за да получа мојата произхода.

Мерси

eve sto vrati

Необходимо е да предоставите документи удостоверјавашти наличието на в'зходјашт б'лгарин или документи удостоверјавашти Вашијат б'лгарски произход.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
brzo vrakjal ovoj aleksandar, ama pak nisto konkretno ne kaza. za saat ipol vrati odgovor na mejl

Добро утро

Аз см xxxx, имам оригинал удостоверение за венчаване oт б'лгарска егзархија, којто бих искал да подам до преписката xxx/2016. Трјабва ли отново да подам легализирани свидетелства за раждане и сертификати за см'рт от мајка, дјадо и баба ми? Вече подадох тези документи в ДАБЧ, за да получа мојата произхода.

Мерси

eve sto vrati

Необходимо е да предоставите документи удостоверјавашти наличието на в'зходјашт б'лгарин или документи удостоверјавашти Вашијат б'лгарски произход.
Ако не си доставил умреници/изводи во Министерството преведени и легализирани задолжително треба да ги доставиш заедно со оригинал венчаницата инаку ризикуваш да те прекратат.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ако не си доставил умреници/изводи во Министерството преведени и легализирани задолжително треба да ги доставиш заедно со оригинал венчаницата инаку ризикуваш да те прекратат.
pa podnesovme sve toa vo DABC, sea treba pak istite dokumenti? sho ne ja zemat celata papka od DABC i da ja odnesat vo ministerstvo. svasta
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Znaci "Dolazi vreme Corke", more treba site nie da gi prijavime posrednicite sto ne izmamija,izmanipuliraja,izigraja, ni gi sobraja tolku pari, a sega se krijat I telefoni nekrevaat, a odi vidigi kakvi bogatasi stanaa,stotici iljadi evra svrtija, ako gi prijavime sigurno desetina godini zatvor ne I'm bega a I cel imot ima da I'm go zaplenat, si go baraat da gi prijavime. SLUSATE POSREDNICI, VO ZATVOR KE ODITE USTE MALKU, MAMETO VASE IZMAMNICKO.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Дејността на СГ в'в вр'зка с изследване на обективните обстојателства, в'з основа на които тој ште обоснове мнението си за издаване на указ или отказ за издаване на указ за придобиване на б'лгарско гражданство е важна част от фактическија с'став на процедурата по придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација. Не случајно законодателјат е предвидил в с'става на СГ да б'дат вклјучени представители на органи на изп'лнителната власт, които контролират в'просите, св'рзани с опазването на обштественија ред и националната сигурност, т'ј като с'штите следва да б'дат отчетени в цјалостнија процес по формулиране на мнението на СГ. За да може да формулира обективно мнение, целес'образно е СГ да изследва всички документи, относими к'м конкретната молба за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација. Следва да се отбележи, че за да б'де СГ в с'стојание да обоснове мнението си, на него трјабва да се осигури в'зможност да разглежда и анализира всички относими обстојателства и документи, вкл. приложените к'м молбата за придобиване на б'лгарско гражданство документи, в т.ч. и документите, в'з основа на които е издадено удостоверението за б'лгарски произход. Както законодателјат е предвидил, предложението за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација
зад'лжително се основава и на становиштето на Министерството на в'трешните работи и на Д'ржавна агенција „Национална сигурност“. Нес'мнено, становиштата на МВР и ДАНС следва да се позовават и да отчитат и приложените к'м молбата документи, както и при необходимост и на документите, в'з основа на които е издадено от ДАБЧ удостоверение за б'лгарски произход. Дејствијата на дл'жностните лица от с'става на органи на изп'лнителната власт, вклјучени в с'става на СГ, са необходима и зад'лжителна предпоставка за валидност на крајнија јуридически акт на президента и без тјах тој не може да издаде указ.
Посоченото в искането на и.д. Председател на ДАБЧ, че предвид разпоредбата на чл.47, ал.1 в'в вр'зка с чл.19, ал.4 от Закона за администрацијата, ДАБЧ е централен орган на изп'лнителната власт на прјако подчинение на Министерскија с'вет и на основание чл.82, ал.2 от АПК, актовете на председателја на ДАБЧ не подлежат на оспорване по административен ред, т.к. тој нјама по-горестојашт административен орган, не са относими к'м изложеното в настојаштија казус. В конкретнија случај не се касае за изв'ршване на оспорване на административни актове по административен ред пред по-горестојашт административен орган. С'вет'т по гражданството нјама правомоштијата да отменја актове на административни органи, дори и ако в хода на разглеждане на молбата за придобиване на б'лгарско гражданство б'де установено, че административен акт, приложен к'м молбата страда от нјакак'в порок. В настојаштија казус се разглежда в'прос'т за осигурјаване на безпрепјатствена в'зможност на СГ да се запознае с п'лните заверени копија на преписките по издадените от ДАБЧ удостоверенија за б'лгарски произход на лицата, по чиито преписки за натурализација е в'зложена доп'лнителна проверка от СГ. Тези дејствија не са форма на оспорване на административни актове (удостоверенијата за б'лгарски произход, издадени от ДАБЧ) по административен ред, а необходимост, произтичашта от специалнија Закон за б'лгарското гражданство.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Мислам, колку треба да не ти е јасно дека е превара ако зима по 750 евра од човек кога сите бараат до 500 максимум. Не знам дали барем нешто им завршил работа, ама чим го бркаат тешко изгледа.

Јас индивидулно си ја бркам процедурата преку Софија, е малтретирање да сме реални...Ти препорачувам да си идеш преку амбасада, мирна глава и во никој случај со посредници да те лажат.
И ќе заштедиш доста пари ако одиш сам и преку амбасада.
А за удостоверението од ДАБЧ што те изиграл посредникот, еве тука некој се фалеа дека за 200 евра за неколку месеци земале, ама не било баш така, некој можеби ќе земе, а на некој ќе му го начукаат, или на сите второто.
Абе оно има и луѓе што брзо средуваат, ама за жал ја не налетав на таков. Другар ми беше со човек од Струмица и извади за 3 месеци произход. Ја кога прашав и овој ми кажа исто и ете помина година дена, пошто едино што направи е да ми извади потврди, спреми документи и да ме одвезе таму. И сега после година дена си викам зошто пак да тестирам и да давам на некоју друг пари кога можда па ќе треба исто да чекам. У тој случај, боље сам да си поднесам.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Како помина, и што документи ке ми требат, јас сега сум на 18.01.2018 на интервју. и дали се плака нешто
Денес ми беше интервјуто во абасада во Скопје,приложено:
-Удостоверение за блгарски происход
-Потврда оригинал од БККС
-Извод,потврда за неосудуваност,лекарско ,автобиографија,венчаница -преведени
-Копии од пасош-3
-Слики-3
Интервјуто помина одлично,ги поставуваа истите прашања кои кружат на форумов,и на google play store.
[DOUBLEPOST=1513001547][/DOUBLEPOST]Платив 50 е такса,55 евра за легализација на 4 документи,и пред да одам на интервју во Уни бнка ќе кажеш за бугарско државјанство 15 е
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Значи цело време кажуваш непотребни работи. Ниту некого интерсираат монолози, лични претпоставки ни ништо. Прекини и не замарај. Од каде па ти возејќи камион бИ добил толку инфо, ниту си некој правник ни ништо ! Или пак глупостите за договорот МК БГ што ги кажуваше, па дека фино лепо те вратиле прекратен во постапка, па глупостите со камионите. Значи не сме овци ,те молам напушти или ке ти ги пријавувам сите постови додека те банираат. Јас не знам што ке биде ама бар не тресам секој ден !!!!
Ми е гајле стави ме на игнор, и не ме замарај. Ова е јавен и слободен форум и секој има.право да каже што мисли.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Дејността на СГ в'в вр'зка с изследване на обективните обстојателства, в'з основа на които тој ште обоснове мнението си за издаване на указ или отказ за издаване на указ за придобиване на б'лгарско гражданство е важна част от фактическија с'став на процедурата по придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација. Не случајно законодателјат е предвидил в с'става на СГ да б'дат вклјучени представители на органи на изп'лнителната власт, които контролират в'просите, св'рзани с опазването на обштественија ред и националната сигурност, т'ј като с'штите следва да б'дат отчетени в цјалостнија процес по формулиране на мнението на СГ. За да може да формулира обективно мнение, целес'образно е СГ да изследва всички документи, относими к'м конкретната молба за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација. Следва да се отбележи, че за да б'де СГ в с'стојание да обоснове мнението си, на него трјабва да се осигури в'зможност да разглежда и анализира всички относими обстојателства и документи, вкл. приложените к'м молбата за придобиване на б'лгарско гражданство документи, в т.ч. и документите, в'з основа на които е издадено удостоверението за б'лгарски произход. Както законодателјат е предвидил, предложението за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација
зад'лжително се основава и на становиштето на Министерството на в'трешните работи и на Д'ржавна агенција „Национална сигурност“. Нес'мнено, становиштата на МВР и ДАНС следва да се позовават и да отчитат и приложените к'м молбата документи, както и при необходимост и на документите, в'з основа на които е издадено от ДАБЧ удостоверение за б'лгарски произход. Дејствијата на дл'жностните лица от с'става на органи на изп'лнителната власт, вклјучени в с'става на СГ, са необходима и зад'лжителна предпоставка за валидност на крајнија јуридически акт на президента и без тјах тој не може да издаде указ.
Посоченото в искането на и.д. Председател на ДАБЧ, че предвид разпоредбата на чл.47, ал.1 в'в вр'зка с чл.19, ал.4 от Закона за администрацијата, ДАБЧ е централен орган на изп'лнителната власт на прјако подчинение на Министерскија с'вет и на основание чл.82, ал.2 от АПК, актовете на председателја на ДАБЧ не подлежат на оспорване по административен ред, т.к. тој нјама по-горестојашт административен орган, не са относими к'м изложеното в настојаштија казус. В конкретнија случај не се касае за изв'ршване на оспорване на административни актове по административен ред пред по-горестојашт административен орган. С'вет'т по гражданството нјама правомоштијата да отменја актове на административни органи, дори и ако в хода на разглеждане на молбата за придобиване на б'лгарско гражданство б'де установено, че административен акт, приложен к'м молбата страда от нјакак'в порок. В настојаштија казус се разглежда в'прос'т за осигурјаване на безпрепјатствена в'зможност на СГ да се запознае с п'лните заверени копија на преписките по издадените от ДАБЧ удостоверенија за б'лгарски произход на лицата, по чиито преписки за натурализација е в'зложена доп'лнителна проверка от СГ. Тези дејствија не са форма на оспорване на административни актове (удостоверенијата за б'лгарски произход, издадени от ДАБЧ) по административен ред, а необходимост, произтичашта от специалнија Закон за б'лгарското гражданство.
Sto e ova,prevedi go povaznoto,vo kratki crti kazi zatoa sto ne razbirame mnogu, nemame studirano Bugarija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom