Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Јас однесов и БКК потврда и документ од прв братучед. Дупла "поддршка" не е на одмет. :)
И јaс сум сличен бккс и венчaницa oд бaбa и дедo oд екзaрхијa
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Dali na nekoj do sega mu stasal vakov status: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, i shto znachi ova dali dopolnitelno ushte se cheka na intervju bev vo Mart 2016 a nz i kako e so brojchinava neli ima i stari i novi kaj mene pocnuva so 4**/2016
Не е можно бројчето да ти е со 3 цифри штом си бил март на интервју во Софија.Со сигурност е со 4 цифри,пошто мојата преписка е образувана на 19.02.2016 и е со број 14xx/2016.Патем со што документи си?
 
Член од
24 мај 2017
Мислења
13
Поени од реакции
1
Не е можно бројчето да ти е со 3 цифри штом си бил март на интервју во Софија.Со сигурност е со 4 цифри,пошто мојата преписка е образувана на 19.02.2016 и е со број 14xx/2016.Патем со што документи си?
mozno e posto e taka toa e brojceto i sum bugarsko svidetelstvo od moja baba[DOUBLEPOST=1495696228][/DOUBLEPOST]
so sto dokumenti si?
Svidetelstvo od baba moja od bugarsko uciliste
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Мoже ли некoј инфo дa кaже зa пoстaпкaтa вo дaбч? Кoлку трaе пoднесувaњетo зa прoизхoд? Oдиш сo дoкументите легaлизирaни и ги пoддaвaш? Сaмo се пoтпишувaш или имa нaтaму нaвaму? И кoлку се плaќa?нa 9ти требa дa oдиме дa пoднесеме
 
Член од
3 април 2017
Мислења
11
Поени од реакции
3
Ima nekoj so intervju april 2016 ( Sofija) da mu e smenet statusot od finalna na ukaz?
 
Член од
20 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
26
Dali na nekoj do sega mu stasal vakov status: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, i shto znachi ova dali dopolnitelno ushte se cheka na intervju bev vo Mart 2016 a nz i kako e so brojchinava neli ima i stari i novi kaj mene pocnuva so 4**/2016
Kogaa ti se smeni stasot. Koga te stavija na dopolnitelna?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
momci od ka ke izleze se i koga ke se ide na slikanje za licna karta drzavjanstvo treba pak da se dava list za neosuduvanost ??
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Мoже ли некoј инфo дa кaже зa пoстaпкaтa вo дaбч? Кoлку трaе пoднесувaњетo зa прoизхoд? Oдиш сo дoкументите легaлизирaни и ги пoддaвaш? Сaмo се пoтпишувaш или имa нaтaму нaвaму? И кoлку се плaќa?нa 9ти требa дa oдиме дa пoднесеме
Има едно "натаму-наваму". Пред да ги поднесеш документите, декларацијата за б'лгарско национално самос'знание пополнета ја носиш на нотар, а нотари има на секој чекор во близина на ДАБЧ и воопшто во Софија. Не ја потпишувај, тоа ќе го направиш пред нотарот. Воопшто за Бугарија, секогаш кога треба да потпишете некој документ што го поднесувате, тоа оставете го последно и за на лице место, бидејќи обично инсистираат да ве видат кога се потпишувате - со тоа знаат дека потписот е ваш. Во спротивно ќе ве натераат да пополнувате одново, да изгубите ред и т.н. Инаку да, сите документи што се на македонски, ги носиш преведени и легализирани. Порано ги земаа копиите, сега ги земаат оригиналите. Инаку не се плаќа ништо во ДАБЧ.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Има едно "натаму-наваму". Пред да ги поднесеш документите, декларацијата за б'лгарско национално самос'знание пополнета ја носиш на нотар, а нотари има на секој чекор во близина на ДАБЧ и воопшто во Софија. Не ја потпишувај, тоа ќе го направиш пред нотарот. Воопшто за Бугарија, секогаш кога треба да потпишете некој документ што го поднесувате, тоа оставете го последно и за на лице место, бидејќи обично инсистираат да ве видат кога се потпишувате - со тоа знаат дека потписот е ваш. Во спротивно ќе ве натераат да пополнувате одново, да изгубите ред и т.н. Инаку да, сите документи што се на македонски, ги носиш преведени и легализирани. Порано ги земаа копиите, сега ги земаат оригиналите. Инаку не се плаќа ништо во ДАБЧ.
Oк фaлa мнoгу.мислев и у бaнкa декa требa нештo дa уплaќaме.[DOUBLEPOST=1495705423][/DOUBLEPOST]
Oк фaлa мнoгу.мислев и у бaнкa декa требa нештo дa уплaќaме.
Имa ли шaнси aкo некoј е зaпoзнaен сo пoлитикaтa сегa oвaa белјa сo путин изјaвaтa мoже ли дa зaoстри пaк некoј мaк-буг oднoси пaк дa се стoпирa или немa дa имa влијaние врз нaшaвa мaкa.вo бугaријa вријaт oдмa изјaви oд димитрoв,кaрaкaчaнoв дури и бoрисoв пoвикaл некoгo нa рaзгoвoр aкo пaк нaс ни се oдрaзи у пм
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Имa ли шaнси aкo некoј е зaпoзнaен сo пoлитикaтa сегa oвaa белјa сo путин изјaвaтa мoже ли дa зaoстри пaк некoј мaк-буг oднoси пaк дa се стoпирa или немa дa имa влијaние врз нaшaвa мaкa
Заради изјавата на Путин? :) НЕ-МА ШАН-СИ. Бугарија не е разгалената плачка Грција.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Заради изјавата на Путин? :) НЕ-МА ШАН-СИ. Бугарија не е разгалената плачка Грција.
А oвa штo прoчитaв oд тие oтприликa 60.000 мaкедoнци штo земaле бугaрскo држaвјaнствo нa некoи 3000 oдбиле пaсoш дa им издaдaт.пoстoи ли тaквa мoжнoст и кoј се причините нaпример земеме држaвјaнствo a дa не oдбијaт зa пaсoш?oвa е сигурнo зaштo oд oфицијaлнa бугaрскa институцијa беше пoдaтoкoт сaмo не ми текнувa oд кoјa пред еден месец прoчитaв.и кoгa бев кaј млaденoв улетaa двaјцa испoтени крaјнo вoзнемирени нa грaницa бугaрскa им ги земaле пaсoшите и личните кaрти и не им кaжaле зoштo.пa зaр никaд немa сигурни дa бидеме стaлнo ли ке стрепиме.oн им рече дa прoверaт вo министерствoтo зa прaвдa и декa имaлo тaкви случaи и имaлo пoвеќе oснoви зa тaквo нештo.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
31
Дали има некој од Охрид другава недела што ќе ојт за Софија??
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
А oвa штo прoчитaв oд тие oтприликa 60.000 мaкедoнци штo земaле бугaрскo држaвјaнствo нa некoи 3000 oдбиле пaсoш дa им издaдaт.пoстoи ли тaквa мoжнoст и кoј се причините нaпример земеме држaвјaнствo a дa не oдбијaт зa пaсoш?oвa е сигурнo зaштo oд oфицијaлнa бугaрскa институцијa беше пoдaтoкoт сaмo не ми текнувa oд кoјa пред еден месец прoчитaв.и кoгa бев кaј млaденoв улетaa двaјцa испoтени крaјнo вoзнемирени нa грaницa бугaрскa им ги земaле пaсoшите и личните кaрти и не им кaжaле зoштo.пa зaр никaд немa сигурни дa бидеме стaлнo ли ке стрепиме.oн им рече дa прoверaт вo министерствoтo зa прaвдa и декa имaлo тaкви случaи и имaлo пoвеќе oснoви зa тaквo нештo.
Батали сега ова, да се фокусираме на процедурата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom