Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Дали има некој искуство со адвокатите во софија, дали има нешто со тие што се прекратени
Румен и Христо се викаат на Леге 10 на трети спрат се, 35 евра чини молба+полномошно, вика дека 60-70 веќе имале повратено, со име и презиме не ги кажа кои се, но ова е последна шанса. Исто така кажа дека и тие што се вратени не можело да бидат вратени во системот за проверка и да можат да се проверуваат, а за секој предмет откако ќе биде вратен се препраќа МП - ДАБЧ - Полиција - МП. Единствен услов е да има БКК со потекло од пред 1920 година по права линија татко/дедо/прадедо. И да биде прекратен, дека нема данни за возходјашт блгарин ( да не биде прекратен заради криминално досие и грешка на интервју и сл.)
Досега на форумот се нема некој јавено кој е вратен и кој го зел БГ, ако има некој таков нека пиши.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Здраво на сите. Јас сум нова па ја најдов темата и си викам ајде да прашам. За пасош е поднесено во 2013, интервју 2014.И сега веќе како 1 година го пишува оваа : Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. Што значи тоа одново ли да се однесат пак документите или да се чека.

Во потполно иста ситуација сум. Некој имаше на форумов напишано дека не треба одново документи да се носат само треба да чекаме за да не пратат на финална проверка (ако е се во ред со дополнителните документи). Така да, јас чекам. Бројче 84xx/2014 со документи од вујко сум.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Јас сега почнувам пак од по ново (сум прекратен од 2012), имам потврда од вкк, па незнам зошто ми викаат дека сите изводи кои ми беа потребни за бкк сега требало фа бидат преведени и легализирани???
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
20
Поени од реакции
40
Во потполно иста ситуација сум. Некој имаше на форумов напишано дека не треба одново документи да се носат само треба да чекаме за да не пратат на финална проверка (ако е се во ред со дополнителните документи). Така да, јас чекам. Бројче 84xx/2014 со документи од вујко сум.
Epa ke cekame pa ke videme sto ke bide. Brojce 13***/2013. Da se nadevame deka vo skoro vreme ke se promeni.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Dali postoi opcija za vadeneje pobrgu
ДА,,,,нормално дека постои,,,,на тезга на ПАЗАР.......поз до тебе,,среќно[DOUBLEPOST=1480029120][/DOUBLEPOST]
Јас сега почнувам пак од по ново (сум прекратен од 2012), имам потврда од вкк, па незнам зошто ми викаат дека сите изводи кои ми беа потребни за бкк сега требало фа бидат преведени и легализирани???
дај бе ќовек јавимусе на младенов помага со тие негови адвокат,,треба само молба да подадеш и нешто ситно да дадеш,,ништо повеке...криво ке ти е....пробај
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
So intervju od Februari 2016
Nekoj drug so vakov status i mesec?
jas bev na intervju vo sofija vo fevruari
a od sredina na septemvri sum na ovoj status
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
decki ne raboti stranata ?mislam na ministerstvo za pravosudie[DOUBLEPOST=1480056643][/DOUBLEPOST]dali koga ne raboti znaci deka ke ma ukazi ,i finalna za nekoj,znaci li deka pravat promena na statusi?
 
Последно уредено:
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. ( skoro dva meseci)
Поминато интервју јануари 2015.
Дали со наредната проверка можам да бидам вратен на дополнителна? или веќе ја немам таа опасност и престои добрата вест? :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom