Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Да не го замарам форумот, кој е заинтересиран за организирање на средба за дискусија за проблемите и предлози нека пишува на пп.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Здраво,
знам дека е одговорено ова претходно ама стварно немам време 1200+ страници да превртувам за одговорот, ни search некако не ми помогна, прашањето ми е поднесов за происход на крајот на мај 2016 и ми рекоа да проверам некаде во септември дали ми е одобрен, за проверката претпоставувам ова е страната: http://www.aba.government.bg/?legal=7 само не ми е јасно по што треба да пребарувам дали розевиот број од ливчето што го добив?

И кога се оди на интервју затоа што ништо не ми спомнаа во амбасадата?

Фала и поздрав и се извинувам ако повторно прашувам нешто што веќе е одговорено.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
jas sum prekraten pred nekoj den, dali toa znaci deka so postoeckata procedura e ktaj, ako bi sakal da pocnam pak procedura da receme so BBK potvrda (ili najdam nekoj bg dokument) treba cel proces od pocetok ????
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
Normalno deka treba bugarski izvod. On nema roditeli so bugarski pasos tuku roditeli bugari po nacionalnost, bugari po drzavjanstvo. Tatko bugarin ili majka bugarka. I nema logika da se povrzuva so izvod makedonski koga tie se bugari. Zaradi toa ima problem
da , no vo kompletiranjeto na dokumentite vo izvodot mk stoi imeto na tatkoto.Plus dokumentot bg od roditelot , tolku. toa e toa. Toa go baraja . E ova sega novo nesto e.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Здраво,
знам дека е одговорено ова претходно ама стварно немам време 1200+ страници да превртувам за одговорот, ни search некако не ми помогна, прашањето ми е поднесов за происход на крајот на мај 2016 и ми рекоа да проверам некаде во септември дали ми е одобрен, за проверката претпоставувам ова е страната: http://www.aba.government.bg/?legal=7 само не ми е јасно по што треба да пребарувам дали розевиот број од ливчето што го добив?

И кога се оди на интервју затоа што ништо не ми спомнаа во амбасадата?

Фала и поздрав и се извинувам ако повторно прашувам нешто што веќе е одговорено.
Затоа што интервју треба сам да си закажеш. Чим одиш преку амбасада мислам можеѓ и пред да го земеш произходот под услов да ти излезе произходот пред да ти дојде датумот за интервјуто. Ако идеш директно во Софија, тогаш треба да го чекаш произходот прво за да можеш да закажеш интервју.

Иначе како се проверува за тие што се преку амбасада, т.е. кое бројче се пишува немам појма. нека каже некој што иде преку амбасада.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
jas sum prekraten pred nekoj den, dali toa znaci deka so postoeckata procedura e ktaj, ako bi sakal da pocnam pak procedura da receme so BBK potvrda (ili najdam nekoj bg dokument) treba cel proces od pocetok ????
Pisi mu na mladenov,cekal nekoja lista od MP za prekrateni.Objasni mu go tvojot problem.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
jas sum prekraten pred nekoj den, dali toa znaci deka so postoeckata procedura e ktaj, ako bi sakal da pocnam pak procedura da receme so BBK potvrda (ili najdam nekoj bg dokument) treba cel proces od pocetok ????
Izvini no dali kje mozes da ni kazes koj broj si od prilika i godina i dali imase nekakvi dopolnitelni dokumenti od rodnini ili potvrda od nekoj klub. Mozebi si spomnal nazad no vo posledno ne go sledam forumot tolku cesto. Jas od iskustvo vekje prekraten ednas podnesov nanovo ista procedura vo 2015.
Ako ti se brza i ako ti se davaat pari pocni da si ja teras pak procedurata jovo na novo.[DOUBLEPOST=1466452666][/DOUBLEPOST]Sakam da gi prasam po aktivnite clenovi. Listav nazad ne sfativ... Sto se sluci so facebook stranicata i inicijativata sto bese pokrenata. Gledam walkman si otisol od forumot. Koj e noviot vodac sega ? slabo aktivnost na forumov se vrtat pak istite prasanja.
- Za da bidame site vo tek da prasam do koj broj od prilika se pregledani 2015 - finalen pregled i koj broj se stasani da cekaat potpis?
- Kaj 2014 dali ima nekoj promeni ?
- Dali nekoj bil skoro vo konzulat bitola ili ambasadata vo skopje i da slusnal sto se zbori tamu?
-Dali nekoj podnesuval dokumenti vo bt ili sk? I dali pak pravat problem ako nemas dokumenti od prva linija ???

Moe mislenje sega doagja leto Ministerstvoto nema da se zamara mnogu so prepiski i dopolnitelni dokumenti i proceduri i dogovori. Ako ima nekoe olesnuvanje septemvri da se nadevame.

gledam povekjeto sme bez nadez vo situacijava i mislam podobro e da ni kazat so sigurnost ne pominuvaat dokumenti osven od prva linija i da sme na cisto.
pozz druzino, bice bolje :) :) :)
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
jas sum prekraten pred nekoj den, dali toa znaci deka so postoeckata procedura e ktaj, ako bi sakal da pocnam pak procedura da receme so BBK potvrda (ili najdam nekoj bg dokument) treba cel proces od pocetok ????
Pisi mu na mladenov,cekal nekoja lista od MP za prekrateni.Objasni mu go tvojot problem.
pisav ne mi vrati veke nedela ima
Ama ti mu pisa pred da te prekratat.Sega kazimu deka te prekratija i dali bi te vratile vo postapka dokolku izvadis i dostavis potvrda od nego!?
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Pisav 71** 2013
19*** 2012
Pisav i posle toa i dali bi me vratile ako izvadam potvdra od BBK ama ete seuste go nema :)
Pisi mu na mladenov,cekal nekoja lista od MP za prekrateni.Objasni mu go tvojot problem.

Ama ti mu pisa pred da te prekratat.Sega kazimu deka te prekratija i dali bi te vratile vo postapka dokolku izvadis i dostavis potvrda od nego!?

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk
 

den

Член од
31 мај 2016
Мислења
118
Поени од реакции
36
Prasanaje site so podenele doplinitelni dokumenti preku posrednik dali bile i prasale na salter dali im se podadeni sigurno dokumentite ili .. nie prasveme i ni kazaa deka vo kompjuter ne stoe lo deka ni se podenseni i sea sum zbuneta zasto do kraj na juli ke se znael nasiot statust zanci tamu ustvri ima od 2013 voopsto sto ne se ni poglednati dosieja taka mene mi izlgelda po odgovorot niven. Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. i ova si stoi
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Dali nekoj ima dobieno potvrda od veliko trnovo za period od 1915 do 1920 , me interesira dali imaat informacii za toj periid, toa bi doslo xa pred 100 godini
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Da ve zaprasam dali ima nekoj iskustvo so baranje crkovni knigi,bidejki vo selovo kade sto bevme popot rece deka crkovnite knigi bile odneseni vo istiriskiot arhiv,a od tamu zemanje podatok znaete deka e nevozmozno
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Здраво,
знам дека е одговорено ова претходно ама стварно немам време 1200+ страници да превртувам за одговорот, ни search некако не ми помогна, прашањето ми е поднесов за происход на крајот на мај 2016 и ми рекоа да проверам некаде во септември дали ми е одобрен, за проверката претпоставувам ова е страната: http://www.aba.government.bg/?legal=7 само не ми е јасно по што треба да пребарувам дали розевиот број од ливчето што го добив?

И кога се оди на интервју затоа што ништо не ми спомнаа во амбасадата?

Фала и поздрав и се извинувам ако повторно прашувам нешто што веќе е одговорено.
Ако си поднел за произход во амбасада,после одреден период во зависност од тоа кога ќе ја пратат дипломатската пошта за Софија(би требало да е некаде за 2 месеца но не ме ваќај за збор,ова е само предпоставка) ќе се јавиш во ДАБЧ и ќе им кажеш дека си преку амбасада,информации од тебе и ќе ти дадат бројче со кое ќе можиш да го следиш статусот на произходот на нивната веб-страна.
А за да си закажиш интервју прво мислам дека треба да ти стигне произходот во амбасадата па после тоа да ти закажат,али сепак прашај си во амбасада.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom