Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
Od ona sto denes mi go kazaa na telefon...
Maksimum 120 dena e cekanje od podavanje do kraen odgovor vo DABC za proizhod...Toa im bil vaka opsto prifaten princip...maksimim 45 dena da Vi objavat iscekaca se finalen status i maksimum 70 dena da potpisat ili nepotpisat posle toa.
Drugarce Na koj telefon se javi, I dali se javi vo bugarija, pozdrav
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Пред нова годима им пишав на амбасада да ми ја кажат процедурата и кои документи ми требаат за да поднесам за пасош, дека имам бугарски родител. Што е за право ми вратија за 2-3 дена. Ги спремив документите и ги легализирав тие што требаше во февруари и по нивните упатсва да им се јавам за термин каде во моментот кога ги предавам документите ми прават и интервју дека нели не вадам происход.
Им се јавив денес и ми закажаа за факинг 24 август.
Им пишав и за кои документи има рок, веднаш ми вратија за лекарско и потврдата од суд дека не треба да се постари од 6 месеци. Епа лапај си уште 30е.
Ај сега за поупатениве... Јас ги легализирав во Софија ама глеам по форумов некаде и карши БГ амбасада се правело тоа. Таму кај август пак да ги средам нели и едно прашање. таксата од 15 е. како ја уплаќате? Јас бев во Уни банка и си ги дадов парите. На тоа документот ништо не пишува каде одат, ниту пак некаква уплатница добив.
Поздрав форумџии
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Конечно Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ 1025х/2014
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
1092*/2014 Преписката е извадена за доп'лнителна проверка.. znaci od 2014 do tuka se stignati ili uste nekoj broj pogore
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Конечно Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ 1025х/2014
Е сега ќе чекаш ти една недела за потпис зашто јас чекам 3-4 недели и нема ништо,дека нели еднаш месечно потпишувал тој шо го мрзело почесто :)
...инаку честитам и со среќа :)
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
44
Zdravo na site.dali nekoj moze da mi kaze do kade e 2013?dostaviv dokumenti za poteklo od prv bratuced pred 7 meseci a tamu seuste stoi deka e vrateno na dopolnitelna proverka.blagodaram
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Драги идни БУГАРСКИ ДРЖАВЈАНИ!
После точно година и неполни 5 месеци молбата ми е уважена, па сакам на кратко да ви ја раскажам патека го бг пасош која се надевам ќе помогне на некој.
23.10.2014--подавање документи во правосудие
02.11.2014--интервју
10.03.2016(денеска) увањено, чекам потпис

документи имам од родител по татко.
Воедно сакам да се заблагодарам на сите вас кој постојано споделувате информации кои многу помагаат во секое време да знаеме до кај е процедурата. овие 16 месеци форумот ми беше на хоум пејџ и секојдневно го следев форумот, тоа е и моја препорака до сите вас, буквално секој ден проверувајте го форумов дека една информација ако не ја знаете може да ви го смени текот на процедурата. Се надевам и јас со моите постови сум придонел за повеќе информации. Ви благодарам и бидете само трпеливи, дека досега се покажа дека за да земеж бг пасош ти треба ТРПЕНИЕ и споделување на корисни информации.....
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Пред нова годима им пишав на амбасада да ми ја кажат процедурата и кои документи ми требаат за да поднесам за пасош, дека имам бугарски родител. Што е за право ми вратија за 2-3 дена. Ги спремив документите и ги легализирав тие што требаше во февруари и по нивните упатсва да им се јавам за термин каде во моментот кога ги предавам документите ми прават и интервју дека нели не вадам происход.
Им се јавив денес и ми закажаа за факинг 24 август.
Им пишав и за кои документи има рок, веднаш ми вратија за лекарско и потврдата од суд дека не треба да се постари од 6 месеци. Епа лапај си уште 30е.
Ај сега за поупатениве... Јас ги легализирав во Софија ама глеам по форумов некаде и карши БГ амбасада се правело тоа. Таму кај август пак да ги средам нели и едно прашање. таксата од 15 е. како ја уплаќате? Јас бев во Уни банка и си ги дадов парите. На тоа документот ништо не пишува каде одат, ниту пак некаква уплатница добив.
Поздрав форумџии
Легализација во самата амбасада се прави, само провери си како иде поточно, јас мислам дека е со закажување....крај на ноември сакав тука во Скопје да ги легализирам и кога се јавив во амбасада ми рекоа најрано термин за февруари.... не ми се исплатеше 2 месеци да чекам и отодов за Софија
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Конечно Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ 1025х/2014
Cestito, decki. Ti posakuvam se najdobro!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Е сега ќе чекаш ти една недела за потпис зашто јас чекам 3-4 недели и нема ништо,дека нели еднаш месечно потпишувал тој шо го мрзело почесто :)
...инаку честитам и со среќа :)
Ти благодарам и тебе и на сите други кои ми честитаа и ви посакувам успех на сите вас. И се надевам дека за брзо време ќе бидеме потпишани иако сега е поопуштена атмосвера.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom