Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Petok e anikoj ne se pofali za ukaz ili drzavjanstvo
А ти како "благонадежен иден" блгарин да знаеше дека вчера се празнуваше голем празник и дека до понеделник не работат.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Kolku god e tvoeto dete ova vazi za deca do 14 godini tie so se do 14 god pasosot go cekat od 3 do 6 meseci taka nesto bese ne poveke od 6 ova ne samo so go ima vo zakonot ne samo sto posrednikot mi go kaza tuku vo isto kombe se vozev so 2 roditeli I dve deca koi ima a po 10 I 14 godini i samite ni kazaa deka bile na intervju pred nekolku meseci i sega odele da si podignat drzavjanstvata cela procedura I'm od intervju do drzavjanstvo I'm traela se mislam de rece 3 meseci no ne poveke od 6 so sigurnost taka da @Barbarai si kaza ubavo[/quot




Sega ima 12 znaci imal 11 godini na intervju ,vednas bese vtor cekor intervju bidejki tatko mu ima bugarsko drzavjanstvo veke 10 godini.Ne znam od kade vie se tie informacii jas eve vi kazuvam od prva raka raka brojot na prepiska mu e 40/2015 proverete i sami pa videte sto pisi,bidejki mene ova nikoj ne mi go kaza mi se slucuva direktno.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Nez zosto e taka no I jas ti dadov info od prva raka taka da neznam so da kazam poveke ima i takvi I takvi slucai pa sega vidi ti
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
53
Поени од реакции
46
Zdravoo posto Jas sum od 2013 dali nekoj ima nekoja iformacija da spodeli nis ne Se menuva statusot dopolnitelna proverka MP e kaj mene I dali na nekoj mu ima mu Se promeneto statusot blagodaram odnapret
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
54
Поздрав до сите пред се :) !

- Се надевам дека некој од вас има било каква информација,
за сите нас што сме од 2013 година а што имаме однесено
дополнителни документи - статусот не се менува со години ...

( дополнителни документи , 1 Братучед + Вујко + Од Здружение )

Ви благодарам многу :) !
 
B

BooBojan

Гостин
Братучед ми, на татко ми од сестра, син. Има бугарски пасош.
Јас и тој имаме различно презиме, како и тетка ми и татко ми.
Но моминското на тетка ми и презимето на татко ми се исти. Дали би можел со бугарското потекло од братучед ми да добијам бугарски пасош, и колку би чекал ако наредната недела ја почнам процедурата?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Братучед ми, на татко ми од сестра, син. Има бугарски пасош.
Јас и тој имаме различно презиме, како и тетка ми и татко ми.
Но моминското на тетка ми и презимето на татко ми се исти. Дали би можел со бугарското потекло од братучед ми да добијам бугарски пасош, и колку би чекал ако наредната недела ја почнам процедурата?
Najmalku 3 godini, a najmnogu 4 :) inaku ne se bitni prezinijnata so.izvodi ke ja dokazes vrskata I sekako deka ke dobies I proizhod I graganstvo :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Братучед ми, на татко ми од сестра, син. Има бугарски пасош.
Јас и тој имаме различно презиме, како и тетка ми и татко ми.
Но моминското на тетка ми и презимето на татко ми се исти. Дали би можел со бугарското потекло од братучед ми да добијам бугарски пасош, и колку би чекал ако наредната недела ја почнам процедурата?
Луѓе, мислете малце логички. Не е важно дали различни луѓе имаат или немаат исти презимиња. Важно е еден ист човек да не фигурира на различни документи со различно име или презиме. На документите пишува кој кому е родител, така се добива роднинската поврзаност, а тоа е сѐ што ти треба. Ситуацијата ти е чиста, можеш да се поврзеш со братучед ти, само дали ќе ти дадат "пасош" на таа основа, не е сосема сигурно. Читам дека некои добиваат, јас бев одбиен, ама твое е да си пробаш и да се надеваш. А процедурата ќе ти потрае.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
34
Probal li nekoj da izvadi deklaracija od novo otvoreniot klub na bugarsko -makedonsko prijatelstvo vo Skopje, ili dali imate informacija deka e mozno da se izvadi od ovoj klub?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
МЕ ИНТЕРЕСИРА дали има некој подадено,за кога закажуваат за интервју,се надевам ДАЈ БОЖЕ нешто остана од декември,,ве молам само сигурна информација,ВЕ МОЛАМ ЗА ОДГОВОР.....[DOUBLEPOST=1457224314][/DOUBLEPOST]http://www.aba.government.bg/?legal=4
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Се надевам дека не е многу повторливо прашање али има 1000 страни

Ќе може некој да ми каже каде е најевтино и најсигурно за поднесување за пасош?

Фала
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Zdravoo posto Jas sum od 2013 dali nekoj ima nekoja iformacija da spodeli nis ne Se menuva statusot dopolnitelna proverka MP e kaj mene I dali na nekoj mu ima mu Se promeneto statusot blagodaram odnapret
Поздрав до сите пред се :) !

- Се надевам дека некој од вас има било каква информација,
за сите нас што сме од 2013 година а што имаме однесено
дополнителни документи - статусот не се менува со години ...

( дополнителни документи , 1 Братучед + Вујко + Од Здружение )

Ви благодарам многу :) !

dali ima odobreni od 2013, ako nekoj znae neka pise, koga se odobreni i br. ?
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.086
МЕ ИНТЕРЕСИРА дали има некој подадено,за кога закажуваат за интервју,се надевам ДАЈ БОЖЕ нешто остана од декември,,ве молам само сигурна информација,ВЕ МОЛАМ ЗА ОДГОВОР.....[DOUBLEPOST=1457224314][/DOUBLEPOST]http://www.aba.government.bg/?legal=4
Другар ми беше пред месец време, поднесе документи и му закажаа интервју дури за месец ноември.
Јас лани овоа време само месец време чекав за интервју од поднесување на документите.
Може влијае тоа што кај мене се двајца родители со документи кај него само еден, нека објасне некој зашо толку време ќе чека дечкото само за интервју ?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Другар ми беше пред месец време, поднесе документи и му закажаа интервју дури за месец ноември.
Јас лани овоа време само месец време чекав за интервју од поднесување на документите.
Може влијае тоа што кај мене се двајца родители со документи кај него само еден, нека објасне некој зашо толку време ќе чека дечкото само за интервју ?
Си фaтил убaв периoд тoгaш бaрaa стриктнo стaри документи oд дедo или бaбa не признaвaa пoтеклo oд тетки брaтучеди или вујкoвци.сегa пуштaaт сo сите блиски рoднини или пoтврди oд здруженијата и имa oгрoмнa гужвa.инaку немa врскa битнo е бaр еден рoдител дa е грaждaнин
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom