Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Neka se javi nekoj od 2012.2013.2014 koj izvadil potvrda od BKKS i dobil drzavjanstvo ,znaci mili drugarcinja za vas sum doktor na ovaa tema moite postovi bile argumentirani,a vasite zapocnuvaat so jas mislam...ne ste vie tie sto treba da mislite ima nekoj koj veke smislil toa e poentata...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Колку што знам до пред да се смени власта, неможеше да се извади происход, само со потврда од бг клуб, одкако Борисов дојде на власт, пред година и нешто(не знам точно кога)се сменија работите, и сега од пред некое време ете пуштаат во ДАБЧ само со потврда од бг клуб- даваат происходи, ама како што реков, тоа е од пред некое време, и тие истите кандидати не се стасани сеуште до фазата (државјанство) затоа и СЕУШТЕ не сме чуле некој со потврда да добил државјанство, зошто не се стасани до таа фаза, ама ќе стасаат и ќе добијат сите оние што добија происход со потврди.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Neka se javi nekoj od 2012.2013.2014 koj izvadil potvrda od BKKS i dobil drzavjanstvo ,znaci mili drugarcinja za vas sum doktor na ovaa tema moite postovi bile argumentirani,a vasite zapocnuvaat so jas mislam...ne ste vie tie sto treba da mislite ima nekoj koj veke smislil toa e poentata...
A pak koj vadese togas potvrda od zdruzenijata kazimi ne se praj pametna koga znaes deka vo toj period bese dosta strogo I se barase strikno dok od predci so dedo.baba e tie so potvrdite izlegoja pred skoro.vreme I zasega vo DABC se pokazaa kako uspesni kako I da e bi trebalo da bidat uvazeni I vo ministerstvo zosto sega DABC I ministerstvoto se vo podobri odnosi a vo idnina I uste podobri
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
A pak koj vadese togas potvrda od zdruzenijata kazimi ne se praj pametna koga znaes deka vo toj period bese dosta strogo I se barase strikno dok od predci so dedo.baba e tie so potvrdite izlegoja pred skoro.vreme I zasega vo DABC se pokazaa kako uspesni kako I da e bi trebalo da bidat uvazeni I vo ministerstvo zosto sega DABC I ministerstvoto se vo podobri odnosi a vo idnina I uste podobri
Ti na kontra sakas so mene taka mi izgleda...Prvo do kade ti e postapkata ako si bil pred 1 nedela na intervju ne mi repliciraj te molam postedime ...drugo proishod ne znaci deka ke dobies drzavjanstvo..treto od Bkks se predavaat dokumenti veke 1 godina kako dopolnitelni zatoa sto taa na salter ne ja interesira ti sto i davas i ne e zadolzena da pregleduva dokumenti...cetvrto zakonot e pocnat da se glasa od 5 ti noemvri 2013,sega sme 2016 malce e olesneta postapkata no vie toa sto go tvrdite e neosnovano site ke zemat drzavjanstvo nemojte da se sekirate i slicno .Mene licno mi odgovara site da zemat ama ne se prasyvam jas .
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ti na kontra sakas so mene taka mi izgleda...Prvo do kade ti e postapkata ako si bil pred 1 nedela na intervju ne mi repliciraj te molam postedime ...drugo proishod ne znaci deka ke dobies drzavjanstvo..treto od Bkks se predavaat dokumenti veke 1 godina kako dopolnitelni zatoa sto taa na salter ne ja interesira ti sto i davas i ne e zadolzena da pregleduva dokumenti...cetvrto zakonot e pocnat da se glasa od 5 ti noemvri 2013,sega sme 2016 malce e olesneta postapkata no vie toa sto go tvrdite e neosnovano site ke zemat drzavjanstvo nemojte da se sekirate i slicno .Mene licno mi odgovara site da zemat ama ne se prasyvam jas .
Aj se e taka kako sto ke kazes ti. I te predlozuvam jas licno da stanes direktor na dabc i minister na ministerstvoto za pravda vo isto vreme. Ajde te molam so glupostite neka bide do tuka :popce:
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Ti na kontra sakas so mene taka mi izgleda...Prvo do kade ti e postapkata ako si bil pred 1 nedela na intervju ne mi repliciraj te molam postedime ...drugo proishod ne znaci deka ke dobies drzavjanstvo..treto od Bkks se predavaat dokumenti veke 1 godina kako dopolnitelni zatoa sto taa na salter ne ja interesira ti sto i davas i ne e zadolzena da pregleduva dokumenti...cetvrto zakonot e pocnat da se glasa od 5 ti noemvri 2013,sega sme 2016 malce e olesneta postapkata no vie toa sto go tvrdite e neosnovano site ke zemat drzavjanstvo nemojte da se sekirate i slicno .Mene licno mi odgovara site da zemat ama ne se prasyvam jas .
Dobro ajde neka bide kako ti si mislis za tebe nema nikoj da zema I temata e zatvorena zosto I onaka nema da najdeme zaednicki jazik pa postedine od mislite I zadrzisi gi za sebe a jas moite za mene da ostavime vremeto da si go napravi svoeto oti I taka cela strana za gluposti ja napolnivme
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Еве да ви речам најнова и најточна информација околу подавањето на оригинал документи.Ова се однесува за оние кандидати кои ја поцнале процедурата за происход преку амбасада и го поминале интервјуто преку амбасада.Значи кога подававме документи за происход моравме да го прикажеме и оригиналниот документ .Е сега пошто амбасадата врши нотарско заверување секој документ се скенира и се праќа во дабч како копие верно на оригинала.Кога ДАБЧ одобрува происход тој се враќа во амбасада каде се подига истиот.Врз база на тој происход се закажува интервју.Самата амбасада веќе го има нашиот стар документ скенирано и гарантира пред министерството дека происходот е добиен на таа основа.Секоја релевантна институција во Бугарија знае дека од крајот на 2014 до некаде јули 2015 не не се добиваше происход без взходјашт блгарин. Посебно кој добил происход со стари документи каде пишува и нацоналност блгарин никој не бара оригинал.Затоа амбасадата не бара стари документи за време на интервјуто пошто веќе ги има и ги доставува во министерството како копие верно на оригинала.Оваа информација ми ја дадоа директно од амбасадата,а преку маил слична информација и од правосадие .
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Dobro be luge sega za sega nema nekoj so uspejal da zeme drzavjanstvo so potvrda od nekoj klub.Mozebi sega proishod davaat vo DABC so potvrda ali toa ne znaci deka ke zeme drzavjanstvo.
Дечки не се вжештувајте, сите ги губиме нервите, но вчера се чув со посредникот, и ми рече да не се нервирам за џабе, не само тие со стари документи, туку и сите останати што извадиле потврда од бугарски клуб ќе добијат државјнство, засега тие со потврди од клубовите добија без проблем происход, јас не сум со потврда, но сакам да кажам дека сите ќе добиеме пасоши, стрпете се, уште малце законот ќе го изгласаат и ќе пуштаат само со уверение од бг клуб.
Ako gi slusas posrednicite daleko e stasas edno e jasno tie ne rabotat vo pravosudie ustvari veke gi znaat koj se i nemaat pristap tamu dali si zapoznaena so toa.Dali znaes deka e zakonski kaznivo toa sto go rabotat oni i treta rabota oni gi spremaat tuka dokumentite a tamu imat fateno notari i advokati sto im ja vrsi ostanatata rabota vo pravosudie.
Offf bre offf od 1000 dusi na 1 ako go odbijat so original dok I plus toa od kaj znaes deka.e do dokumentot? Znaci tamu se pravi se kakva proverka moze ima kriminalno dosie mozebi ima zabrana za vlez vo eu I uste mn pricini moze da se moze na intervju ja utnal nekade zatoa ne si vadi prazni muabeti od rakav izvadeni kako da rabotis u ministerstvoto som e Borisov na vlast ke se olesni do dusa veke I e olesneto do pred nekoj mesec nevozmoznoto so bese sega se pretvori vo vozmozno edna kopa luge zedoa so bratucedi cickovci stari dokumenti I ti za 5 dusi so.ne I'm dale ja polnis temava so gluposti
Tuka si potpolno vo pravo ne e se do dokumentot sto go podnesuvas nie sme kako uvezeni koli ni pravat celosen pretres na dokumentite a bitno e i intervjuto.
Neka se javi nekoj od 2012.2013.2014 koj izvadil potvrda od BKKS i dobil drzavjanstvo ,znaci mili drugarcinja za vas sum doktor na ovaa tema moite postovi bile argumentirani,a vasite zapocnuvaat so jas mislam...ne ste vie tie sto treba da mislite ima nekoj koj veke smislil toa e poentata...
2012 2013 nikoj ne zel drzavjanstvo ili pasos so potvrda od nekoj klub toa e cist apsurd.Zosto e zaglavena 2013 od tie pricini sto sega im se gleda preku prsti i se nosat sekakvi dokumenti a ovie mora da gi pregleduvaat toa se okolu minimum 10000 prepiski nanovo da bidat prekledani.A zgora na toa tuka e i 2012 sto bea vrateni.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Тие од 2012 и 2013 беа заглавени но одкако ќе земат происход со БКК декларација ќе се одглават, па макар и некој да го прекратат, може да почне од происход па до државјанство, важно е дека сите ќе земат кога тогаш.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Jas sakav samo da vi objasnam deka ovoj muabet ne se sekirajte pominuvaat i potvrdi go citam 1 godina veke,ama ne mozam so vas da diskutiram na taa tema bidejki vie trojca se vrtite sekoj den so po 10 postovi minimum vo glavno prazni zborovi prost primer eve>
Тие од 2012 и 2013 беа заглавени но одкако ќе земат происход со БКК декларација ќе се одглават, па макар и некој да го прекратат, може да почне од происход па до државјанство, важно е дека сите ќе земат кога тогаш.
Ke se odglavite koga togas ne sekirajte se a ako ne se odglavite odnovo ke predadete ....ne znam dali da placam ili da se smeam.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Тие од 2012 и 2013 беа заглавени но одкако ќе земат происход со БКК декларација ќе се одглават, па макар и некој да го прекратат, може да почне од происход па до државјанство, важно е дека сите ќе земат кога тогаш.
Dobro na koj jazik zboruvam jas 2012 i 2013 imaat zemeno proishod veke od DABC na osova so izjava.Da prekratenite moze da pocnat odnovo a ovie na dopolnitelna nosat dopolnitelni za da go potkrepat veke zemaniot proishod.Znaci sega za sega taa deklaracija ne minuva vo prvosudie kako dopolnitelen dokument.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не поминала во правосудие зошто кандидатите што зеле происход-со БКК декларација, сеуште не се стасани до фазата државјанство, кога кје стасаат до таму ќе поминат во правосудие.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Не поминала во правосудие зошто кандидатите што зеле происход-со БКК декларација, сеуште не се стасани до фазата државјанство, кога кје стасаат до таму ќе поминат во правосудие.
Znaci stom ne se stasani do pravosudie tie se od 2014 i 2015 godina.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom