Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
По 4 години чекање готово за подигнување ми е бугарското државјанство. Две години бев на дополнителна проверка и не однесов никаков документ. Барав но не најдов. Пред извесно време поднесов фотокопија од бугарска патна исправа на не многу близок роднина - во смисол на она што законот бара: мајка, татко, баба, дедо; и благодарение на тоа позитивно ја завршив голготата.

Ви посакувам успех на сите, се надевам еден ден ќе пијам кафе со некој од вас тука што сеуште чека, во некое кафуле во Германија, онака случајно сретнати Македонци...
so sreka ijas nemam odneseno dokument me interesira dali statusot celo vreme ti bese na dopolnitelna proverka voopsto ne bese prekraten?
uste ednas so sreka.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
значи пак уштш еднаш ке кажам може со братучеди и чичковци и тетки
и читајте го законот
Се' уште не е закон, засега е само предлог измени или нацрт закон, како и да се вика. Ќе стане дел од законот кога ќе се изгласа во парламент. Закон и законопроект на бугарски не е исто.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Денес однесов дополнителни документи во министерство за правда. Тетката не ни ги погледа, само запиша нешто на молбата и ми рече „добре“.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Дали доколку се прави интервју во софија веднаш ти даваат бројче или како овде во конзулатот шо е се чека некое време фала позз
Preku sofija dobivas vednas brojce posle intervjuto problemot e ako go sumiras vremetraenjeto na procedurata preku sofija i preko konzulatot odma ke ti kazam deka ako odis preku sofija za 2god i 6 meseci imas pasos u raka dokolku odis preko konzulatot togas cekajneto ke ti bide od 3god i 8 meseci taka da ok e ako ne se brzas no dokolku se brzas mn ke se iznacekas preku konzulatot :)
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Preku sofija dobivas vednas brojce posle intervjuto problemot e ako go sumiras vremetraenjeto na procedurata preku sofija i preko konzulatot odma ke ti kazam deka ako odis preku sofija za 2god i 6 meseci imas pasos u raka dokolku odis preko konzulatot togas cekajneto ke ti bide od 3god i 8 meseci taka da ok e ako ne se brzas no dokolku se brzas mn ke se iznacekas preku konzulatot :)
Јас преку конзулатот добив бројче за 3 месеци...за пасош се оди само директно во бугарија, значи времетраењето е само 3 месеци повеќе.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Се' уште не е закон, засега е само предлог измени или нацрт закон, како и да се вика. Ќе стане дел од законот кога ќе се изгласа во парламент. Закон и законопроект на бугарски не е исто.[/qu
Се' уште не е закон, засега е само предлог измени или нацрт закон, како и да се вика. Ќе стане дел од законот кога ќе се изгласа во парламент. Закон и законопроект на бугарски не е исто.
ама почнува да се применува и како законопроект
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.874
Поени од реакции
63.667
Ги прочитав последните десетина страни, и од тоа што можев да го заклучам за овие како мене што се вратени на дополнителна проверка:
- Има нов закон со кој ке се олесни процедурата за ваквите случаи
- Има луѓе што како дополнителни документи приложиле сродство со некој братучед кој веќе има бугарски пасош

Имам неколку прашања
- После колку време откако ке ви излезе она Документите се вратени за дополнителна проверка ке ви застане целосно процедурата?
- До кое колено би ми завршил работа изводот со оној на братучед ми?
- Што е новост во новиот закон, зашто сум труп за бугарски..
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Во министерство се луди,еден куп луѓе со документи од предци чекаат по 5,6 месеци без никаква промена на статуси, а луѓе со пасоши од браќа,братучеди имаат веќе добиено државјанства (да не бидам сватен погрешно,чешки сите да добијат државјанства и со и без документи што се) ,но муабетот ми е за хаосот кој владее таму.:confused:
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
- УСПЕШНА ПРИКАЗА - ПРОИЗХОД ОДОБРЕН ЗА 10-14 ДЕНА -

Да ви се пофалам, вчера ми е издадено удостоверение за произход. И тоа за 14 дена од денот на поднесување на документите. Пред се, да ви кажам дека имам стари документи од мојот дедо кој учел и студирал во Бугарија и на националност има пишано - бугарин.
Си имал добри документи. Честитки!
ама почнува да се применува и како законопроект
Мислам дека шпекулираш. Се' уште нема доказ за тоа. Тоа може да важи само за оние кои веќе имаат произход да им послужат да ја откочат постапката во министерството, но не и за оние кои се на самиот почеток. Не заборавај дека на форумот има и членови кои не се од заглавените од 2012.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дали може некој да ми ја објасни целата процедура како оди од конзулат или амбасада па до сликањето за пасошот??
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.913
Ги прочитав последните десетина страни, и од тоа што можев да го заклучам за овие како мене што се вратени на дополнителна проверка:
- Има нов закон со кој ке се олесни процедурата за ваквите случаи
- Има луѓе што како дополнителни документи приложиле сродство со некој братучед кој веќе има бугарски пасош

Имам неколку прашања
- После колку време откако ке ви излезе она Документите се вратени за дополнителна проверка ке ви застане целосно процедурата?
- До кое колено би ми завршил работа изводот со оној на братучед ми?
- Што е новост во новиот закон, зашто сум труп за бугарски..
Провери во ПП

дали може некој да ми ја објасни целата процедура како оди од конзулат или амбасада па до сликањето за пасошот??
Исто како што иде и преку софија, закажуваш термин за происход. Идеш во амбасада подаваш документи (закажуваат за неколку дена не чекаш со месеци освен ако не се десило нешто во последно време па да има пак налив на апликации). Они ги носат за тебе документите во ДАБЧ, ако добиеш происход они го подигнуваат за тебе и си го зимаш од амбасада (местото кај што си аплицирал).
После тоа аплицираш за државјанство, исто закажуваат за неколку дена и интервјуто го прават на лице место во ист ден со подавањето на документи не чекаш ни една секунда плус. Државјанството можеш да го подигнеш и во амбасада а можеш и во софија лично а не посредникот. Кога ќе го земеш можеш да се сликаш за пасош и истиот да го подигнеш од амбасада со тоа преку амбасада имаш повеќе чекање (постапката е подолга за 5-7 месеци, а не како што некој наведе 1,5 години повеќе)
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
По 4 години чекање готово за подигнување ми е бугарското државјанство. Две години бев на дополнителна проверка и не однесов никаков документ. Барав но не најдов. Пред извесно време поднесов фотокопија од бугарска патна исправа на не многу близок роднина - во смисол на она што законот бара: мајка, татко, баба, дедо; и благодарение на тоа позитивно ја завршив голготата.

Ви посакувам успех на сите, се надевам еден ден ќе пијам кафе со некој од вас тука што сеуште чека, во некое кафуле во Германија, онака случајно сретнати Македонци...
Cestitki!
Posle kolku vreme ti se promeni statusot od kako odnese dokument?[DOUBLEPOST=1434781725][/DOUBLEPOST]
По 4 години чекање готово за подигнување ми е бугарското државјанство. Две години бев на дополнителна проверка и не однесов никаков документ. Барав но не најдов. Пред извесно време поднесов фотокопија од бугарска патна исправа на не многу близок роднина - во смисол на она што законот бара: мајка, татко, баба, дедо; и благодарение на тоа позитивно ја завршив голготата.

Ви посакувам успех на сите, се надевам еден ден ќе пијам кафе со некој од вас тука што сеуште чека, во некое кафуле во Германија, онака случајно сретнати Македонци...
Cestitki!
Posle kolku vreme ti se promeni statusot od kako odnese dokument?
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Preku sofija dobivas vednas brojce posle intervjuto problemot e ako go sumiras vremetraenjeto na procedurata preku sofija i preko konzulatot odma ke ti kazam deka ako odis preku sofija za 2god i 6 meseci imas pasos u raka dokolku odis preko konzulatot togas cekajneto ke ti bide od 3god i 8 meseci taka da ok e ako ne se brzas no dokolku se brzas mn ke se iznacekas preku konzulatot :)
тоа е голема разлика од каде ја имаш таа информација пошто еве подолу пишува разликата е само 3 месеци ако знаеш нешто повеќе пиши
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Си имал добри документи. Честитки!


Мислам дека шпекулираш. Се' уште нема доказ за тоа. Тоа може да важи само за оние кои веќе имаат произход да им послужат да ја откочат постапката во министерството, но не и за оние кои се на самиот почеток. Не заборавај дека на форумот има и членови кои не се од заглавените од 2012.
jas sum ziv primer za toa na 15 ovoj mesec bev vo dabc i mi gi zemale dokumentite bez nikakov protokot so 1 bratuced i prevedeni izvodi i legalizirani i pak ke kazam za dobar konsultant za bg pasos telefon na pp
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom