Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Drugar vaka te gledam dosta upaten pa da te prasam.jas isto sum od 2012 i sum vrayen na dopolnitelna i taka mi stoi godina dena pred tri nedeli podnesov molba do pravosudieto imam najdeno vencanica bugarska od sestra od dedo mi ali taa e vo druga prepiska od moj bratuced znaci neja podnesov kako dopolnitelen dokument samo se povrzav so taa vencanica preku izvodi ovo ono i naglasiv znaci deka vencanicata original se naoga vo prepiskata od bratuced ni so broj toj i toj znaci kaj niv e vo pravosudiet.sto mislis kako bi se zavrsil mojot slucaj ke me prekratat ili ke me drzat vaka vo neizvesnost uste.pozdrav i ako znaes nesto pisi ima nades ili ne za mojot slucaj
Ке ти бараат оргинал венчаница. Вистина е дека еден документ не може да биде на две места одеднаш, но бар да си направел копија заверена на нотар...Или чекај да ја заврши процедурата братучед ти па да гоо поднесеш документот.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Ке ти бараат оргинал венчаница. Вистина е дека еден документ не може да биде на две места одеднаш, но бар да си направел копија заверена на нотар...Или чекај да ја заврши процедурата братучед ти па да гоо поднесеш документот.
Pa ne napravil kopijaa a go dal originalot i toa e.ali jas napisav vo molbata deka e vo negovata prepiska i go pisav brojot na ptepiskata taka da tie mozat mislam da go najdat originalot tamu toa i nee nekoj problem.vazno e da ne me prekratat mene duri mu go vratat originalot na bratuced mi
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@tra123 ист случај беше кај мене и кај братучетка ми, документите заверени на нотар беа кај мене, а кај неа само копија од умреница..со меил и кажаа дека треба да однесе оргинал документи..сигурно нема да ти ја прекраатат постапката, но ќе мора да доставиш копии заверени а по ново барале и да го покажеш оргиналот на шалтер..
 
Член од
12 март 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Sega zasega najdobro e dase ceka noviot zakon. I site dasme ba stranata na karakacanov.po moe mislenje site nie ke dobieme. Samo treba dasme strplivi malce.oti strankata na karakacanov ima golemo vlijanie vo parlamentot.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
@tra123 ист случај беше кај мене и кај братучетка ми, документите заверени на нотар беа кај мене, а кај неа само копија од умреница..со меил и кажаа дека треба да однесе оргинал документи..сигурно нема да ти ја прекраатат постапката, но ќе мора да доставиш копии заверени а по ново барале и да го покажеш оргиналот на шалтер..
Pa tamu e kaj niv.nemozat tie da go najdat i da go vidat?inaku jas pred dvaesetina dena koga podnesov kako dopolnitelni dokumenti vo pravosudieto vo bg dadov izvodi umrenice sve se povrzav so toj original bugarski dokument i na salter taa negi ni pogledna nitu vide sto i dostavuvam samo rece gledaj na internet i toa.pozdrav
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Јас ти го кажувам моето искуство..но и самиот велиш дека не се замараат многу..така да ако не ги доставиш никој од нив нема да се помачи да ги најде во друг предмет.
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
0
Здраво

Сега стасав до ситуациај каде имам дилема која адреса да ја наведам. Во декларацијата во полето за: адреса за коресподенција во Р.Бугарија.

Ама прво да објаснам во каква ситуација сум :)

Вадам бугарски пасош на основа на родител и сум полнолетен, а родитело го има извадено пасошот преку посредници и ја имам адресата негова и имам адреса од роднина од бугарија.

Па која адреса да ја наведам?

Однапред фала, Поздрав
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
zdravo jas i bratucetkami isto podnesovme so star dokument vo konzulat vo Bitola pobara samo da go pokazeme i ni go vratija vednas.Znaci dokumentot bese original.Idvete pominavme taka.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
zdravo jas i bratucetkami isto podnesovme so star dokument vo konzulat vo Bitola pobara samo da go pokazeme i ni go vratija vednas.Znaci dokumentot bese original.Idvete pominavme taka.
Od koja godina si ti i do kajti e procedurata oti i jas vadam preku ambasada i jas gi dostaviv i odmami go vratija stariot dokumento idali zajs kako odi ponatamosnata procedura preku ambasada fala
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
едно прашање:
дали вие кои докажувае врска по дедо од страна на мајката доставуате документ каде вашата мајка била со моминско име, односно сакам да кажам вака.
мајка ми го рифатила презимето од татко ми дали јас ќе реба да вадам извод на венчани или некој дру доумент потврда дека мајка ми претходно со била со презимето од дедо ми за да докажам или доволно е тоа што на изводот стои дедо ми името и презимето? помош имал некој ваков случај?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
едно прашање:
дали вие кои докажувае врска по дедо од страна на мајката доставуате документ каде вашата мајка била со моминско име, односно сакам да кажам вака.
мајка ми го рифатила презимето од татко ми дали јас ќе реба да вадам извод на венчани или некој дру доумент потврда дека мајка ми претходно со била со презимето од дедо ми за да докажам или доволно е тоа што на изводот стои дедо ми името и презимето? помош имал некој ваков случај?
На изводите што ги имам јас ги пишува и моминските презимиња. На твоите не?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
едно прашање:
дали вие кои докажувае врска по дедо од страна на мајката доставуате документ каде вашата мајка била со моминско име, односно сакам да кажам вака.
мајка ми го рифатила презимето од татко ми дали јас ќе реба да вадам извод на венчани или некој дру доумент потврда дека мајка ми претходно со била со презимето од дедо ми за да докажам или доволно е тоа што на изводот стои дедо ми името и презимето? помош имал некој ваков случај?
Погледни убаво, на изводот од мајка ти ги има впишано и родителите. Нема потреба да вадиш венчаница.
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
pozdrav.
kakva e procedurata za bg. pasos so KRSTENICA od baba od majka i vremenski period.
Se uste ne sum pocnat so dokumentacija i nemam nisto predadeno.
Blagodarnost
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Drugar vaka te gledam dosta upaten pa da te prasam.jas isto sum od 2012 i sum vrayen na dopolnitelna i taka mi stoi godina dena pred tri nedeli podnesov molba do pravosudieto imam najdeno vencanica bugarska od sestra od dedo mi ali taa e vo druga prepiska od moj bratuced znaci neja podnesov kako dopolnitelen dokument samo se povrzav so taa vencanica preku izvodi ovo ono i naglasiv znaci deka vencanicata original se naoga vo prepiskata od bratuced ni so broj toj i toj znaci kaj niv e vo pravosudiet.sto mislis kako bi se zavrsil mojot slucaj ke me prekratat ili ke me drzat vaka vo neizvesnost uste.pozdrav i ako znaes nesto pisi ima nades ili ne za mojot slucaj
Mislam deka ke treba da dostavis original ali ke ti pisat na meil sto treba da napravis tocno mos pa ke se pomacata da potrazat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom