Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Sakam da prasam dokolku nekoj znae da mi odgovori ... brojceto mi e 8**/2015 i sega od pred edna nedela mi pisuva deka По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Jas odev sama preku bg ambasada vo Skopje, so poteklo od tatko mi, covekot preku koj tatko mi go izvadi pasosot mi pomogna samo so prevodot na dokumentite. I go prasav sega za kolku vreme bi trebalo da mi izleze drzavjanstvoto mi rece otprilika za 4-5 meseci najdocna. E sega prasanjeto mi e sledno: Jas moze ke zaminam za stranstvo za mesec vreme i moze nema da mozam da se vratam za godina dena, pa dali postoi moznost da mi se prekrati postapkata ako ne otidam za podiganje na drzavjanstvoto podolgo vreme?
Не ,сестра ми има указ од 2012 год.,сеуште не е подигнат поради пар причини ,и сеуште е во систем и чека да го земе.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
jas uspeav da vlezam, pishuvash razlichni godini. Ako godinata od poddavanjeto ti e razlichna so godinata od intervjuto
Супер Аco не иде кај мене тоа па тоа,и да не се нервирам ке чекам повратно од МП,како и да е со
среќа на сите
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
11
Fala vi na site, jas moram da se odjavam so srekja i dobra nokj...

P.S.
More you are quiet, more you listen :D
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ти благодарам добар човеку што ми одговори на ова, јас навистина не знам дали имам реални шанси бидејќи немам бугарско потекло и немам ниту роднина ниту никого со БГ пасош, но сепак сакам да започнам процедура бидејќи се работи за нешто заради што морам да има шасош колку што е можно побрзо во свои раце. Се надевам ќе успеам.

Ако немаш роднини со бг пасош или потекло од дедо,баба,прво треба да земеш уверение од некое здружение на бугарите во македонија.Ако добиеш потврда ке аплицираш за удостроверение за блгарски происход.Има два начина преку Софија или амбасада.Тоа ти е прв чекор.Прво почни ја процедурата па после преку форумот ќе ти се разјаснат како понатаму
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
И сеа е исто , ок е ако во исти ден ти даваат дупликат од ДАБЧ[DOUBLEPOST=1455396455][/DOUBLEPOST]
И сеа е исто , ок е ако во исти ден ти даваат дупликат од ДАБЧ
Мене дупликат произходот ми го издадоа за 70тина дена минатата година.Можеби има и по брз начин,прашај си го посредникот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.395
Поени од реакции
4.880
Асја е овластен преведувач-иначе злато жена,со лекарски не се занимава,а камоли со фалсисикати.има други луѓе за такви работи.
Никој не рече дека асја издава фалсификати лекарски. Жената убаво ја прашав каде да извадам лекарско во периодот кога јас вадев пред 2 години и она ми кажа дека соработува со некоја приватна амбуланта ако сум сакал можело да се јави и да ги замоли да ми издадат. @Candy значи не да идеш кај неа и да и бараш фалц лекарско него прашај ја каде да извадиш. Ако уште може да извадиш како јас тогаш самата ќе ти каже.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.395
Поени од реакции
4.880
Fala vi na site, jas moram da se odjavam so srekja i dobra nokj...

P.S.
More you are quiet, more you listen :D
П.С. ако не знаеш што пишуваш или не си сигурен не го пишувај, може да се избламираш.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Zdr.pocnata procedura vo noemvri 2012 ,intervju vo februari 2013 ,vratena na dopolnitelna juni 2014,podnseni dokumenti za poteklo od prv bratuced juni 2015 ,vratena vo zadolzitelna noemvri 2015 a januari 2016 pak dopolnitelna vo noviot sistem bez MP ili MVR .se do petok koga konecno izleze molbata vi e razgledana od sovetot po grazdanstvo sos polozitelno stanoviste predstoi potpis od viceprezidento na R.Bugarija.. Kaj I da e za 2 do 3 meseci zavrsuva golgotata.... Se nadebam deka ovoj post ke vi bide od golemo znacenje na onie koi kako I jas zaglavivme taa 2013 srekno.
какви документи однесе од братучед ти?[DOUBLEPOST=1455412008][/DOUBLEPOST]
не видов дали веќе некој ти одговорил,иначе треба негова копија од бугарскиот пасош и оргинален македонски извод,како и изводи од вашите родители-да ги споиш со изводи дека сте роднини.
македонски или бугарски извод од него?
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Дополнителните документи треба да ги доставиш во дирекција 'Б'лгарско гражданство' адресата е Аксаков 5 Софија само треба да си закажиш електронски(немам искуство со закажување).Според она што е споделено тука на форумов може да одиш и на незакажано али ќе треба да чекаш најпрво да поминат оние коишто имаат закажано.
Sega za podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti se zakazuva? Ja koga nosev, otidov, vlegov, podnesov na salter 4 i tolku.[DOUBLEPOST=1455431316][/DOUBLEPOST]
Ти благодарам добар човеку што ми одговори на ова, јас навистина не знам дали имам реални шанси бидејќи немам бугарско потекло и немам ниту роднина ниту никого со БГ пасош, но сепак сакам да започнам процедура бидејќи се работи за нешто заради што морам да има шасош колку што е можно побрзо во свои раце. Се надевам ќе успеам.
Ce izvadite bkk deklaracija kako i mnogumina drugi koi sto nemaat od iks pricini original dokumenti. Prema momentalnata sostojba kako se odvivaat rabotite, probaj, veruvam deka ce uspees.

Sega citam, i @paparak istoto Vi go preporacuva.[DOUBLEPOST=1455431880][/DOUBLEPOST]
Aco i ja vadev minalata godina vo Avg.duplikat na mojot proizhod od 2012god i mi dadoa kako i 2012 god dva primeroka i so vtoriot si zedov LK a so prviot sum u procedura za gragjanstvo.
Dali moze od DABC da se pobara izdavanje na duplikat proizhod dokumenti vo slucaj da se izgubeni starite od 2013 godina? Znam tocen datum na podnesuvanje.
 
Последно уредено:
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Koga bese na intervju? Ne moze da se prekrati postapkata ako ti e potpisan ukazot,Imam drugar sto se kandidirase za bg grazdanstvo,a dodeka traese procedurata dobi zelena karta za USA.Ova leto bese tuka i si go zema pasosot iako grazdanstvoto mu e odbreno uste 2011 godina
Na intervju bev pocetok na noemvri 2014, se javiv vo ambasada i za 2 dena mi go zakazaa intervjuto, a brojceto mi izleze fevruari 2015 godina
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
39
Поени од реакции
32
Zdravei na site imal li nekoj da mu se smeni statusot od 2013.god od 6000. Do 9000 /2013 posto nekoj kaza deka do 6000/2013 od doplnitelna se pregledani pa ako ima neka pise nekoj pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom