Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
kolku shto se sekjavam vo 2004ta koga go vadev proizhodot imav samo za privremenno prebivavane (privremen prestoj) i postoqnno prebivavane (postojan prestoj) no koga gi poddavav dokumentite za pasosh pobarav samo duplikat od DABC za B'lgarsko grazdanstvo, i mi go izdadoa istiot den.[DOUBLEPOST=1455395325][/DOUBLEPOST]
ke ti dadat samo za SDVR i toa ke ti sluzi samo za taa institucija, osven ako ne promenile neshto vo procedurite
Фала Друже за информација добро е ако во исти ден се добива дупликат врз основа на претходното удостоверение
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
kolku shto se sekjavam vo 2004ta koga go vadev proizhodot imav samo za privremenno prebivavane (privremen prestoj) i postoqnno prebivavane (postojan prestoj) no koga gi poddavav dokumentite za pasosh pobarav samo duplikat od DABC za B'lgarsko grazdanstvo, i mi go izdadoa istiot den.[DOUBLEPOST=1455395325][/DOUBLEPOST]
ke ti dadat samo za SDVR i toa ke ti sluzi samo za taa institucija, osven ako ne promenile neshto vo procedurite
Aco i ja vadev minalata godina vo Avg.duplikat na mojot proizhod od 2012god i mi dadoa kako i 2012 god dva primeroka i so vtoriot si zedov LK a so prviot sum u procedura za gragjanstvo.
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
11
Si odnel dokument vo Sept.minalata godina a do Sept.ovaa godina da te vidam so pasos v raka!OK?:cuc:[DOUBLEPOST=1455395419][/DOUBLEPOST]
Da,ti izdavaat dva primeroka za dvete nameni.
mersi
'Липсват данни'
sto znaci ova?
i ne se sekjavam na PIN
brojot mi e 918/2016
a bev na intervju 4fevruari 2016
kako shto mi kaza Asparuh vo gorniot kvadrat ke go stavish REG No od kartoncheto shto ti go dadoa pred intervjuto n.p. 11111 pa / i na kraj godinata od intervjuto
a vo dolniot kvadrat bbrojot posle intervjuto n.p 1234 pa / i an kraj godinata od intervjuto[DOUBLEPOST=1455396246][/DOUBLEPOST]
Дупликат удостоверение дали се вади за еден ден т.е истиот ден
Momentalno zboram za Septemvri 2013, duplikatot od proizhodot mi go dadoa istiot den i istiot den gi poddadov dokumentite za pasosh pa mi zakazaa intervju za u Januari 2014, ama sega kolku shto znam e smeneto, poddavanjeto na dokumenti i intervju idat zaedno (kolku shto znam)
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Дупликат удостоверение дали се вади за еден ден т.е истиот ден
И јас сум од2012 и незнам што да правам ,дали навистина можеш да подигнеш дупликат происход за еден ден и дсли после подигањето на происходот ќе треба све од по ново, вкличувајќи го и итеррвјуто
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Sakam da prasam dokolku nekoj znae da mi odgovori ... brojceto mi e 8**/2015 i sega od pred edna nedela mi pisuva deka По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Jas odev sama preku bg ambasada vo Skopje, so poteklo od tatko mi, covekot preku koj tatko mi go izvadi pasosot mi pomogna samo so prevodot na dokumentite. I go prasav sega za kolku vreme bi trebalo da mi izleze drzavjanstvoto mi rece otprilika za 4-5 meseci najdocna. E sega prasanjeto mi e sledno: Jas moze ke zaminam za stranstvo za mesec vreme i moze nema da mozam da se vratam za godina dena, pa dali postoi moznost da mi se prekrati postapkata ako ne otidam za podiganje na drzavjanstvoto podolgo vreme?
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
И сеа е исто , ок е ако во исти ден ти даваат дупликат од ДАБЧ[DOUBLEPOST=1455396455][/DOUBLEPOST]
kako shto mi kaza Asparuh vo gorniot kvadrat ke go stavish REG No od kartoncheto shto ti go dadoa pred intervjuto n.p. 11111 pa / i na kraj godinata od intervjuto
a vo dolniot kvadrat bbrojot posle intervjuto n.p 1234 pa / i an kraj godinata od intervjuto[DOUBLEPOST=1455396246][/DOUBLEPOST]
Momentalno zboram za Septemvri 2013, duplikatot od proizhodot mi go dadoa istiot den i istiot den gi poddadov dokumentite za pasosh pa mi zakazaa intervju za u Januari 2014, ama sega kolku shto znam e smeneto, poddavanjeto na dokumenti i intervju idat zaedno (kolku shto znam)
И сеа е исто , ок е ако во исти ден ти даваат дупликат од ДАБЧ
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Јас одев сам без посредници преку Бугарската амбасада во Скопје.
Трошоците се следни:
15€ за пин за во амбасадата
95€ во амбасадата
4500МКД за превод наспроти амбасадата со то жената шо преведвеше ми помогна да влезам в амбасада.
Плус трошоци за документи по судој, полиција, управа за матични работи и болница околу 1000МКД (не платив за лекарско туку само за анализите за крв).

Да напоменам дека сум со родител Бугарски државјанин и незнам дали требит нешто друго за интервјуто за происход.

Шо имам прочитано трошоците за од ко ќе уважит барањето се 50 БГН за указот плус за матичен број, адреса и издавање на документи (пасош и лична карта).

Број сум 105хх/2014, бев на интервју во Септември, крајот на Октомври е пратена поштата во Софија и одтогаш ми течит процедурата се до ден денес.
Ти благодарам добар човеку што ми одговори на ова, јас навистина не знам дали имам реални шанси бидејќи немам бугарско потекло и немам ниту роднина ниту никого со БГ пасош, но сепак сакам да започнам процедура бидејќи се работи за нешто заради што морам да има шасош колку што е можно побрзо во свои раце. Се надевам ќе успеам.
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
11
Sakam da prasam dokolku nekoj znae da mi odgovori ... brojceto mi e 8**/2015 i sega od pred edna nedela mi pisuva deka По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Jas odev sama preku bg ambasada vo Skopje, so poteklo od tatko mi, covekot preku koj tatko mi go izvadi pasosot mi pomogna samo so prevodot na dokumentite. I go prasav sega za kolku vreme bi trebalo da mi izleze drzavjanstvoto mi rece otprilika za 4-5 meseci najdocna. E sega prasanjeto mi e sledno: Jas moze ke zaminam za stranstvo za mesec vreme i moze nema da mozam da se vratam za godina dena, pa dali postoi moznost da mi se prekrati postapkata ako ne otidam za podiganje na drzavjanstvoto podolgo vreme?
na stranata na ministerstvoto na pravosudieto na BG ima opcija da si zakazesh data za da si go zemesh drzavjanstvoto, ali iskluchivo otkako ke ti izleze ukazot, shto znachi deka moze da odberesh data koja shto ti odgovara za da si go zemesh. i jas sum so istiot problem posho i ja ne sum u drzavava. ama mislam deka otkakko ke izleze deka nema rok na traeenje :D posho si vekje drzavjanin na drzavata ( Ali proveri dva pati posho e ova samo moe milenje)
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Dali nekoj poddal dopolnitelni dokumenti bez da ima zakazano termin po elektronski pat? Vredi li da se rizikuva i da se odi bez zakazan termin ?
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
11
Dali nekoj poddal dopolnitelni dokumenti bez da ima zakazano termin po elektronski pat? Vredi li da se rizikuva i da se odi bez zakazan termin ?
Jas sum poddal bez zakazuvanje, megjutoa ne ti e sigurno nishto, otidov vo 10 sabajlinata a dokumentite gi poddadov posle 4 saat posle ruchek a imashe lugje koi ne gi dadoa dokumentite poshto nemashe vreme. i celo vreme MORASH da si tamu da ne go izgubish redot. mislam deka vredi da se proba druze. Samo da znaesh deka e rizik i da znaesh deka predhodno dokumentite treba da ti se prevedeni na bugarski i zavereni od bugarskoto ministerstvo za nadvoreshni raboti, ako dokumentite ti se na makedonski ili na koj bilo drug jazik. a ako ti treba prevod odi vo hotel Rila mislam deka beshe soba 214 ili prashaj na recepcija za Vancho tamu vrshat prevod i zaverka na dokumenti od MK na BG
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
kako shto mi kaza Asparuh vo gorniot kvadrat ke go stavish REG No od kartoncheto shto ti go dadoa pred intervjuto n.p. 11111 pa / i na kraj godinata od intervjuto
a vo dolniot kvadrat bbrojot posle intervjuto n.p 1234 pa / i an kraj godinata od intervjuto[DOUBLEPOST=1455396246][/DOUBLEPOST]
Momentalno zboram za Septemvri 2013, duplikatot od proizhodot mi go dadoa istiot den i istiot den gi poddadov dokumentite za pasosh pa mi zakazaa intervju za u Januari 2014, ama sega kolku shto znam e smeneto, poddavanjeto na dokumenti i intervju idat zaedno (kolku shto znam)
Како и кај двата броја истата година,а ако док се подадени 2015 а интервју е 2016 ,јас го имам овој проблем ,им пишав во МП и чекам да видам што ке ми пишат повратно.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Sakam da prasam dokolku nekoj znae da mi odgovori ... brojceto mi e 8**/2015 i sega od pred edna nedela mi pisuva deka По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Jas odev sama preku bg ambasada vo Skopje, so poteklo od tatko mi, covekot preku koj tatko mi go izvadi pasosot mi pomogna samo so prevodot na dokumentite. I go prasav sega za kolku vreme bi trebalo da mi izleze drzavjanstvoto mi rece otprilika za 4-5 meseci najdocna. E sega prasanjeto mi e sledno: Jas moze ke zaminam za stranstvo za mesec vreme i moze nema da mozam da se vratam za godina dena, pa dali postoi moznost da mi se prekrati postapkata ako ne otidam za podiganje na drzavjanstvoto podolgo vreme?
Koga bese na intervju? Ne moze da se prekrati postapkata ako ti e potpisan ukazot,Imam drugar sto se kandidirase za bg grazdanstvo,a dodeka traese procedurata dobi zelena karta za USA.Ova leto bese tuka i si go zema pasosot iako grazdanstvoto mu e odbreno uste 2011 godina
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Acooooooo,koga ke ja otvoris stranata na Min.za Pravosudie i zapocnes so vnesuvanje na tvoite podatoci toa ke go storis na ovoj nacin:Vo gorniot pravoagolnik za vnesuvanje na broj od protokolot ke go vneses brojot od Sept/2013 na primer 1234/2013 a vo dolniot pravoagolnik ke go vneses brojot od intervjuto od 2014godina na ist nacin:1234/2014 Prviot broj od 2013 koga si ja podnel molbata po pravilo treba da e preckrtan.Napravi vaka i nemaj gajle ..
Е вака да ,ама пак тоа па тоа излегува липсни днние.Ок ,ке пишат од МП па ке ве известам.
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
11
Како и кај двата броја истата година,а ако док се подадени 2015 а интервју е 2016 ,јас го имам овој проблем ,им пишав во МП и чекам да видам што ке ми пишат повратно.
Koga bese na intervju? Ne moze da se prekrati postapkata ako ti e potpisan ukazot,Imam drugar sto se kandidirase za bg grazdanstvo,a dodeka traese procedurata dobi zelena karta za USA.Ova leto bese tuka i si go zema pasosot iako grazdanstvoto mu e odbreno uste 2011 godina
toa vikam i jas, posle odobreno drzavjanstvo ti si veke drzavjanin na taa drzava, a toa nema rok na traenje, taka da mozesh da si go zemesh kga sakash
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom