Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Поднесено ми е у февруари 2015 година со воена книшка, на интервју бев, т.е татко ми беше на 10 август. Ми пишува образувана преписка на 10.08.2015 (денот на интервјуто). Иначе бројчето е 4ххх. Би требало да бидне до крајот на 2016та?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Поднесено ми е у февруари 2015 година со воена книшка, на интервју бев, т.е татко ми беше на 10 август. Ми пишува образувана преписка на 10.08.2015 (денот на интервјуто). Иначе бројчето е 4ххх. Би требало да бидне до крајот на 2016та?
Da ke bide :)
 
Член од
28 август 2015
Мислења
17
Поени од реакции
14
decki dali ke pretstavuva problem ako se ima srbsko prezime za dobivanje bugarsko drzavjanstvo, no so dokumenti od bratucet povrzano so izvodi...
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Mal zakluchok od denesnata promena na stausite--Ako ste na finalna ekpertska proverka ne znaci deka so sigurnost kje zemete drzavjanstvo. Ima nekolku broevi od denes koi se posle 10000/2014, prethodno bea na finalna proverka a sepak sega se na dopolnitelna. Deka eden clen pogore pisa deka site sto se na finalna kje zemat drzavjanstvo, denesnata promena na statusi go potvrduva sprotivnoto.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Mal zakluchok od denesnata promena na stausite--Ako ste na finalna ekpertska proverka ne znaci deka so sigurnost kje zemete drzavjanstvo. Ima nekolku broevi od denes koi se posle 10000/2014, prethodno bea na finalna proverka a sepak sega se na dopolnitelna. Deka eden clen pogore pisa deka site sto se na finalna kje zemat drzavjanstvo, denesnata promena na statusi go potvrduva sprotivnoto.
Tocno no zatoa treba da odnesat predvreme bilo kakvi dok naj na kraj sekoj dok e + sto ima nesto bugarsko ne treba da se ceka da dojdes na dopolnitelna pa da se rastrckas posle za rabotata najubavo so vreme da si dostavat sote dopolnitelni dok za da nema posle nervozi moe mislenje :)
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
Da vi se pofalam stotuku si go proverav brojceto I molbata mi e uvazena proverete site sto se nad 10 iladi mn sum sreken istoto vi go posakuvam I na vas se na se cekav godina 4 meseci i 12 dena :)
aj so sreca[DOUBLEPOST=1455299101][/DOUBLEPOST]
И менеееее истоо,со среќа,НА СИТЕЕЕ :)
decki dali ke pretstavuva problem ako se ima srbsko prezime za dobivanje bugarsko drzavjanstvo, no so dokumenti od bratucet povrzano so izvodi...
ne nema problem ako imas poreklo bugarsko
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Da prasam, me zamoli edno drugarce dali moze da projde so vakov bratuced.
Bratuced mu e slovenec koj e zenet so b'lgarka i zivee tamo 30 godini. Bg drzavjanin i ima BG pasos.
Znae nekoj ?
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
planiram da odam za Sofia za da podnesam dopolitelni dokument - uverenie od Strumickiot klub. Kade se nosat dopolnitelnite raboti, koga rabotat, treba li nekakvo zakazuvaje na termin ? Se ceka li mogu ???? Koi deovi im se rabotni , ponedelnik na primer, moze li ?[DOUBLEPOST=1455302903][/DOUBLEPOST]http://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc

Treba li da se zakaze termin za da se dostavat dopolitelni dokumenti ? I raboti li ovoj link? Jas ne uspeav da se najavam .
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Da prasam, me zamoli edno drugarce dali moze da projde so vakov bratuced.
Bratuced mu e slovenec koj e zenet so b'lgarka i zivee tamo 30 godini. Bg drzavjanin i ima BG pasos.
Znae nekoj ?
Би требало да може дека важно е пасошот да е од прв братучед, независно по која основа е станат.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Da prasam, me zamoli edno drugarce dali moze da projde so vakov bratuced.
Bratuced mu e slovenec koj e zenet so b'lgarka i zivee tamo 30 godini. Bg drzavjanin i ima BG pasos.
Znae nekoj ?
Ако братучедот е словенец и не е блгарин по народност иако има бг пасош мислам дека не може да се повика на него,зошто се бара лицето да има блгарски происход.пример во Бугарија има многу Турци кои имаат државјанства и повеке генерации кои живеат таму и многу од нив имаат роднини во Турција ама Бугарија не ги признава нивните роднини и не им дава пасоши зошто не се од блгарски происход.Значи тој мозе да добие државјанство по друг основ,брак,натурализација или отварање на бизнис во Бугарија
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
Da prasam, me zamoli edno drugarce dali moze da projde so vakov bratuced.
Bratuced mu e slovenec koj e zenet so b'lgarka i zivee tamo 30 godini. Bg drzavjanin i ima BG pasos.
Znae nekoj ?
се зафркаваш или? чим има БГ пасош тој не е само словенец туку и бугар,а со тоа и секој негов братучед (ако не е криминалец) ќе добие државјанство.[DOUBLEPOST=1455312712][/DOUBLEPOST]
Ако братучедот е словенец и не е блгарин по народност иако има бг пасош мислам дека не може да се повика на него,зошто се бара лицето да има блгарски происход.пример во Бугарија има многу Турци кои имаат државјанства и повеке генерации кои живеат таму и многу од нив имаат роднини во Турција ама Бугарија не ги признава нивните роднини и не им дава пасоши зошто не се од блгарски происход.Значи тој мозе да добие државјанство по друг основ,брак,натурализација или отварање на бизнис во Бугарија
не кажа Walkman братучедот што би барал БГ пасош,преку словенецот,дали е Македонец или не е.ако е Македонец ,со потврда од БККС + мислам дека нема да има штета ако го спои со изводи и Словенецот-Бугар.ако не е така нека каже некој.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom