Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
25
колку време чекаше да ти стигне државјанството во амбасадата?
1,5 mesec odprilika moze nekoj den poveke.[DOUBLEPOST=1450041534][/DOUBLEPOST]
zatoa sto tie se so stariot proishod od 2014 sto se bile na interviju
Druze, vujna ti dane raboti za BG ministerstvo sto konkretiziras dali se so star ili so nov proishod, aj te molam trgni gi tvoite ligavi slusnati nedocueni dezinformacii posle tresi zeleni, e*ate toa tranzistorot e*ate.Abe nemozam da se nacudam be od vakvi luge kolku nedoumica se stvara, pa vie bre poveke shteta ste na forumot odkolku kjar. Znam, nekoj ke rece pa sekoj ima pravo, e dobro be sekoj ima pravo ali pak nema pravo da stava vo nedoumica nekoj sto si nosi maka na glavata, ajt sikter.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Aj uste ednas, Dali nekoj ima dobieno drzavjanstvo so stara ucenicka knishka? Celata e na bugarski, ali nigde niz nea nema navedena nacionalnost?
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
за сите од 8000+ кои ги вратија на дополнителна (како и мене) највеке држи вода дека е процедурална грешка некоја,административна, како што спомна некој дека имале некое недоразбирање ДАБЧ и Правосудие... како и да е,на наш грб паѓа товарот од таа грешка!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ке сака ли некој да ми покаже како се проверува за происхот на страницава од ДАБЧ ми пишува - - Нјама намерени зајавленија по посочените критерии -- правам нешто погрешно или што...
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
ке сака ли некој да ми покаже како се проверува за происхот на страницава од ДАБЧ ми пишува - - Нјама намерени зајавленија по посочените критерии -- правам нешто погрешно или што...
Probaj datata na ragjanje da ja napises primer vaka GODINA - MESEC - DEN so crticki izmegu brojkite, ako ne bidva taka probajj so tocki ili kosi crti /
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Pa i jas sum so star prosihod, i devojkami i drugar mi, i uste eden drugar i mn drugri sto gi znam se so star proshod pa eve veke mesec vreme cekame za potpis, neznam zosto sirite dezinformaci tie bile so star prosihod za toa gi odbivale, nema vrska star- nov ednostavmo vo dadeniot rok si gi odnesovme dokumentite za dopolnitelni dokumenti!
Zdravo sakam da te prasam ako sakas da mi odgovoris kolku vreme cekase na dopolnitelna proverka. Oti i Jas sum na dopolnitelna veke 2 meseci.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
ке сака ли некој да ми покаже како се проверува за происхот на страницава од ДАБЧ ми пишува - - Нјама намерени зајавленија по посочените критерии -- правам нешто погрешно или што...
Во секој случај пробај си како што ти вели tomemk, ама мислам нема начин за проверување за дупликат. Барем во мојот случај беше така, бидејќи првиот произход ми беше од 2006, за кој немале електронска евиденција. Пробај и со бројчето за дупликат во некаква комбинација со датумот на кој си ги поднел документите за дупликат.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Zdravo sakam da te prasam ako sakas da mi odgovoris kolku vreme cekase na dopolnitelna proverka. Oti i Jas sum na dopolnitelna veke 2 meseci.
Druze zosto ne go procitas mojov predposleden i posleden post, ubavo napisav deka ne sum cekal da me dadat na dopolnitelna, pa tek togas da mi teknuva da nosam dopolnitelni dokumenti, ednostavno dur bev vo zadolzitelna kulturno od prv bratuced zedov drzavjanstvo, gi legalizirav i prevedov i licno sam gi vnesov dokumentite vo Sofia, e sega vo slucajov tvojsto cekase da te dadat na dopolnitelna pa tek togas trazis spas? Sto ne odnese nekakov dokument duri bese vo zadolzitelna?
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Луѓе странава не ја отвора веќе од средата, да е апдејт не е толку време. Што се случува? Да не е до министерот или масовен апдејт за разрешавање на се и сешто.
Кај вас ја отвора или не и од кога?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Луѓе странава не ја отвора веќе од средата, да е апдејт не е толку време. Што се случува? Да не е до министерот или масовен апдејт за разрешавање на се и сешто.
Кај вас ја отвора или не и од кога?
Ne I kaj mene istoe ke ima baja promeni na statuso izgleda pa ocekuvaj pozitiven odgovor jas mislam no ke vidime zdravje :)
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Ајде еден ХЕЛП ако може, знам дека баба ми имала бг сведитеслство ама неможам никако да го пронајдам, школото што учела не постои во селото срушено е, кај да барам ? општина локална? некој да сподели искуство ?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Кунева ште прод'лжи да подкрепја Борисов, но нјама да е правос'ден минист'р
https://www.topnovini.com/redirect/go.php?id=1683488

"ДБГ (партијата на Кунева) очаква ГЕРБ (партијата на Бојко Борисов) да предложи кандидат за минист'р на правос'дието."
 
Последно уредено:

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Ајде еден ХЕЛП ако може, знам дека баба ми имала бг сведитеслство ама неможам никако да го пронајдам, школото што учела не постои во селото срушено е, кај да барам ? општина локална? некој да сподели искуство ?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Документите се во државен архив на МК.. ама од таму господ не може да извади оргинал.. ќе ти дадат препис...ама кај што стои националност ќе направат фалсификат и ќе пишат македонка.. нема да го преведат оргинално и да пишат бугарка така да преписот е неупотреблив...


освем ако не најдиш некој да подмитиш да го украде...
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Документите се во државен архив на МК.. ама од таму господ не може да извади оргинал.. ќе ти дадат препис...ама кај што стои националност ќе направат фалсификат и ќе пишат македонка.. нема да го преведат оргинално и да пишат бугарка така да преписот е неупотреблив...


освем ако не најдиш некој да подмитиш да го украде...
Kako moze da se stapi vo kontakt so taa arhiva?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom