Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
[DOUBLEPOST=1449748943][/DOUBLEPOST]Zdravo nova sum na forumot :) ako znae do kaj se so proishodite, kolku vreme se ceka? Imam podadeno 29 oktomvri uste nema nisto fala
Произходот за месец-два би требало да ти биде готов ако е се ОК со документацијата.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Kako be za mesec i pol, dva, jas so bugarski pasos na dedo mi, proishod uste ne mozam da dobijam, a vekje 8-9 meseci pominale. Tamu mi rekoa za 6 meseci deka ke bide gotov ama eve 9 pominaa pa nee.. ah lele, epten tapa e rabotava
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Kako be za mesec i pol, dva, jas so bugarski pasos na dedo mi, proishod uste ne mozam da dobijam, a vekje 8-9 meseci pominale. Tamu mi rekoa za 6 meseci deka ke bide gotov ama eve 9 pominaa pa nee.. ah lele, epten tapa e rabotava
Епа така...
И јас чекав од Февруари, а го земав пред 1 месец пошо фалел потпис од некој член. Пријател поднесе во Септември и го зема во исто време со мене па сега ти види.
Викаат дека за тие што поднеле од Јули навака побрзо оди процедурата во ДАБЧ.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Епа така...
И јас чекав од Февруари, а го земав пред 1 месец пошо фалел потпис од некој член. Пријател поднесе во Септември и го зема во исто време со мене па сега ти види.
Викаат дека за тие што поднеле од Јули навака побрзо оди процедурата во ДАБЧ.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Preku ambasada li bese za proizhod?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Политиката на една држава нема врска со желбите на еден поединец.Без дозвола од некој над него немало да прави такви опструкции.Ако беше до него уште тогаш ќе го сменеа ама очигледно пасошите не биле приоритет.Друже со оваа оставка пасошите немаат врска !
A zosto na edna vlada ili minister pasosite bi mu bide prioritet?

I, ni pod razno ne navedov deka ostavkata na ex ministerot ima vrska so pasosite, no, pokraj drugi raboti, nebitni za nasava analiza-diskusija, ima vrska so VMRO t.e. PF i podneseniot predlog za promena na zakonot od nivna strana. Oni se isto del od vladata, a opstrukciite bea nasoceni od ministerot direktno kon nivniot vladin partner
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
[DOUBLEPOST=1449748943][/DOUBLEPOST]Zdravo nova sum na forumot :) ako znae do kaj se so proishodite, kolku vreme se ceka? Imam podadeno 29 oktomvri uste nema nisto fala
Вторник среда следната недела ќе ти излезе происходот. Секако, доколку ти се ОК документите.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Дечки, документи за происход поднесов во Битола уште во април, ми рекоа за 6 месеци, еве декември сме уште нема ништо. Таа на шалтер ми рече дека 99 посто ќе добијам, бидејќи дедо ми има бугарски пасош. Знае ли некој од искуство колку време ќе трае целиот процес? Немам ни бројче, ни интервју закажано ни ништо. А смртно ми се брза :( Може ли некако да се забрза постапката? Како? Да идам до Софија? Да платам негде нешто? Ве молам за помош !!!!:place::place::place:
Пошто смртно ти се брза можеш кај мене да платиш. Нас не ни се брза ке почекаме.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Пошто смртно ти се брза можеш кај мене да платиш. Нас не ни се брза ке почекаме.
Ама добро прашав да не знае некој? Сега не е финтата со иронии да одговараме. Ако можеш помогни ако не не. Знам дека на сите ни се брза. Јасно како ден ми е тоа.[DOUBLEPOST=1449768660][/DOUBLEPOST]
Епа така...
И јас чекав од Февруари, а го земав пред 1 месец пошо фалел потпис од некој член. Пријател поднесе во Септември и го зема во исто време со мене па сега ти види.
Викаат дека за тие што поднеле од Јули навака побрзо оди процедурата во ДАБЧ.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Значи наскоро и моето би требало да стигни. Јас во април поднесов. А после за државјанство колку се чека?
 
Последно уредено:
B

BooBojan

Гостин
Ај нека ме оправи малце некој.
Имам дома буквица (воена книшка од прадедо), но никако да ја најдам, има ли шанси да имаат бугарите некоја евиденција за нивните екс- војници, бидејќи дедо ми служел нивна војска 3 години.
Происход можам да земам врз основ на книшката?

А мој прв братучед, на татко ми од сестра син, има пасош и происход, дали со помош на тој происход можам да добијам пасош.
Колку време би чекал, за да добијам документ за да можам да работам по странство?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
12
Поени од реакции
0
Zdravo, nemam chitano nanazad mozda pisuva mozda ne..me interesirase, sum za vagjanje bugarski pasosh no nemam nikakvo poteklo od predci da recham epa sega muabeto mi beshe dali mozi nekako da se "kupi" poteklo?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom