Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Почеток на април поднесов дополнителен документ од архивот од Велико Трново за прадедоми дека бил доброволец во македоно-одринското ополчение за балканските војни, и после година и пол на дополнителна проверка, денеска статусот ми се смени во задолжителна процедура. :)Преписката ми е од 2012 г.
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Почеток на април поднесов дополнителен документ од архивот од Велико Трново за прадедоми дека бил доброволец во македоно-одринското ополчение за балканските војни, и после година и пол на дополнителна проверка, денеска статусот ми се смени во задолжителна процедура. :)Преписката ми е од 2012 г.
Ajde cestitki, baagi si se iznacekal ama bitno si dobil toa so treba, izvini vaka a koe brojce beshe odprilika do kaj se stasani tie so vi proveruvat vo dopolnitelna proverka, so srekja
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Da ne znaj nekoj do kade e rabotata so 2014 samo sto ja pocna i zakoce rabotata da ne mu se ima nekoj smeneto statusot ovide denovi
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
znaci za prekratenite se zborese na 15.06.2016 vo sedisteto na VMRO vo Sofija
i jas pak izmisluvam topla voda luge sve ke si dojde vo red samo trpenie sto da se kaze poise site sto se custvuvaat blgari ce si dobijat pasosite
Tocno sebo e sega kako ke bide so procedurata seuste se pregovara za toa dali ke se rascisti se za nekolku meseci ili ke treba povtorno da se vadi duplikat proizhod za site prekrateni toa e prasanje na koe bi trebalo naskoro da se znae odgovorot.
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo ,nov sum ovde.Ako moze nekoj da mi odgovori,znaci me interesira dali bi mozel da dobijam bugarski pasos i za kolku vreme bi dobil ako mojot roditel ima bugarski pasos.
Blagodaram odnapred
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Здраво дечки,
Може некој да ми каже од прилика во каква форма е бројчето што го даваат од ДАБЧ за происход[DOUBLEPOST=1434957970][/DOUBLEPOST]
Бројчето на издаденото уверение или на барањето?

Бројот на барањето е од типот XXXXYYZZAAAAA
каде е XXXX е годината, YY месецот, ZZ денот на поднесување, претпоставувам последните AAAAA цифри се твојот реден број во тековната година.
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
луѓе,дали некој знае дали може од македонија да се плати таксата за воениот архив,од која банка? ако има некој искуство и за колку време стига на домашна адреса?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
луѓе,дали некој знае дали може од македонија да се плати таксата за воениот архив,од која банка? ако има некој искуство и за колку време стига на домашна адреса?
Може да се плати во секоја македонска банка и провизијата е безобразно висока, околу 1100 денари, без разлика колку е мала сумата што ќе ја плаќаш. Бидејќи плаќаш на државна институција, а не на приватно лице во Бугарија, бараат и фактура за извршување на плаќањето. Јас се откажав од таквото плаќање и се снајдов на друг начин преку пријател од Софија кој плати наместо мене, па јас му надоместив кога отидов таму.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
може ли некој да ми ја објасни процедурата за дупликат происхот како оди сето тоа??ме интересира кога бараш дупликат происхот дали мораш да правиш и интервју или само дирекно ти го издаваат,,има ли некој искусено???
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
може ли некој да ми ја објасни процедурата за дупликат происхот како оди сето тоа??ме интересира кога бараш дупликат происхот дали мораш да правиш и интервју или само дирекно ти го издаваат,,има ли некој искусено???
За дупликат аплицираш ако еднаш веќе ти бил издаден произход. Претпоставувам го имаш добиено со некакви стари документи, затоа не ти треба ништо друго освен таму да пополниш молба за издавање дупликат и толку. Ако не ти е издаден со стари документи за потекло, ќе треба да однесеш. Со сите добро познати марифетлуци - преведени и легализирани. И не ја повторувај истата грешка - кога ќе добиеш дупликат, гледај да си го чуваш оригиналот или нотарски заверена копија (на бугарски нотар!), за да не ти треба пак да вадиш дупликат и да чекаш. Ако произходот ти е добиен со стари документи, прашај си дали може веднаш да ти направат копија, бидејќи веќе си поминал низ деталната проверка за потеклото и не гледам смисла да чекаш цел месец и два пати да одиш во Софија.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Бидејки повекето овдека имаат бугарски пасош а се Македонци сакам да прашам дали има некаде информација за Македонската партија ОМО Илинден - едни пријатели почнаа да собираат податоци на сите Македонци кои добиле бугарски пасош масовно да се потпишуваат и зачленуваат во ограноците на ОМО Илинден - дали оваа партија е само во пиринска Македонија или ја има и во останатите делови во Бугарија ?


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Zdravo na site,
Sakam da prasam dali ima kaj nekoj promena na status, sto dostavil dopoln.dokument od pocetokov na ovaa godina?
Pozz
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Бројчето на издаденото уверение или на барањето?

Бројот на барањето е од типот XXXXYYZZAAAAA
каде е XXXX е годината, YY месецот, ZZ денот на поднесување, претпоставувам последните AAAAA цифри се твојот реден број во тековната година.
Мислев на бројчето од картончето што ти го даваат од ДАБЧ после поднесување на барање (по можност ако има некој поднесено за дупликат) пошо мене бројчето ми е двоцифрено - и не знам дали постапката за проверка на статусот за дупликат происход е иста како и за обичен происход ???[DOUBLEPOST=1435042789][/DOUBLEPOST]
Tocno sebo e sega kako ke bide so procedurata seuste se pregovara za toa dali ke se rascisti se za nekolku meseci ili ke treba povtorno da se vadi duplikat proizhod za site prekrateni toa e prasanje na koe bi trebalo naskoro da se znae odgovorot.
За секој случај тие што се прекратени извадете си дупликат происход - ако стварно сакате да добиете пасош не оставајте на тоа дали ќе ги продолжат прекратените или не... Сето тоа ако имате дополнителен документ се разбира :)[DOUBLEPOST=1435042874][/DOUBLEPOST]
Може да се плати во секоја македонска банка и провизијата е безобразно висока, околу 1100 денари, без разлика колку е мала сумата што ќе ја плаќаш. Бидејќи плаќаш на државна институција, а не на приватно лице во Бугарија, бараат и фактура за извршување на плаќањето. Јас се откажав од таквото плаќање и се снајдов на друг начин преку пријател од Софија кој плати наместо мене, па јас му надоместив кога отидов таму.
ИСто и јас :)[DOUBLEPOST=1435042990][/DOUBLEPOST]
За дупликат аплицираш ако еднаш веќе ти бил издаден произход. Претпоставувам го имаш добиено со некакви стари документи, затоа не ти треба ништо друго освен таму да пополниш молба за издавање дупликат и толку. Ако не ти е издаден со стари документи за потекло, ќе треба да однесеш. Со сите добро познати марифетлуци - преведени и легализирани. И не ја повторувај истата грешка - кога ќе добиеш дупликат, гледај да си го чуваш оригиналот или нотарски заверена копија (на бугарски нотар!), за да не ти треба пак да вадиш дупликат и да чекаш. Ако произходот ти е добиен со стари документи, прашај си дали може веднаш да ти направат копија, бидејќи веќе си поминал низ деталната проверка за потеклото и не гледам смисла да чекаш цел месец и два пати да одиш во Софија.
Поубаво објаснување не можеше да добиеш :)
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom