Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Мене едно не ми е јасно
Како можи после статус... молбата ви е разгледана од советот со положително, претстои указ од вицепрезиденто, да се добие отказ
За шо се добива отказ, кога веќе советот ти одобрил и чекаш само указ
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Мене едно не ми е јасно
Како можи после статус... молбата ви е разгледана од советот со положително, претстои указ од вицепрезиденто, да се добие отказ
За шо се добива отказ, кога веќе советот ти одобрил и чекаш само указ
Ima pravo da odbiva davajne drzavjanstvo,obicno odbiva tie so bratucedi,tetki,strikovci,vujkovci koi ne odnesle plus potvrda od zdruzenie,iako cesto pravat greski odbivaat iako odnesle potvrda.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Мене едно не ми е јасно
Како можи после статус... молбата ви е разгледана од советот со положително, претстои указ од вицепрезиденто, да се добие отказ
За шо се добива отказ, кога веќе советот ти одобрил и чекаш само указ
Razlicni komisii, ednata smeta deka ti se ok dokumentite, drugata ne.
 
Член од
29 октомври 2019
Мислења
41
Поени од реакции
51
Мене едно не ми е јасно
Како можи после статус... молбата ви е разгледана од советот со положително, претстои указ од вицепрезиденто, да се добие отказ
За шо се добива отказ, кога веќе советот ти одобрил и чекаш само указ
I sestrami posle Polozitelno dobi otkaz, naj verovatno poradi toa sto podnese so kopija dok od BG pas od vujko
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Дали освен копија од Бугарски пасош имаше носено потврда од клуб поврзана со изводи до 1920 год.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
22
Инаку,со овој указ 5/2020 потпишани се 121 државјанство од преписка 209-516/2018
Термини за закажување ЗА ЖАЛЛЛЛЛЛ има тек за 29.04.2020!!!!
Уште повеќе ќе се одолговлекува,но верувајте не е толку важно.Барем не сте веќе во неизвесност ,и сте добиле државјанство!!!!
Jas sum prepiska 129/2018 na polozitelno od sredina april 2018 seuste nema nisto inaku cestitki za vas
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
А има ли некој пробано: Да си праша дали му е излезено државјанството пред да прочита на страната, затоа што често државјанството е потпишано 2-3 па и 4месеца пред да биде објавено на страната. Од некое мало ИТ искуство што го имам, логиката на нештата ми кажува дека, независно дали и кога ќе се објави на веб страната ако државјанството е потпишано и влезно во државниот систем за матични броеви т.е. граѓани секако се добива, а администраторите што ги внесуваат податоците и додека ги ажурираат во базата за на веб страната очигледно каснат повеќе месеци, но тоа е само техничка работа. Од тука следува дека пример моментално ако се чека потпис 9-10месеци за да излезе на страната, тој реално е потпишан за 5-6 месеци после положително, дали има некој отидено и да праша во правосудие или некаде дали му е излезено држајанство, пред да прочита на страната? ( лично ќе отидам кога ќе бидам на 5 месеци од положително, а сум од Ноември на положително, значи ќе одам средина на Април, ако не е, ќе одам пак Мај итн итн. ) 20еу пат кај биле кај небиле :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom