Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Здраво друштво, ми излезе произходот (со потврда од Здружението од Струмица која ми ја извади посредникот), па сега со поднесувањето на документите за интервју прочитав по форумот дека повеќето пак ја приложуваат оваа потврда од Здружението за да избегнат да ги стават на Дополнително. Прашањето ми е за колку време се издава пак оваа потврда? Дали ако еднаш веќе сум ја добил побрзо ќе ми ја направат пак и колку ќе ме кошта зашто сакам сега да идам без посредник? Фала ви. Поздрав
Ќе ги извадиш сите изводи повторно до предокот на основ на којшто ти е издадена потврдата пошто претпоставувам дека првиот пат кога си ги извадил истите се задржани во ДАБЧ.Ќе си ги преведиш кај овластен преведувач и легализација во конзулат.Исконтактирај со Лазар Младенов и побаран му дупликат од потврдата(нема да ти зема пари) и заедно сите документи ќе ги доставиш на интервјуто.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Добро вечер на сите сакам да прашам
Здраво друштво, ми излезе произходот (со потврда од Здружението од Струмица која ми ја извади посредникот), па сега со поднесувањето на документите за интервју прочитав по форумот дека повеќето пак ја приложуваат оваа потврда од Здружението за да избегнат да ги стават на Дополнително. Прашањето ми е за колку време се издава пак оваа потврда? Дали ако еднаш веќе сум ја добил побрзо ќе ми ја направат пак и колку ќе ме кошта зашто сакам сега да идам без посредник? Фала ви. Поздрав
Другар кога поднесе за произход и каде (Софија,Скопје,..)и кога точно ти излезе ?
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Добро вечер на сите сакам да прашам

Другар кога поднесе за произход и каде (Софија,Скопје,..)и кога точно ти излезе ?
i jas sakam da znam za ovaj slucaj koga vi izleze proishodot za kolku vreme.
Jas podadov dokumenti na 03.06.2019 po vtor pat zasto ednas dobiv otkaz
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Zalam no nema da go pocituvam/e tvojot predlog. Ovde nikoj ne izigrava strucnjak, kako sto citas sekoj spodeluva kako sto znae/doznal/razbral i sekoj eden ima pravo da se nadovrze, da popravi da koregira, kako bilo kako e ili kako bi bilo ponataka, vo idnina. TOA E FORUM. A privatna porakna znaci nesto privatno.

I prestani da sugeriras koj sto da pisuva poso ides off topic.
Dosagas

Toa shto vsushnost go pravite e izigravanje koj e pogolem struchnjak vo temata a nikoj ne organizira debata, sami si se kanite, zatoa ke Ve zamolam da si koristite privatni poraki i isto taka poshtedi ne site nas od tvoite "Insajderski informacii".
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Zdravo pak, jas sakav da ve prasam kafe na koja adresa se naoga kancelarijata na opstina Sredec za lege br 6 dali na taa adresa treba da idam za podnesuvanje za maticen broj.. dali toa e daleku od avtobuska itn blagodaram mnogu
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Добро вечер на сите сакам да прашам

Другар кога поднесе за произход и каде (Софија,Скопје,..)и кога точно ти излезе ?
Поднесов документи во Софија-Декември 2018 а произходот ми излезе пред месец дена.
Автоматски споено мислење:

Ќе ги извадиш сите изводи повторно до предокот на основ на којшто ти е издадена потврдата пошто претпоставувам дека првиот пат кога си ги извадил истите се задржани во ДАБЧ.Ќе си ги преведиш кај овластен преведувач и легализација во конзулат.Исконтактирај со Лазар Младенов и побаран му дупликат од потврдата(нема да ти зема пари) и заедно сите документи ќе ги доставиш на интервјуто.
Фала ти на одговорот :)
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Zdravo pak, jas sakav da ve prasam kafe na koja adresa se naoga kancelarijata na opstina Sredec za lege br 6 dali na taa adresa treba da idam za podnesuvanje za maticen broj.. dali toa e daleku od avtobuska itn blagodaram mnogu
во центар на градот е блиску до паркот, исто е во близина и до минситерството за правда, паркингот во центар, старбакс, коста кафе

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Zdravo na site!
Ve molam za itna informacija, bidejki momentalno sum vo Sofija vo vrska so EGN.

Mi rekoa deka momentalno ima zastoj zatoa shto sluzbata shto gi vadi EGN broevite raboti na nekoj Popis i ne izdava EGN broevi vekje cela nedela.

Ve molam dali nekoj znae kako moze da se zabrza ova, i kolku vreme bi traelo ova cekanje? Dali imate nekoe info na ovaa tema/situacija?

Vtor pat vekje patuvam do Sofija i kje moram da si odam. Zatoa me interesira isto taka, dali ima nekoj rok povrzan so podiganje na EGN i Vadenje na licna Karta i Pasos?
Dali moze da se zemat tie raboti i posle 5-6 meseci na primer?

Odnapred Vi Blagodaram!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
По отказите на децата толку сме разочарани што со нетрпение,недоверба и страв чекаме и замене
Koj broj na prepiska si?
Ne broj na molba...
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site!
Ve molam za itna informacija, bidejki momentalno sum vo Sofija vo vrska so EGN.

Mi rekoa deka momentalno ima zastoj zatoa shto sluzbata shto gi vadi EGN broevite raboti na nekoj Popis i ne izdava EGN broevi vekje cela nedela.

Ve molam dali nekoj znae kako moze da se zabrza ova, i kolku vreme bi traelo ova cekanje? Dali imate nekoe info na ovaa tema/situacija?

Vtor pat vekje patuvam do Sofija i kje moram da si odam. Zatoa me interesira isto taka, dali ima nekoj rok povrzan so podiganje na EGN i Vadenje na licna Karta i Pasos?
Dali moze da se zemat tie raboti i posle 5-6 meseci na primer?

Odnapred Vi Blagodaram!
Probaj vo druga opstina,no ke moras da imas druga adresa.Da najdes nekoj shto moze da te ise na negova adresa?
Ili javi se na nekoj od posrednicite da gi prasas dali mozat tie da zavrshhat ranota.Ti prativ vo poraka nekolku broevi pa prashaj.
Inaku nema rok za zemanje na adresa i EGN,i slikanje za pasos.Toa moze da go sredis koga sakas.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Koj broj na prepiska si?
Ne broj na molba...
Автоматски споено мислење:


Probaj vo druga opstina,no ke moras da imas druga adresa.Da najdes nekoj shto moze da te ise na negova adresa?
Ili javi se na nekoj od posrednicite da gi prasas dali mozat tie da zavrshhat ranota.Ti prativ vo poraka nekolku broevi pa prashaj.
Inaku nema rok za zemanje na adresa i EGN,i slikanje za pasos.Toa moze da go sredis koga sakas.
Adresa vekje podnesov, i go cekam EGN-to uste od ponedelnik.
Koga kje iskoci EGN mi ostana samo da se slikam za pasos i licna karta.
Ne planiram da menuvam adresa.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Точно за јазикот, ама ќе има тестирање..Добро ајде што викаш ќе седнат ќе поднаучат да речеме не е проблем, ама ако го поминат тоа за престојот ќе биде голем проблем, затоа што регулирање на престој е друга процедура, а можат да те проверат кога сакаат без проблем и да те одбијат. Виде што им направија за возачките, дури и глоби им закачија по 1000 лв. во Ќустендил/Благоевград затоа што лажеа за престој што мора да го имаш за промена на возачка од МК на БГ.
За предлогот за уседналост т.е. престој веќе реагираат друштва од Молдавија и Украина, нашите никаде ги нема.
Нема врска ова со престој и возачки. Во било која држава, не само во БГ. престој ти е адреса кога имаш, а дали јас ќе живеам таму 3 дена или 5год никој не може да ти каже и ограничи според закон за човекови права и слобода на движење, така да тука играат и други закони што немаат врска со државјанства и слично и важат во скоро цел свет, а посебно во Европа. Еве на пример бев Шведска а исто е во Данска, Норвешка, финска и др, доволно е да си пријавен на некоја адреса и можеш слободно да си се вратиш во МК но за шведска ти си со престој таму а можеби работиш, патуваш и сл било каде во светот, така да тоа е тоа, слобода на движење, а бугарите нема теорија тоа да го проверат и да го ограничат,(нели ЕУ се, имам адреса во Бг, а сум си во Еу било каде, така да.... ) како прво немаат луѓе за да одат по домови и да проверуваат а и не смеат!. За возачките, не сте информирани баш добро, им лупнаа казни од 1000 лева на тие што правеа фалш документи за возачки, а не на тие што имаа престој а не живееја таму па оделе по легален пат за возачка!. Со возачките уште си е по старо, си имаш адреса, одиш полагаш и си добиваш возачка, или одиш си правиш препис и исто така си добиваш возачка без никакво живеење во БГ, (моментално 4ца пријатели си возат часеви за камион и ќе си положат и ќе си земат возачки- еден зема пред 1 недела). За јазикот, не сум сигурен, но никаде во светот не се полага јазик за државјанство, така да и тоа не е според законот за човекови права, секаде во светот а посебно во ЕУ се цени тоа да си го гаиш и знаеш мајчиниот јазик, посебно на децата им обезбедуваат доколку може да си учат мајчин јазик, и за јазикот нема да им помине дека ќе прават тестирање за да даваат државјанства,не смее тоа така според женевска конвенција на која се потписнички и Бугарија, сето ова се шпекулации и ништо на терен нема, а мое мислење нема ни да има, но ајде, живи били па видели што велат србите :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Adresa vekje podnesov, i go cekam EGN-to uste od ponedelnik.
Koga kje iskoci EGN mi ostana samo da se slikam za pasos i licna karta.
Ne planiram da menuvam adresa.
Aha,ok ,ne te razbrav izvini...
Ti samo treba da si go zemes EGN to.Pa prashaj gi dali moze od drugo mesto da go zemes EGN
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Koj broj na prepiska si?
Ne broj na molba...
Автоматски споено мислење:


Probaj vo druga opstina,no ke moras da imas druga adresa.Da najdes nekoj shto moze da te ise na negova adresa?
Ili javi se na nekoj od posrednicite da gi prasas dali mozat tie da zavrshhat ranota.Ti prativ vo poraka nekolku broevi pa prashaj.
Inaku nema rok za zemanje na adresa i EGN,i slikanje za pasos.Toa moze da go sredis koga sakas.
Здраво, преписка бр. 2462 од 31.03.2016.
 
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom