Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
@the.wow.x
Za ono sto je sistemski popunjeno imate mogucnost da potvrdite ili osporite tacnost. Npr. u pasosu i licnoj karti ce vam stajati ime i prezime na bugarskoj azbuci-cirilici i prevod na engleski-latinicu. U mom slucaju je bilo da mi se na cirilici prezme zavrsava na cirilicno Č, a na latinici je pisalo CH. Ovde imate opciju da promenite nastavak u prezimenu samo na C. Od ostalih podataka sam upisao boju ociju, visinu, ime i prezime roditelja i datume rodjenja, ime i prezime za suprugu, itd., imate ovaj formular postavljen nedavno u mom postu. Onda vas upucuje na salter za placanje.
- takse se placaju na salterima 1 i 2. To su ustvari izdvojeni salteri banke. Ekspresna usluga je 303.5 leva za pasos i licnu kartu. Pasos na uvid. Potpisujete uplatnice i preuzimate iste
- Sve gore navedeno predajete na salter 6 ili 7. Sluzbenica proverava sva dokumenta i zahtev i onda se slikate, ostavljate digitalni potpis i otisak oba kaziprsta. Zamolio sam je da mi dokumenta budu gotova do 15 sati zbog prevoza, i to nije bio problem. Mada mi je ona rekla za 15:30. Inace, zahtev sam predao oko 11h. Dace vam papiric pod kojim se vodi vasa predaja zahteva.
- na salteru 16 ili 17 preuzimate pasos i licnu kartu. Pasos i delovodni broj na uvid. Ne secam se da li se potpisuje nesto da ste preuzeli dokumenta

Taksi od autobuske stanice do cafe "Costa Coffee" je oko 5 leva.

Imate Regional Police Station ul. Knyaz Boris I 215, to je iza hotela Ramada, blize je glavnoj autobuskoji i zeleznickoj stanici. Cuo sam da i tamo idu za licne dokumente.

Ovde su cene izrade dokumenata: http://www.yambol.mvr.bg/Uslug...novite_bulgarski_documenti.htm

Status izrade dokumenata mozete da pratite na sajtu https://izdadeni.mvr.bg/nld2/nWeb2.nsf/fVerification
---------------------------------------------------------------------
mi e pisano od @fatigoova - Спремај си извод на родени за во полиција, заверка од нотар, нормално и преводот и заверката да се направат во БГ.

treba i:
--EGN i prijavata za adresa od opstina so ce zemis originali (ama naprai i kopii od niv),
--kopija od Ukazot,
--kopija od prvata stranica od pasosot,
--pasosot tvoj
 
Член од
23 октомври 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали има некој да ми даде инфо околу добивање на адреса после издавањето на потпишаниот указ која е процедурата како се добива адреса и колку чини.Поздрав
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
50
Поени од реакции
81
14.8.2018 na intervju Bitola
27.11 obrazuvana prepiska zadolzitelno
Denes uste zadolzitelna
Finalna koga ??
Moite i tvoite dokumenti zaedno gi ispratile i zaedno izgleda gi rabotaat ..
jas bev 25.7.18 na intervju vo Bitola,
od 28 11 na zadolzitlna i seuste mi e toj status ..se nadevam do krajov na godinava ke ne sraduvaat i nas :)
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
ЗДРАВО, денеска промена кај мене од проверка од вицето во положително, на положително бев на 18.12.2018. на проверка од вицето од 11.01.2019,а кај моите деца, кај едниот по конзулски пат отказ на 15.10. 2019, а кај другиот во софија инервју отказ 15.11.2019, документи од брат пасош, доплонителна со ,,,, однесени документи пасош од сестра и потврда од Колев, ако посредникот Јоне ги однесе, од форумов после ова следеше потпишан указ, но да почекаме и да се надеваме ...........
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
Здраво,
Имам прашање:
Интервју 07.02.2018
Положително крајот Мај 2019
Дали некој знае кога од прилика би требало да очекувам указ?
Благодарам
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
ЗДРАВО, денеска промена кај мене од проверка од вицето во положително, на положително бев на 18.12.2018. на проверка од вицето од 11.01.2019,а кај моите деца, кај едниот по конзулски пат отказ на 15.10. 2019, а кај другиот во софија инервју отказ 15.11.2019, документи од брат пасош, доплонителна со ,,,, однесени документи пасош од сестра и потврда од Колев, ако посредникот Јоне ги однесе, од форумов после ова следеше потпишан указ, но да почекаме и да се надеваме ...........
Od proverka koga ke te vratat na polozitelno najcesto se dobiva istiot den ukaz ili drugiot den. Najverojatno utre ke imas ukaz potpisan.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
2. Za da se podigne ukazot nema potreba da se zakazuva elektronski, zatoa sto nema mnogu lugje. Najprvo treba da uplatite 50 leva za ukazot vo postenskata banka.
Го цитирам само овој дел од целиот твој пост. Како тоа мислиш нема потреба да се закажува електронски? Јас пример закажав за 12.12.19 да го подигнам указот.. или сакаш да кажеш дека тоа не го земаат толку во предвид и е лабаво таму па ако отидам утре секако ќе ми го дадат? Да не ти се застарени информациите, не разбирам.
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Od proverka koga ke te vratat na polozitelno najcesto se dobiva istiot den ukaz ili drugiot den. Najverojatno utre ke imas ukaz potpisan.
По отказите на децата толку сме разочарани што со нетрпение,недоверба и страв чекаме и замене
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
По отказите на децата толку сме разочарани што со нетрпение,недоверба и страв чекаме и замене
Ke dobies sigurno, zatoa sto ako bese da bide otkaz od proverka direkno na otkaz se menuva no koga od proverka ke te vratat na polozitelno dobivas ukaz dali istiot den ili drugiot ne menuva nisto.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Го цитирам само овој дел од целиот твој пост. Како тоа мислиш нема потреба да се закажува електронски? Јас пример закажав за 12.12.19 да го подигнам указот.. или сакаш да кажеш дека тоа не го земаат толку во предвид и е лабаво таму па ако отидам утре секако ќе ми го дадат? Да не ти се застарени информациите, не разбирам.
imas pravo za ova ... mojt da e zastareno zs ova e postari clenovi so postirale kako odit postapkata od ukaz do slikanje za pasos.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
По отказите на децата толку сме разочарани што со нетрпение,недоверба и страв чекаме и замене
Utre ke dobies potpis,toj Jone ocigledno gi nema odneseno potvrdite i zatoa decata ti se odbieni imaat samo dokumenti od striko,ti imas dokumenti od brat i zatoa i bez potvrdata ke dobies potpis.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Vo 2016 godina apliciravme so dokumenti od vujko, imavme intervju kraj na 2017 godina, majka mi dobi ukaz pred 2 nedeli dodeka jas i brat mi dobivme otkaz, dali ima nekoj informacija dali moze da podneseme molba da se razgleda ushte ednas nashiot slucaj otkako ke go zeme majka mi drzavjanstvoto ili ke treba odnovo da aplicirame jas i brat mi vrz osnova na nejzinoto drzavjanstvo? I dokolku aplicirame odnovo preku roditel kolku dolgo se ceka? Vi blagodaram..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Vo 2016 godina apliciravme so dokumenti od vujko, imavme intervju kraj na 2017 godina, majka mi dobi ukaz pred 2 nedeli dodeka jas i brat mi dobivme otkaz, dali ima nekoj informacija dali moze da podneseme molba da se razgleda ushte ednas nashiot slucaj otkako ke go zeme majka mi drzavjanstvoto ili ke treba odnovo da aplicirame jas i brat mi vrz osnova na nejzinoto drzavjanstvo? I dokolku aplicirame odnovo preku roditel kolku dolgo se ceka? Vi blagodaram..
Preku majka, 3 godini, cao
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво друштво, ми излезе произходот (со потврда од Здружението од Струмица која ми ја извади посредникот), па сега со поднесувањето на документите за интервју прочитав по форумот дека повеќето пак ја приложуваат оваа потврда од Здружението за да избегнат да ги стават на Дополнително. Прашањето ми е за колку време се издава пак оваа потврда? Дали ако еднаш веќе сум ја добил побрзо ќе ми ја направат пак и колку ќе ме кошта зашто сакам сега да идам без посредник? Фала ви. Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom