Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zakazav za podiganje ukaz, finally...
Ve zamoluvam ako moze nekoj da objasni koi dokumenti se potrebni za ponataka da se zavrshi celata procedura... Vidov ima posebna tema za potrebna dokumentacija za pocetok koga podnesuvame dokumenti, no I za ovoj del se potrebeni informacii zatoa sto jas nemam posrednik pa neznam cekor po cekor sto treba sledno da napravam.

Ve zamoluvam,
Ne sakam non stop so prashanja da ja preoptovaruvam temava zatoa pisete ili vo poraka ili na temata za dokumentacija.

Fala
Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП си влегов дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направам копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еде ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.
Ова се трошоците -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Значи вкупно ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра(ако одиш преку посредник можеш да го овластиш и тој да ти го донесе после 3 дена без ти да одиш повторно),а ако сакаш во истиот ден 200 евра
Е сега тука треба плус да си го пресметаш патот.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Fala ti na odgovorot,
Samo uste ova...

копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме)

Moze li ovie nekako vo Skopje da gi sredam? Tamu da ne baram notari, prevodi? Ima li nekoj kaj nas sto moze ova da mi go sredi?

Fala premnogu na odgovorot,
Pozdrav
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.640
Поени од реакции
27.880
Fala ti na odgovorot,
Samo uste ova...

копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме)

Moze li ovie nekako vo Skopje da gi sredam? Tamu da ne baram notari, prevodi? Ima li nekoj kaj nas sto moze ova da mi go sredi?

Fala premnogu na odgovorot,
Pozdrav
Овластен преведувач Добрина.Адвокатска улица
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Fala ti na odgovorot,
Samo uste ova...

копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме)

Moze li ovie nekako vo Skopje da gi sredam? Tamu da ne baram notari, prevodi? Ima li nekoj kaj nas sto moze ova da mi go sredi?

Fala premnogu na odgovorot,
Pozdrav
Да може да се преведе, а заверка во амбасада само можеш со превод направен во МК, од денес за утре е 15 евра, имаш и преведувач одма до амбасада
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
15
Eve od prilika kolku traele statusite za mene, se nadevam deka naskoro ce ima pozitivna promena na statusite, mi kazaa deka od ovaj status ne bi trebalo da ima povece od 6 meseci, taka da Januar ili Februar 2020, eve za mene bilo okolu 3 godini i 3 meseci do sega.

Код:
2019-08:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

2019-06:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2019-01:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до хх.хх.2019

2018-11:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2017-12:
Образувана преписка. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

2017-11:
Образувана преписка

2016-07:
Вх. дата
Dali ima nekoj so slicno iskustvo ko mene pa da kazi dali dobil
Јас сум со слични дати.. Почнав со процедурата Јуни 2016, интервју имав Април 2018, Мај 2019 финален преглед и сега во Септември ми се смени статустот дека ми претстои издавање указ.
Значи уште една година скоро чекање до потпис...
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam dalli nekoj znae sto dokumenti treba da se dostavat koga ke ti bidat vrsteni na povtorna proverka
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Почнаа ли во ДАБЧ да ги прегледуваат происходите од 2019г. ??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom