Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
17
Danas promena interviju 2.02.2018 Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019 potvrda iz strumice, sta da dostavim od papira, dao sam posredniku dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku[DOUBLEPOST=1558948134][/DOUBLEPOST]Danas promena interviju 2.02.2018 Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019 potvrda iz strumice, sta da dostavim od papira, dao sam posredniku dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku
Od zafolzitelna na dopolnitelna te stavija? Ili bese na finalna ?
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
mozes li da kazes sto prasanja te prasuvaa
Screenshot_20190115-011246_Viber.jpg [DOUBLEPOST=1558968070][/DOUBLEPOST] Screenshot_20190115-011251_Viber.jpg Screenshot_20190115-011237_Viber.jpg Screenshot_20190115-011227_Viber.jpg [DOUBLEPOST=1558968260][/DOUBLEPOST]
Zdravo ,
intervjuata se stignati do 17.04.2018 dali znaete mozebi za kolku vreme ke sitgnat do junskite aplikacii, i sto sledi ponatamu vi blagodaram.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Уште многу има што чекаат со интервју од 2017та а се уште се на задолжителна
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.

Orginal kestenica od dedo,izvodi se tocni preziminja, iminja ,godini ,prevedeno legalizirano po dve dopolnitelni deneska odbien. Dali mozam da se vratam vo procedura i dokolku da moze li nekoj da mi objasni podetalni za da ne podnesuvam na novo.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.

Orginal kestenica od dedo,izvodi se tocni preziminja, iminja ,godini ,prevedeno legalizirano po dve dopolnitelni deneska odbien. Dali mozam da se vratam vo procedura i dokolku da moze li nekoj da mi objasni podetalni za da ne podnesuvam na novo.
Аман бе друже, што е работата те утепаа. Дали ти ја носеше крштеницата лично оригинал?
Оди во правосудие да видиш дирекно да не е некоја грешка? Изводи носеше ли???
Посредникот да не те зезнал.
На крштеницата што пишуваше?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.

Orginal kestenica od dedo,izvodi se tocni preziminja, iminja ,godini ,prevedeno legalizirano po dve dopolnitelni deneska odbien. Dali mozam da se vratam vo procedura i dokolku da moze li nekoj da mi objasni podetalni za da ne podnesuvam na novo.
Dan vnesuvas nesto pogresno okolu brojcinata? Zosto so krstenica kako star dokument od blgarska egzarhija sovetot da ne te pustit e malce nelogicno dali na intervju imas neso zgreseno? Mozda tvojata krstenica neni stignala vo tvojot predmet, vrz osnova na sto imas izvadeno proishod?
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Dan vnesuvas nesto pogresno okolu brojcinata? Zosto so krstenica kako star dokument od blgarska egzarhija sovetot da ne te pustit e malce nelogicno dali na intervju imas neso zgreseno?
Tocen broj vnesuvam vekje 3 ipol god go pratam toj mi e brojot siguren sum, nemam zgreseno na intervju nisto...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Dan vnesuvas nesto pogresno okolu brojcinata? Zosto so krstenica kako star dokument od blgarska egzarhija sovetot da ne te pustit e malce nelogicno dali na intervju imas neso zgreseno?
Он како што пишува во претходните постови два пати е ставан на дополнителна, што е право чудо. Нешто се сомневале во документот... Незнам што да кажам. Пробај оди во Софија одма и доставија личната карта од дедо ти, ќе те вратат во процедура замолиги. Неколку пати го имам спомнато @fatigoova, он така направи, од совет го одбија, ги замоли и им достави нов документ, и за кратко му дадоа ново бројче и му одобрија
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Он како што пишува во претходните постови два пати е ставан на дополнителна, што е право чудо. Нешто се сомневале во документот... Незнам што да кажам. Пробај оди во Софија одма и доставија личната карта од дедо ти, ќе те вратат во процедура замолиги. Неколку пати го имам спомнато @fatigoova, он така направи, од совет го одбија, ги замоли и им достави нов документ, и за кратко му дадоа ново бројче и му одобрија
Imam i drug dokument Licna karta od istiot dedo bugarska toj ke go dostavam samo mi treba da mi dade nekoj podetalni informacii dali ke treba nekoja molba sto kade i kako da gi zamolam da me vratat vo procedura. Dokolku nekoj ima iskustvo neka pise.
 
M

mucu

Гостин
Imam i drug dokument Licna karta od istiot dedo bugarska toj ke go dostavam samo mi treba da mi dade nekoj podetalni informacii dali ke treba nekoja molba sto kade i kako da gi zamolam da me vratat vo procedura. Dokolku nekoj ima iskustvo neka pise.
Da ne imas dosie ili si preminal dozvolen prestoj vo EU drzava?
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Аман бе друже, што е работата те утепаа. Дали ти ја носеше крштеницата лично оригинал?
Оди во правосудие да видиш дирекно да не е некоја грешка? Изводи носеше ли???
Посредникот да не те зезнал.
На крштеницата што пишуваше?
Da licno jas so povtorno novi izvodi se povrzana ja odnesov orginal. eve ja krstenicata na slika kako izgleda si se poklapaat iminja preziminja[DOUBLEPOST=1558969471][/DOUBLEPOST]
Da ne imas dosie ili si preminal dozvolen prestoj vo EU drzava?
Ne nisto.
 

Attachments

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Da licno jas so povtorno novi izvodi se povrzana ja odnesov orginal. eve ja krstenicata na slika kako izgleda si se poklapaat iminja preziminja[DOUBLEPOST=1558969471][/DOUBLEPOST]
Ne nisto.
Ова е постот од @fatigoova

Имам кажано порано, едно 20 пати, кога ми излезе происходот имав најдено во меѓувреме војна книшка од прадедо со сите информации. Чекав да ме стават на дополнителна па да ја поднесам. Наместо тоа ме прекинаа, поднесов молба и ги доставив новите документи, и се повикав на нив, така ми рекоа во Софија, така направив, плус дадов нови изводи, да направам линија, од трново, некакво уверение, од кај нас од државен архив најдов кога се извршени промените и со дати, број на книга, отидов во матично, од таму уверение за,сите заведени промени, го преведив на бугарски, зедов и изјава на нотар со двајца сведоци, и се топтан однесов директно кај што треба. Ми дадоа ново бројче за една недела, потоа еве по 2,5 недели ми се смена овој статус.

Ни врски, ни посредник, ни подмачкав, ни муабет во 4 очи, ништо, правев она што ми велеа, беа љубезни и јас бев културен


Види пиши му во приватна порака, или можеби ќе се уклучи во дискусијата.
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Te odbija od sovetot za grazdanstvo, ili te odbi viceprezidentot ?
Sovetot za grazdanstvo[DOUBLEPOST=1558970124][/DOUBLEPOST]
Ова е постот од @fatigoova

Имам кажано порано, едно 20 пати, кога ми излезе происходот имав најдено во меѓувреме војна книшка од прадедо со сите информации. Чекав да ме стават на дополнителна па да ја поднесам. Наместо тоа ме прекинаа, поднесов молба и ги доставив новите документи, и се повикав на нив, така ми рекоа во Софија, така направив, плус дадов нови изводи, да направам линија, од трново, некакво уверение, од кај нас од државен архив најдов кога се извршени промените и со дати, број на книга, отидов во матично, од таму уверение за,сите заведени промени, го преведив на бугарски, зедов и изјава на нотар со двајца сведоци, и се топтан однесов директно кај што треба. Ми дадоа ново бројче за една недела, потоа еве по 2,5 недели ми се смена овој статус.

Ни врски, ни посредник, ни подмачкав, ни муабет во 4 очи, ништо, правев она што ми велеа, беа љубезни и јас бев културен


Види пиши му во приватна порака, или можеби ќе се уклучи во дискусијата.
Go barav postot znam deka imase fala sto go najde , mu pisav se nadevam ke saka da mi objasni podetalno.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Imam i drug dokument Licna karta od istiot dedo bugarska toj ke go dostavam samo mi treba da mi dade nekoj podetalni informacii dali ke treba nekoja molba sto kade i kako da gi zamolam da me vratat vo procedura. Dokolku nekoj ima iskustvo neka pise.
По тоа што тој го сподели напишал молба за достава на дополнителни документи, имам јас пример на молба ако сакаш ќе ти пратам.
Поврзисе со изводи преведи ја личната карта и изводите и завери ги на нотар, и правец во Правосудие.
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
По тоа што тој го сподели напишал молба за достава на дополнителни документи, имам јас пример на молба ако сакаш ќе ти пратам.
Поврзисе со изводи преведи ја личната карта и изводите и завери ги на нотар, и правец во Правосудие.
Imam se spremno dokumenti izvodi umrenici eve ja i licnata karta sve tocno iminja preziminja godini. Samo mi treba pomos kakva molba i kade da dostavam.
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom