Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2017
Мислења
45
Поени од реакции
72
Здрааво. Имам поднесено за бугарски пасош годинава во јаниари медец, во конзулатот во битола, истиот ден кога ги поднесов документите бев и на интервју. Ми кажаа дека за 2-3 месеци ке ми се јават за бројчето, но сеуште нема. Инаку потекло имам од мајка ми ттако ми и брат ми. Дали да ги контактирам јас и да прашам до каде е работата и друго ме интерисира вие што се преку битола по колку време чекате за целата процедура?
Stignati se pred eden mesec
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
ЧУЛ ТЕ ГОСПОД ако знаеш да гледаш и добар математичар секоја ти чест,фала поз. до тебе и сречно[DOUBLEPOST=1555110749][/DOUBLEPOST]
леле чекај прво да ни потпишат(ДАЈ БОЖЕ)неделава тоа се слатки маки,полека смирисе и среќно[DOUBLEPOST=1555111093][/DOUBLEPOST]
интересен случај ВЕРУВАЛ ИЛИ НЕ пред два месеци сведок бев на наш човек кој живее во германија со бг пас.за да извади германско државјанство морал да се откаже от двете МКД(СМК) и БУГ му ПОБАРАЈА 10.000е нешто во врска со данок се на се сума само за едно лице,сеуште сум во шок и неверување.КАКО Е МОЖНО велиш лесно е да ти го одземат???????
Interesno e toa sto na toj sto mu barale 10.000e ne se informiral dobro.Germanija dava drzavjanstvo ako imas ovde 8g postojano prestojuvano so postojana rabota i znaes dobro Germanski se drugo pod 8 god ako pobaras e dzabe ima sansi i taka da dobies megutoa poveke dokumenti i poveke nervi.DE ne priznava drugo drzavjanstvo osven svoeto tesko se dobiva DE pass.taka da dechkoto ili devojkata sto mu pobarale 10.000e ne e dovolno upaten/a vo nekoi raboti ovde i zakoni.Dobro utro i ubav vikend na site.
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
ЧУЛ ТЕ ГОСПОД ако знаеш да гледаш и добар математичар секоја ти чест,фала поз. до тебе и сречно[DOUBLEPOST=1555110749][/DOUBLEPOST]
леле чекај прво да ни потпишат(ДАЈ БОЖЕ)неделава тоа се слатки маки,полека смирисе и среќно[DOUBLEPOST=1555111093][/DOUBLEPOST]
интересен случај ВЕРУВАЛ ИЛИ НЕ пред два месеци сведок бев на наш човек кој живее во германија со бг пас.за да извади германско државјанство морал да се откаже от двете МКД(СМК) и БУГ му ПОБАРАЈА 10.000е нешто во врска со данок се на се сума само за едно лице,сеуште сум во шок и неверување.КАКО Е МОЖНО велиш лесно е да ти го одземат???????
како тоа MU POBARAJA 10.000eur ''nesto vo vrska so danok'' ??

абе другарче лаги со опашки кажувате , секој што има живеено во Гер. барем 1 год. знае дека таму се прават годишни одданочувања или LOHNSTEUERABRECHNUNG т.е. НИКОЈ не те остава да не плаќаш данок со години па на крај да ти земе. Ајде објави ги тука тие документи да видам еве јас сум проф. по Гер. бесплатно ке му преведам што и како е.
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
ЧУЛ ТЕ ГОСПОД ако знаеш да гледаш и добар математичар секоја ти чест,фала поз. до тебе и сречно


Образувана преписка N:5943/2017/05.06.2017 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 33 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
ne e moja prepiskata ukazi 34 gi potpisaa od 2014/15 sto im bea zaostanati
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Затоа што изби скандал во бугарија ! па имаше комисија која прегледуваше се 3 месеци! и кој биле тие шо зеле пасош за година дена ???
Не бе брат, Бугарија си имаше одредена политика кон Македонија. Таа политика влезе во крајна фаза по договорот, баш тоа што го бараше Бугарија. Сега нема интерес, барем не толку голем, па ќе затегне малце.. Не мора некоја рандом личност за тоа да ти каже на рандом форум. Види кој, со какви документи и за колку време поминуваше низ постапка пред и после договорот.
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
27
Zdravo drustvo. Imam edno prasanje do vas clenovite , za vas sovet i mislenje. Moj drugar e clen na partijata GDU i me uveruva deka preku Petar Kolev moze da go ubrza negovata procedura za uzdavanje na bugarski pasos (toj se naoga momentalno so status na zadolzitelna proverka). Ke Ve molam za Vase mislenje dali e mozno da se ubrza procedurata za pasosot ili toa e samo laga da se zaclenm vo negovata partija. Odnapred blagodaram
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo drustvo. Imam edno prasanje do vas clenovite , za vas sovet i mislenje. Moj drugar e clen na partijata GDU i me uveruva deka preku Petar Kolev moze da go ubrza negovata procedura za uzdavanje na bugarski pasos (toj se naoga momentalno so status na zadolzitelna proverka). Ke Ve molam za Vase mislenje dali e mozno da se ubrza procedurata za pasosot ili toa e samo laga da se zaclenm vo negovata partija. Odnapred blagodaram
Laga e,da bilo vistina dosega cela Makedonija ke se zaclenese i GDU ke bese partija so najmnogu clenovi
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Interesno e toa sto na toj sto mu barale 10.000e ne se informiral dobro.Germanija dava drzavjanstvo ako imas ovde 8g postojano prestojuvano so postojana rabota i znaes dobro Germanski se drugo pod 8 god ako pobaras e dzabe ima sansi i taka da dobies megutoa poveke dokumenti i poveke nervi.DE ne priznava drugo drzavjanstvo osven svoeto tesko se dobiva DE pass.taka da dechkoto ili devojkata sto mu pobarale 10.000e ne e dovolno upaten/a vo nekoi raboti ovde i zakoni.Dobro utro i ubav vikend na site.
za geemansko drzavlanstvo da dobies morat da se otkazes od makedonskoto i od drugoto ako go imas vo primerov i bugarsko taka e 100% a za pari tolku da platit iskreno neznam ali dvojno drzavjlanstvo nemozes da imas
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Zdravo drustvo. Imam edno prasanje do vas clenovite , za vas sovet i mislenje. Moj drugar e clen na partijata GDU i me uveruva deka preku Petar Kolev moze da go ubrza negovata procedura za uzdavanje na bugarski pasos (toj se naoga momentalno so status na zadolzitelna proverka). Ke Ve molam za Vase mislenje dali e mozno da se ubrza procedurata za pasosot ili toa e samo laga da se zaclenm vo negovata partija. Odnapred blagodaram
Да беше ова вистина , петар колев сега ќе беше премиер и председател истовремено !
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Interesno e toa sto na toj sto mu barale 10.000e ne se informiral dobro.Germanija dava drzavjanstvo ako imas ovde 8g postojano prestojuvano so postojana rabota i znaes dobro Germanski se drugo pod 8 god ako pobaras e dzabe ima sansi i taka da dobies megutoa poveke dokumenti i poveke nervi.DE ne priznava drugo drzavjanstvo osven svoeto tesko se dobiva DE pass.taka da dechkoto ili devojkata sto mu pobarale 10.000e ne e dovolno upaten/a vo nekoi raboti ovde i zakoni.Dobro utro i ubav vikend na site.
по негово кажување не е проблем процедурата за ГЕР пасош,или за укинување на МКД државјанство него му побарале пари за укинување на БУГ државјанство 10.000е данок кој му го пресметале за тие години кој требало да ги плати како секој бугарски граџанин кој "живее" во бугарија како полноправен член,на крај незнам ни да ти објасним тешко ми е и мене за да го сватам,тој ми рече дека прашал немало проблем ке му дадат ГЕР државјанство доколку се откаже от македонското и бугарското ГЕРМАНИЈА во моментов не дозволува двојно државјанство само (АЈНЕ АЈНЦИГА) едно и единствено.....[DOUBLEPOST=1555202001][/DOUBLEPOST]
како тоа MU POBARAJA 10.000eur ''nesto vo vrska so danok'' ??

абе другарче лаги со опашки кажувате , секој што има живеено во Гер. барем 1 год. знае дека таму се прават годишни одданочувања или LOHNSTEUERABRECHNUNG т.е. НИКОЈ не те остава да не плаќаш данок со години па на крај да ти земе. Ајде објави ги тука тие документи да видам еве јас сум проф. по Гер. бесплатно ке му преведам што и како е.
брат така ми кажуваше НЕЗНАМ СТВАРН КАКО Е,колку што можам да го разберам нешто како пр.ти живееш тука во МКД работиш плакаш даноци,осигурување здраство и др што ти ја знам,ИСТОТО го бара и БУГ за тебе,можеби ме лаже.....
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
по негово кажување не е проблем процедурата за ГЕР пасош,или за укинување на МКД државјанство него му побарале пари за укинување на БУГ државјанство 10.000е данок кој му го пресметале за тие години кој требало да ги плати како секој бугарски граџанин кој "живее" во бугарија како полноправен член,на крај незнам ни да ти објасним тешко ми е и мене за да го сватам,тој ми рече дека прашал немало проблем ке му дадат ГЕР државјанство доколку се откаже от македонското и бугарското ГЕРМАНИЈА во моментов не дозволува двојно државјанство само (АЈНЕ АЈНЦИГА) едно и единствено.....[DOUBLEPOST=1555202001][/DOUBLEPOST]
брат така ми кажуваше НЕЗНАМ СТВАРН КАКО Е,колку што можам да го разберам нешто како пр.ти живееш тука во МКД работиш плакаш даноци,осигурување здраство и др што ти ја знам,ИСТОТО го бара и БУГ за тебе,можеби ме лаже.....
Ne mi e jasno koj gi shiri ovie glupostite za plakanje na danoci vo Bugarija. Danok se plakja ako imas prihodi od licen dohod ako si vraboten od dogovor na delo renta dividenda, itn.. Znaci ako imas prihodi ostvareno vo taa zemja. Ako imas nedvizen imot na svoe ime, ako si napravil kupoprodazen dogovor plakjas danok. Ako si clen na fond za zdravstvo i koristil zdravstveni uslugi plakjas za zdravsrvo. Ako ne si vraboten i nemas nisto od gorenavedenoto vo taa zemja ne plakjas nisto. Mnogu e ednostavno.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Zdravo drustvo. Imam edno prasanje do vas clenovite , za vas sovet i mislenje. Moj drugar e clen na partijata GDU i me uveruva deka preku Petar Kolev moze da go ubrza negovata procedura za uzdavanje na bugarski pasos (toj se naoga momentalno so status na zadolzitelna proverka). Ke Ve molam za Vase mislenje dali e mozno da se ubrza procedurata za pasosot ili toa e samo laga da se zaclenm vo negovata partija. Odnapred blagodaram
KAZIMU PRVO PASOS POTOA CLENSTVO , KE SI GO DOBIES TOCNIOT ODGOVOR
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom