Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 март 2019
Мислења
185
Поени од реакции
185
Ај тука да прашам, дали доколку сакам да се вработам Бугарија како ел. Инжинер ми треба бугарски пасош, или само лична карта? (лична карта се вадеше само со происходот?) Моментално чекам од вицето потпис за граѓанство и ми се отчека веќе.
Samo so postojana licna karta mozis bidejki za nea ti treba egn i samo so tia mozat da ti naprat grazdanski dogovor koga ke ja vadis vizata treba da go prilozis proizhodot za postoqnno prebivavane zaedno so site drugi neobhodni dokumenti
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
218
Pocnaa li so potpisuvanje na ukazi na tie od 2014, 2015 i 2016 sto bea na dopolnitelna?
posto citam sako deka ima potpisano na ovie od 2017
 
Член од
11 мај 2017
Мислења
28
Поени од реакции
38
Jas sum 997*/2015 istata postapka so dopolnitelno edna godina pa od 12 dekemvri polozitelno i cekam potpis veke 4 meseci, a da ne zboruvam za postapkata so cekam 4 godini veke
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Drustvo kako da znam koj br.na ukaz sum potpis cekam veke 10 meseci ,intervju 05.05.2017,na zadolzitelna od 16 .06.2018, na forumot pisuvat deka se stignati so potpisi do 34 br. Na ukaz,kaj se gleda koj br.na ukaz sum jas,pozdrav.
uste denes ako nema lotpisani ukazi nesto povtorno se zakocilo i gospod da ni e na pomos
Otkako go sledam forumot od minata godina, nikogas nemalo ukazi postajano sekoja nedela. Otrpilika 2 nedeli mescno ima ukazi, na pocetok na mesec i na kraj na mesec. Toa im e izgleda standardna praksa, oti dva pati mesecno zasedava komisijata sto gi odobruva drzavjanstavata. Taka sto ne e zakoceno, ama ne e ni nesto posebno zabrzano.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Otkako go sledam forumot od minata godina, nikogas nemalo ukazi postajano sekoja nedela. Otrpilika 2 nedeli mescno ima ukazi, na pocetok na mesec i na kraj na mesec. Toa im e izgleda standardna praksa, oti dva pati mesecno zasedava sovetot sto gi odobruva drzavjanstavata. Taka sto ne e zakoceno, ama ne e ni nesto posebno zabrzano.
Kolku sto sledam poslednive meseci sovetot sekoja nedela rabotese
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
153
Поени од реакции
145
Samo so postojana licna karta mozis bidejki za nea ti treba egn i samo so tia mozat da ti naprat grazdanski dogovor koga ke ja vadis vizata treba da go prilozis proizhodot za postoqnno prebivavane zaedno so site drugi neobhodni dokumenti
За документите си прав, но мислја, че се работи за трудов договор, којто сам по себе си е различен от гражданскијат.Поздрав
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
824
Поени од реакции
1.322
Пријателе, не ја гледам потребата да ме именуваш како оток и шупак. Од кога сум регистриран на форумот истиот го користам за да пријавам промена на мојот статус, како би помогнал на останатите членови во увид на нивните статуси. Читањето на сите 2500 страни не е можно поради непотребните преписки меѓу некои членови( како ние сега). Но, ти, место да ми го игнорираш прашањето ако ти беше глупаво, ми одговори навредливо. Најверојатно сега се осеќаш како поголем маж. Јас нема да те навредам, ке ти посакам среќа и тебе, а и на останатите членови. Тука ја завршвам дебатата со тебе. Поздрав
Ти реков да изгуглаш, а не да читаш 2500 страни.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
824
Поени од реакции
1.322
Ај тука да прашам, дали доколку сакам да се вработам Бугарија како ел. Инжинер ми треба бугарски пасош, или само лична карта? (лична карта се вадеше само со происходот?) Моментално чекам од вицето потпис за граѓанство и ми се отчека веќе.
Ако личната карта ти е извадена врз основа на дозвола за постојан престој, тогаш да, можеш слободно да конкурираш за работа во Бугарија под исти услови како да си бугарски државјанин. На личната карта треба да ти пишува "постојанно пребиваване". Не "прод'лжително пребиваване", не "д'лгосрочно пребиваване".
 
Член од
24 март 2019
Мислења
17
Поени од реакции
61
Otkako go sledam forumot od minata godina, nikogas nemalo ukazi postajano sekoja nedela. Otrpilika 2 nedeli mescno ima ukazi, na pocetok na mesec i na kraj na mesec. Toa im e izgleda standardna praksa, oti dva pati mesecno zasedava komisijata sto gi odobruva drzavjanstavata. Taka sto ne e zakoceno, ama ne e ni nesto posebno zabrzano.
Toj 34 ukaz e mojot mi se pojavi koga mi go potpis na 2 april pred toa mislam deka ne mozes da vidis
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom