Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ни кајмене ништо ново инаку чекам потпис от ЈУНИ
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Dali bese na dopolnitelna i so sho dokumenti si? Sea ke si cekas potpis samo ili ako ne im teknit na proverka od viceprezident date stavat.
Бев на дополнителна да однесам документи до 30 март 2018. Повторно приложени истите документи од бугарски клуб и изјава.
Инаку интервју ми беше во декември 2015.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
143**/2015 promena vcera od finalna vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
Dokumenti od prv bratuced i potvrda od kaj Lazar :icon_lol:
Koga bese na intervju I kolku vreme cekase po intervjuto? Pozz[DOUBLEPOST=1552130135][/DOUBLEPOST]
Toa e od MP, no Jotova tvrdi deka taa ima nejzina komisija koja gi prerazgleduva i ima pravo da odbiva da dade drzavjanstvo,na mnogu so bratucedi gi ima odbieno dosega,koj ke gi znae sto pravat,dodeka go nemas drzavjanstvoto v raka nisto ne e 100% sigurno,no cestito :aplauz:so sigurnost od 99% najverovatno ke si dobies drzavjanstvo samo treba da cekas, kaj da e mora da pocne da potpisuva,veke nema opravdanie komisijata od Borisov ne otkri kriminali vo dodeluvanje na drzavjanstva
Gledam pocnale da potpisuvaat na nekolku dusi... Ajde airlija da e
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Koga bese na intervju I kolku vreme cekase po intervjuto? Pozz[DOUBLEPOST=1552130135][/DOUBLEPOST]
Gledam pocnale da potpisuvaat na nekolku dusi... Ajde airlija da e
Dokolku ne ti e problem,napishi gi brojchinjata dokolku preku niv dozna deka na tie nekolku dushi im e potpishano, da proverime dali se na Makedonci, ili od Ukraina,Turcija,Moldavija itn. itn. :)
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Dokolku ne ti e problem,napishi gi brojchinjata dokolku preku niv dozna deka na tie nekolku dushi im e potpishano, da proverime dali se na Makedonci, ili od Ukraina,Turcija,Moldavija itn. itn. :)
143**/2015 promena vcera od finalna vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
Dokumenti od prv bratuced i potvrda od kaj Lazar :icon_lol: Eve go edniot preeska go procitav ;)
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
143**/2015 promena vcera od finalna vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
Dokumenti od prv bratuced i potvrda od kaj Lazar :icon_lol: Eve go edniot preeska go procitav ;)
Od polozitelno do potpis na ukaz ima dolg pat, pod potpishano se podrazbira potpishan ukaz i koga ke se vnesi brojot na prepiskata ima dopolnitelno pole za izbiranje odnosno da se zakazhi termin.
Zatoa, ke te molam bez shirenje na dezinformacii.
 
Член од
5 март 2019
Мислења
36
Поени од реакции
23
Pred malku se javiv na edn broj kazava mi smenet mi e broj 4774 mi bese sea mi e drug I pisuva cekam ukaz dali e moznoo
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
16
Поени од реакции
9
Дали има некој со рок на достава да му се има сменето?
Јас сум до 20.08.2018 и уште ништо.
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Pred malku se javiv na edn broj kazava mi smenet mi e broj 4774 mi bese sea mi e drug I pisuva cekam ukaz dali e moznoo
Vo poleto kade shto treba pin, i prepiska po konzulski pat ako ne ste preku konzulat ili ambasada ke vi izleguvaat razlicni sostojbi na prepiski.
Samo preku konzulat/ambasada i gore i dolu izleguvaat isti sostojbi na prepiskite!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Jas sum preko ambasada vo skopie dolu proveruvam
Неколку пати повторувам, но еве пак ќе ти објаснам.
Прво после неколку месеци по интервју се јавуваш и ти кажуваат број со пин,кој се внесува во горните полиња. Потоа кога ќе ги внесеш, во статусот ти пишува образувана преписка број ххх/20хх, тој број е различен од бројот на молба што оди со пинот, и со тоа бројче проверуваш во долното поле.
Статусот треба да го покажува исто и кога го внесуваш во горните полиња бројоѕ со пин, и кога во долното поле го внесуваш бројот на преписка.
А дали е можно да си на положително, тоа треба да ни кажеш прво со какви документи си, кога бешњ на интервју?
 
Член од
5 март 2019
Мислења
36
Поени од реакции
23
Неколку пати повторувам, но еве пак ќе ти објаснам.
Прво после неколку месеци по интервју се јавуваш и ти кажуваат број со пин,кој се внесува во горните полиња. Потоа кога ќе ги внесеш, во статусот ти пишува образувана преписка број ххх/20хх, тој број е различен од бројот на молба што оди со пинот, и со тоа бројче проверуваш во долното поле.
Статусот треба да го покажува исто и кога го внесуваш во горните полиња бројоѕ со пин, и кога во долното поле го внесуваш бројот на преписка.
А дали е можно да си на положително, тоа треба да ни кажеш прво со какви документи си, кога бешњ на интервју?
tatko mi ima bugarski bev 2014 na intervju pred malku koga se javiv mi dadoa drug broj I mi pisuva treba da potpise ukaz cek ke ti pratam[DOUBLEPOST=1552147102][/DOUBLEPOST]Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom