Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Od vcera vlegov vo 8 mesec za potpis.....nepromenet status 7 meseci ...cekamm
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
Koj datum bese na intervjy?
143**/2015
Intervju 18.10.2016god
od finalna na dopolnitelna od pocetokot na noemvri 2017 pa se do 23.01.2019
Od vcera smenet status Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Dokumenti prv bratuced i potvra od kaj Lazar :)[DOUBLEPOST=1552058191][/DOUBLEPOST]
Kolku vreme cekase da ti se smeni vo polozitelno? Od koga bese staven na finalna?
Od pocetokot na Noemvri 2017 na dopolnitelna so rok na dostavuvanje na dop.dokumenti 30.03.2018.Promena vo finalna na 23.01.2019.Od vcera so nov status vo polozitelno.
Daj boze da pocnaat da izdavaat veke ukazi i site sto imame pocnato da zememe pasosi...Procedurata mi e pocnata od letoto 2014 godina...
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Во знак на добра вољја, мито и корупција :cool::

@RojalBND - одбаниран од тема.
@Brunhilda - банот намален од 20 на 10 дена.

/админ[DOUBLEPOST=1552065277][/DOUBLEPOST]
Уклучи се и на фемина форум, па таму исто може да се информираш, јас сум исто таму како @krstic
Би сакал да постои слобода на изразување, но во рамки на правилата на форумов. Во ред е, нема да го бришам постот, но мислам дека спаѓа во групата на реклами/spam.

Тенкију.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
И мене денеска ми се смени статусот:

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Дали пак ќе ми се разгледува уште нешто или тоа е тоа? (Освен тоа што за потпис може да се чека и до година дена).
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
И мене денеска ми се смени статусот:

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Дали пак ќе ми се разгледува уште нешто или тоа е тоа? (Освен тоа што за потпис може да се чека и до година дена).
Dali bese na dopolnitelna i so sho dokumenti si? Sea ke si cekas potpis samo ili ako ne im teknit na proverka od viceprezident date stavat.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
И мене денеска ми се смени статусот:

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Дали пак ќе ми се разгледува уште нешто или тоа е тоа? (Освен тоа што за потпис може да се чека и до година дена).
Toa e od MP, no Jotova tvrdi deka taa ima nejzina komisija koja gi prerazgleduva i ima pravo da odbiva da dade drzavjanstvo,na mnogu so bratucedi gi ima odbieno dosega,koj ke gi znae sto pravat,dodeka go nemas drzavjanstvoto v raka nisto ne e 100% sigurno,no cestito :aplauz:so sigurnost od 99% najverovatno ke si dobies drzavjanstvo samo treba da cekas, kaj da e mora da pocne da potpisuva,veke nema opravdanie komisijata od Borisov ne otkri kriminali vo dodeluvanje na drzavjanstva
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Колку е точно не знам следново, 3 месечната комисија за проверка на нерегуларностите завршува на 15-март, и треба да излези со офцицијално соопштение, после тоа се одблокирвал процесот.
 
Член од
5 март 2019
Мислења
36
Поени од реакции
23
Колку е точно не знам следново, 3 месечната комисија за проверка на нерегуларностите завршува на 15-март, и треба да излези со офцицијално соопштение, после тоа се одблокирвал процесот.
2014 bev na intervju so poteklo od
Колку е точно не знам следново, 3 месечната комисија за проверка на нерегуларностите завршува на 15-март, и треба да излези со офцицијално соопштение, после тоа се одблокирвал процесот.[/QUOTE
Decki da prasam imam podneseno 2014 tatko mi ima bugarski
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Лицето е б'лгарски гражданин на основание чл. 17 от ЗБГ sto znaci ovaa
[DOUBLEPOST=1552078078][/DOUBLEPOST]Decki da prasam imam podneseno 2014 tatko mi ima bugarski
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Лицето е б'лгарски гражданин на основание чл. 17 от ЗБГ sto znaci ovaa
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
2014 bev na intervju so poteklo od
[DOUBLEPOST=1552078078][/DOUBLEPOST]Decki da prasam imam podneseno 2014 tatko mi ima bugarski
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Лицето е б'лгарски гражданин на основание чл. 17 от ЗБГ sto znaci ovaa
Pa kako sto pisuva,ti veke po drug osnov si bugarski drzavjanin,prasaj vo ambasada kakva e procedurata za tebe,ke ti objasnat
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
2014 bev na intervju so poteklo od
[DOUBLEPOST=1552078078][/DOUBLEPOST]Decki da prasam imam podneseno 2014 tatko mi ima bugarski
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Лицето е б'лгарски гражданин на основание чл. 17 от ЗБГ sto znaci ovaa
Чл. 17. Децата до 14-годишна в'зраст придобиват б'лгарско гражданство, ако родителите им или преживелијат от тјах приемат б'лгарско гражданство или ако само един от родителите им стори това, в случај че другијат е б'лгарски гражданин. При с'штите условија децата от 14- до 18-годишна в'зраст придобиват б'лгарско гражданство, ако поискат това

Веќе имаш државјанство. Види си во правосудие или во МВР за да си го земеш државјанството,и можеби имаш и егн веќе.
 
Член од
5 март 2019
Мислења
36
Поени од реакции
23
Egn sto e toa[DOUBLEPOST=1552081594][/DOUBLEPOST]Ke Moze Li kontakt nekoj da dobijam
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Egn sto e toa[DOUBLEPOST=1552081594][/DOUBLEPOST]Ke Moze Li kontakt nekoj da dobijam
Maticen broj.
Porano imase nekoj nacin, ako dvajcata roditeli imaat bg drzavjanstvo, pa i edniot vo soglasnost so drugiot, se odese direkno vo MVR za da se prijavi deteto kako bg drzavjanin i odma se vadese i maticen broj.
Ke si pises mejl vo pravosudie, ili vo MVR, ili ke im se javis, ili pak vo najdobar slucaj da otides direkno vo Sofija vo Ministerstvo za pravosudie.
Ke posocis za statusot koj shto ti izleguva sega, i ke kazes deka dosega nemas nitu zemeno drzavjanstvo kako dokument, nitu pak si znael deka su imal, zatoa i si podnesol. Ke si prasas kade da go zemes drzavjanstvoto, i dali imas maticen broj (ova MVR treba da ti go potvrdat). Malku e komplicirano zatoa najdobro ke bide vo Sofija da odis. No ako sakas mozes i prvo da pratis mejl pa da vidis dali ke ti odgovorat. Pisi na sledniov mejl
bgcitizen2@justice.government.bg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom