Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Zdravo na site, sakam da prasam nekoj sto znae ako moze da mi odgovori; Kako e tocno sega procedurata (znaci od Jan/Fev 2019) pa navaka, vo vrska so zakzuvanje i pravenje intervju(znam deka e elektronski), samo me interesira dali se odi direktno na intervju, bez prethodno dobien proishod od DABC, ili kako e tocno? Ako se odi bez proishod na intervju,..... koi i kakvi dokumenti treba da se nosat na intervjuto? Ve molam ako moze nekoj da mi objasni tocno ako znae ili nekoj sto zakazal i bil ovoj period na intervju. Fala mnogu pozzz
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
zdravo na site kako mozi da gi dobijam prasanjata za intervju??? ili nekoj da gi ima pa da mi gi prati ili nekoj sto vo idnina ke odi pa gi ima ??? bi vi bil blagodaren za bilo kakov odgovor ili bilo kakva pomos(sovet)
181002-22d671712a03aeab006629c923ca17c0.jpg
 

Attachments

Член од
29 август 2018
Мислења
14
Поени од реакции
18
Po moe ukazi ne se podpisuvaat na makedonci gi selektiraat dokumentite jas gledam brojcina sto se mnogu po mene zema ukazi Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Валенсија-Испанија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.prepiskava e so 5 000 po mene a narednava vo Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Хага-Холандија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.ovaa e so 2 500 znaci i dvete se 2017 podpisani ukazi no podneseni vo evropski drzavi. Inace sum so dokumeti preku roditel i seuste na zadolzitelna od septenvri 2017
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
како е можно... и маж ми е мај а уште е на задолжителна
Koja godina ne e mozno uste da e zadolzitelna,jas bev intervju 5.5.2017 vo ambasada skopje,da ne ste 2018[DOUBLEPOST=1550211264][/DOUBLEPOST]
Koja godina ne e mozno uste da e zadolzitelna,jas bev intervju 5.5.2017 vo ambasada skopje,da ne ste 2018
Ako ste 2018 uste e rano,porano se cekase za ovoj status od 10-12 meseci sega kako sto citam na forumot se ceka poveke
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Po moe ukazi ne se podpisuvaat na makedonci gi selektiraat dokumentite jas gledam brojcina sto se mnogu po mene zema ukazi Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Валенсија-Испанија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.prepiskava e so 5 000 po mene a narednava vo Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Хага-Холандија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.ovaa e so 2 500 znaci i dvete se 2017 podpisani ukazi no podneseni vo evropski drzavi. Inace sum so dokumeti preku roditel i seuste na zadolzitelna od septenvri 2017
Според мене,потпишаните укази за кандидати од ЕУ,укажува на тоа дека проверките за нив траат многу пократко,бидејки имаат интегриран заеднички систем во кој се евидентирани сите кривични прекршоци,пресуди и сл.Додека кај нас најголемите чекања се за проверката која ДАНС ја спроведува во координација со државата од која потекнува кандидатот Македонија,Србија,Албанија,Украина,Молдавија......
Сега плус ова со потписиве на указите што се чекаат,дополнително ја усложнува целата ситуација и го оддолговлекува процесот на издавање на државјанство.
Кога ќе направиме анализа наназад,може да се забележи дека за секој период има посебни проблеми,и секогаш се наоѓаа причини да се одложи процесот(ставање на предмети на дополнителна масовно,губење на предмети,непотпишување,заборавање во фиока итн).
Така да кој има среќа и ок документи ќе земе побрзо ,кој не ќе си чека и ќе биде во неизвесност до крај.
 
Член од
12 март 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Ајде мала помош, информација..
Колку се чека за произход од ДАБЧ. дали работат тие?
Имам поднесено документација 04/18, значи скоро 10 месеци, и пишува "Oбработва се". Не е толку хитно се, али ајде пишете ми или на форумов или у порака дали работи ДАБЧ и колку одрпилика се чека, сте чекале и останата информација која мислите да е од корист?

Фала :)
Некој да дадеше бар некаков одговор ;)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Некој да дадеше бар некаков одговор ;)
Никој не знае каква е во моментов ситуацијата.Има луѓе што чекаат и по 1 година што не земале происход.Но има и такви што преку посредници завршиле побрзо работа.А ДАБЧ дали работи ,во моментот сигурно работи затоа што се примаат барања,и се издаваат происходи.Се додека нема информации официјално,дабч ќе си работи.
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Imam eden predlog da napraveme peticija i da ja isprateme do Jotova da pocne da potpisuva zosto ovaa veke ne se dise. Mnogu godini cekame a na nekoj zivotot mu zavii od nejziniot potpis. I sto e najtragicno neizvesnosta sto cekas 5 6 godini a nekoi drugi sto zimaat za edna godina. Eve nekoj ako ima poiskusen od mene ili pravno lice neka dade svoe mislenje za mojot predlog. Edna peticija za potpisi da se naprave belkim ke uspeeme motiv da i dademe i barem pola od nas da si zemat pasosi.
Jas se ugusiv veke psihicki nemozam da izdrzam sekij den zivotot na poloso ti ode a nemas izlez od niedna strana.
Pozdrav na site.
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
121
Поени од реакции
198
Јас мислам дека прават внатрешни контроли , затоа не сакаат да избрзуваат со потпишување, да не излези уште некој фалсификат ! Иначе спрема мене не значи дека е точно, ама бугарија никогаш нема да прекине да издава Бугарски пасоши на Македонци, и сигурно сега ќе го забележат намалениот интерес за нивните пасоши од македонија и србија па ќе мора нешто да реагираат да се поместат работите.... иначе му паѓа рејтингот на заинтересираноста...[DOUBLEPOST=1550231516][/DOUBLEPOST]
На крај март ќе има указ.
да не беше на гледачка/гатачка негде ?[DOUBLEPOST=1550234087][/DOUBLEPOST] upload_2019-2-15_13-33-59.png еве нешто од форумот Фемина, ако е некоја надеж :)
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
784
Јас мислам дека прават внатрешни контроли , затоа не сакаат да избрзуваат со потпишување, да не излези уште некој фалсификат ! Иначе спрема мене не значи дека е точно, ама бугарија никогаш нема да прекине да издава Бугарски пасоши на Македонци, и сигурно сега ќе го забележат намалениот интерес за нивните пасоши од македонија и србија па ќе мора нешто да реагираат да се поместат работите.... иначе му паѓа рејтингот на заинтересираноста...[DOUBLEPOST=1550231516][/DOUBLEPOST]
да не беше на гледачка/гатачка негде ?[DOUBLEPOST=1550234087][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 204679еве нешто од форумот Фемина, ако е некоја надеж :)
Мислам дека има овде членови што биле дек/јан 2016 на интервју ама мислам дека уште се на положително.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Мислам дека има овде членови што биле дек/јан 2016 на интервју ама мислам дека уште се на положително.
Da ima jas sum 26.01.2018 i sega proverka od VP 2 meseci i 1 nedela.Abe kako moze da si pisuvaat od pamet sto im tekne bez nikakva podrzana informacija.Sto lugje ke bevme be.
 
Член од
8 ноември 2018
Мислења
122
Поени од реакции
128
Imam eden predlog da napraveme peticija i da ja isprateme do Jotova da pocne da potpisuva zosto ovaa veke ne se dise. Mnogu godini cekame a na nekoj zivotot mu zavii od nejziniot potpis. I sto e najtragicno neizvesnosta sto cekas 5 6 godini a nekoi drugi sto zimaat za edna godina. Eve nekoj ako ima poiskusen od mene ili pravno lice neka dade svoe mislenje za mojot predlog. Edna peticija za potpisi da se naprave belkim ke uspeeme motiv da i dademe i barem pola od nas da si zemat pasosi.
Jas se ugusiv veke psihicki nemozam da izdrzam sekij den zivotot na poloso ti ode a nemas izlez od niedna strana.
Pozdrav na site.Se soglasuvam,koj e za ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom