Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Pak ke prasam, ima li nekoj od clenovite telefon da gi prasha Mladenov ili Kolev ili koj i da e na bitolskoto zdruzenie kakvi inormacii imaat tie za problemot so cekanjeto za potpisuvanje na ukazi, i dali planiraat za toa da reagiraat i da barat objasnuvanje od bugarskite institucii.
 
Член од
6 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
15
Do koga se ceka za promena na status, na intervju bev na 01.02.2018 godina....i koga naredna promena....iskustvo od nekoj sto mu smenil statusot a bil vo ovaj peiod so mene na intervju
Интервју Софиjа 21.11.2017 уште на задолжителна :mad::(
На мене се смени од задолжителна на финален експертен преглед интервју 10.12.2017
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Od kade tie inforamaci, objasni da sme sigurni a ne da ni pravas posle dopolnitelni nervozi. :)
Informacii nema, koga ke vidite potpisan ukaz na tie sto cekaat veke po 8 meseci a se aktivni a forumot togas ke krene rabotata. Jas cekam 3 meseci tocno toj status. Predstoi izdavanje ukaz... poveke se nadevam i im posakuvam niv da im potpise otkolku sto se nadevam za sebe, znam deka posle toa ke krene rabotata. Jas licno ne go ni proveruvam svoeto brojce. Po koja logika kaj mene ke bide razgledano poprvo otkolku kaj tie koi cekaat 8 meseci i poveke so istiot status.
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Informacii nema, koga ke vidite potpisan ukaz na tie sto cekaat veke po 8 meseci a se aktivni a forumot togas ke krene rabotata. Jas cekam 3 meseci tocno toj status. Predstoi izdavanje ukaz... poveke se nadevam i im posakuvam niv da im potpise otkolku sto se nadevam za sebe, znam deka posle toa ke krene rabotata. Jas licno ne go ni proveruvam svoeto brojce. Po koja logika kaj mene ke bide razgledano poprvo otkolku kaj tie koi cekaat 8 meseci i poveke so istiot status.
Informacii nema, koga ke vidite potpisan ukaz na tie sto cekaat veke po 8 meseci a se aktivni a forumot togas ke krene rabotata. Jas cekam 3 meseci tocno toj status. Predstoi izdavanje ukaz... poveke se nadevam i im posakuvam niv da im potpise otkolku sto se nadevam za sebe, znam deka posle toa ke krene rabotata. Jas licno ne go ni proveruvam svoeto brojce. Po koja logika kaj mene ke bide razgledano poprvo otkolku kaj tie koi cekaat 8 meseci i poveke so istiot status.
Toa se vika lazna nadez, nema eden ukaz potpisamo znaci ima nesto stopirano so potpisite. Jas sum na proverka od viceprezidenta nepoln 1 mesec, drugaro e na naproverka isto od viceprezidenta 4 meseca so dokumenti od tatko I majka, taka da dodeka ne vidame eden potpisan ukaz ne treba da se lazame so nades. Ti pisas za tvojta pretpostavka.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
http://eurocom.bg/news/article/deputati-prouchvat-shemite-s-bulgarsko-grajdanstvo
ova e od 14.12.2018 sto znaci komisijata bi zavrsila do sredina na mart 3 meseci sto mislite ima nesto vrska sto nema novi ukazi od 5 noemvri 2018
mozit da e... dps (turcite vo BG) baraa da se formiret taa grupa oti patritotite ne znam si so ne znam kako so pasosi itn.
i tie so spomenvet za proverki vakvi onakvi imelo za nakakvi somnitelni so bg pasporti ....

https://faktor.mk/germanija-vetena-zemja-povekje-od-400000-lugje-od-ovaa-zemja-se-iselile-tamu
imet ovde edno nesto i e mnogu interesno da se procitet objaveno na 3 fevruari 2019... vo tekstot se velit: Во Турција живеат 350 илјади Бугари, Грција 300 илјади, Шпанија - 250 илјади, Велика Британија - 200 илјади, Италија - 120 илјади, Канада - 70 илјади, Австрија - 35 илјади, Молдавија - 31 илјади, Кипар - 25 илјади, Чешка исто така 25 илјади, Јужна Африка - 20 илјади, Швајцарија - 12 илјади, Норвешка - 7 илјади, ОАЕ - исто така 7 илјади, Малта - 6 илјади, за Полска - 4 илјади, за Јордан - илјада. За Франција бројката е 60-80 илјади, Австралија - 10-15 илјади, Нов Зеланд - 3-5 илјади.

a najnakraj piset : податоците за иселени Бугари некаде во Велика Британија се 100.000 бугарски државјани, за Франција - 30.000, податоците за Турција - 500.000. Може да се забележи дека бројот на бугарски граѓани во Велика Британија за 7 години се зголемил за 100.000, во Франција за 30-50.000, а за Турција опаднал за 150.000.
mnogu interesno cetivo so mnogu interesen podatok za razgledvanje....
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Со документи од брат на дедо што е бугарски државјанин и живее во Софија (по таткова линија). Имам прабаба и прадедо (нивните родители) што се починати во Софија ама за нив не однесов никаков документ.
A однесе ли нешто плус, за да те вратат пак на финална ?

И среќно !
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
So BG drzavjanstva e zavrsena rabota Jotova ne potpisuva ukazi a i na tie sto ke potpise treba da go imat dokazano BG poteklo spored zakono a zakono e jasen tatko majka so BG drzavjanstvoili star dokument od baba dedo prababa pradedo na koj ke pisuva deka se Bugari.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.661
Поени од реакции
28.057
So BG drzavjanstva e zavrsena rabota Jotova ne potpisuva ukazi a i na tie sto ke potpise treba da go imat dokazano BG poteklo spored zakono a zakono e jasen tatko majka so BG drzavjanstvoili star dokument od baba dedo prababa pradedo na koj ke pisuva deka se Bugari.
Добро бе Северџан,како не ти е досадно само незнам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom