Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Ние шо чекаме потпис од вице, да си поддајме документи наново со новава процедура-можно е и побрзо да извадиме така, оти вицево абер нема да потпишува :icon_lol:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ние шо чекаме потпис од вице, да си поддајме документи наново со новава процедура-можно е и побрзо да извадиме така, оти вицево абер нема да потпишува :icon_lol:
Веднаш да го сторите тоа,уште утре
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Denes promena so rok do 09 03 2018 intervju 0904 2016 konzulat bt na finalen eksperten pregled ...
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Јас со оргинален документ од БУГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА крштеница од баба ми чекам веќе 2 години од кога поднесов. Тоа значи 1 година за произход поднесено во јануари 2017-излезен произход крајот на декември 2017,веднаш подадени документи за интервју,добиен датум за интервју октомври 2018.Инаку со истите документи мој роднина поднесе во мај 2015 за прв пат,зема државјанство ноември 2018 така да мислам дека е премногу оптимистички да се земе државјанство за 1 год.Среќно на сите
I
Ова е за оние кои треба да резервираат термин за подавање на документи и интервју,сега за многу брзо се закажува,нема чекање како порано година дена до интервју!!
Како што можев да проверам има слободни термини веќе од 21.01.2019 што е за пофалба.
Ако има некој што бил на интервју во 2019 со новиве промени,нека каже дали после 14 дена навистина се добива известие дали е се во ред со документите.




Кандидатите за промјана на гражданството резервират само по електронен п'т дата и час за подаване на молби и провеждане на интервју в дирекција „Б'лгарско гражданство“ от втори јануари т.г.
Новијат ред за регистрација на молбите на придобиване, в'зстановјаване и освобождаване от б'лгарско гражданство, регламентиран с влезлите в сила промени на Наредба № 1 от 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство, цели намалјаване на административната тежест за гражданите и превенција срешту опити за злоупотреби.
Чрез автоматизираната информационна система на Министерството на правос'дието /http://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc/ всеки кандидат може да избере подходјашта дата и час за подаване на своите документи, без да се налага да чака на опашка.
В денја на подаване на молбата, ако се установи, че са представени всички необходими документи, се провежда и интервјуто с кандидатите. Така се преодолјава старата практика за отлагане на интервјуто и насрочване на нова дата, на којато кандидатите отново да се јавјат за неговото провеждане, което необосновано уд'лжаваше процедурата с почти година.
След провеждането на интервјуто, в 14-дневен срок се изв'ршва експертен преглед за с'ответствието на представените документи с нормативните изискванија и при констатирани нес'ответствија на молителја, се предоставја двумесечен срок за отстранјаването им чрез публикуване на с'обштение за това в автоматизираната информационна система. При неотстранјаване на нес'ответствијата в определенија срок, производството се прекратјава с'с заповед на минист'ра на правос'дието.
За кандидатите отпадат и част от административни тежести, като не се налага да представјат удостоверение от МВР за разрешено постојанно или д'лгосрочно пребиваване в Б'лгарија, документ, удостоверјавашт внасјането на зад'лжителните осигурителни вноски и наличието или липсата на зад'лженија, удостоверение за склјучен граждански брак, когато брак'т е склјучен от б'лгарски гражданин на територијата на Б'лгарија.
За всички тези обстојателства служителите от дирекција „Б'лгарско гражданство“ изв'ршват служебна справка в Националната база данни на „Население“ и междурегистровија обмен (RegiX).
Неприклјучилите до 1 јануари 2019г. производства по придобиване, в'зстановјаване и освобождаване от б'лгарско гражданство се дов'ршват при досегашните условија и ред.
Jas bev na 9 januar na intervju 2019
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Dobro ne mi e jasno ajde nie be znaeme sto se slucuva so ukazite no mene ne mi e jasno kako nitu eden posrednik ne znae nisto. Ako tie ne znaat koj treba da znae. Na 3 se imam javeno site velat ne znaeme sto ke bide, koga ke bide. Nikakva informacija da nemale
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
Dobro ne mi e jasno ajde nie be znaeme sto se slucuva so ukazite no mene ne mi e jasno kako nitu eden posrednik ne znae nisto. Ako tie ne znaat koj treba da znae. Na 3 se imam javeno site velat ne znaeme sto ke bide, koga ke bide. Nikakva informacija da nemale
И јас истото се прашувам. Ги прашав и моите посредници, од Софија се, а сме и пријатели истовремено, ми одговорија "само това недеј да ме питаш". И јас онемив оттогаш и се зачленив на форумов за да си создавам во умот симулација дека нешто ми се придвижува читајќи што пишуваат луѓето тука. Како и да е, кога ќе се споделат нештата отприлика се прави некоја ориентација горе-долу, макар и нејасна.
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Неприклјучилите до 1 јануари 2019 г. производства по придобиване, в'зстановјаване и освобождаване от б'лгарско гражданство се дов'ршват при досегашните условија и ред.
--Новиве дечки што почнале на старт на година со процедура ќе имаат Указ во рака пред сите нас :aplauz::aplauz:. Белким Цачева досега се замараше досега со уредување на целата процедура па сега ќе седне и ќе потпише некој указ...

https://news.bg/crime/dokumenti-za-balgarsko-grazhdanstvo-se-podavat-veche-elektronno.html
 
Член од
3 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Браака , сеа ако закажам за подавање документи електронски ,у софија шо документи треба да се однесат само изводи? или и потврда за неосудваност и лекарско?
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
8
Na potpis cekam so intervju2014 g.dek.vekje gubam zelba da se iselam.aman vekje i vice i sve....ke sedam i skapam ovde.nikakov napredok...neka kaze nekoj relevanten i doobro informiran sto da se pravi
 
M

mucu

Гостин
Lugje ke ve molam za odgovor, drugarka mi ima aplicirano preku bratot na nejzinata baba koj e roden pred 1920ta, isto taka ima odneseno potvrda od klub. Dali ke zeme pasos so toj dokument? Isto taka ima odneseno izvodi od prvata bratucedka na majka i koja ima bg pasos.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Браака , сеа ако закажам за подавање документи електронски ,у софија шо документи треба да се однесат само изводи? или и потврда за неосудваност и лекарско?
Незнам преку какви документи сакаш да аплицираш,но ако веќе го имаш происходот(од ДАБЧ си ја завршил таа процедура) или ако одиш преку родител па со копија од негова лична карта или пасош,тоогаш можеш да закажеш термин за подавање на документи и интервју и ДА ќе ти требаат и доказ за неосудуваност и лекарско.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom