Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.037
Дали има некој во последно време вратен на дополнителна со документи од братучед, оти нели не враќаа на дополнителна , сега каква е ситуацијата ?[DOUBLEPOST=1543709859][/DOUBLEPOST]
moj ukaz dobien na osnova na potvrda od strumickiot klub bkks Прегледај го приврзокот 200456
Честитки, а датумот е сокриен затоа што можеби указот ти е потпишан пред 2 месеци или ?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
doktore da ti odgovoram na tvoeto prasanje i vekje nema smisla da go punam forumot so nebitni raboti pa ako imas nesto bi te zamolil vo pp da mi pises. sea za da ti odgovoram na tvoeto prasanje ja ke te prasam tebe pa ti sam ke si go najdes odgovorot. kazi mi ja sum bil na intervju 02mesec 2016god so poteklo brat i intervju prasanja koi non stop se vrtea toa vreme sto si po narodnost, kolku pati si bil vo bg, praznici i zosto sakas bg pasos i slicno, toa bea prasanjata dodeka sea se cepa istorija i pisateli i neznam sto.po profesija sum web/system administrator drzam nad 40 instituci i nivnite data bazi se komplet.zavrsiv elektro faks i se ova e navedeno vo bg predlozeni dokumenti kaj sto pisuva sto si po profesija ili zanimanje.epa daj mi odgovor zasto ja dremam od april 2017 do 10mesec 2018 na dopolnitelna proverka neli profesijata isto taka znaci? a da ne zboram deka so pojaki dokmumenti od mojte primer so roditel poteklo uste sedat na dopolnitelna? imas odgovor na ova? POTEKLOTO ima najznacajna uloga, intervjuto i da molis Gospod da ne resat da stavat na dopolnitelna oti togas dzabe ti e i poteklo i profesija i se. Se izvinuvam na dr clenovi na forumot
Odgovorot go imash vo sopstvenoto izlaganje. Potekloto ja igra najznacajnata uoga, NO ne i edinstvenata! Samo za primer, dokolku ti ili bilo koj drug otidete na intervju i na prashanjata( koi vekje gi znaete): Dali imash rodnini vo Bugarija? Kako planirash da gi branish bugarskite interesi, odgovorite so Ne/Ne znam, mozes da bidis siguren deka onoj koj ke dade poinakvi/potvrdi/poopsezhni odgovori ke ima prednost pred tebe. Da ne zboruvam za primerot za koj znam dela otishol na intervju po havajki(kratki pantolomi) pa bil odbien po brza postapka. *Site profesii ne kotiraat isto vo Bugarskiot nitu pak vo bilo koj drug sistem.
Jas zhalam dokolku ova shto go pishuvam na nekoj ne mu odgovara, no toa e realnosta.
Zakluchok: Proishodot e najznachajniot del za dobivanje na drzhavjanstvoto, NO ne i edinstveniot. Vo sprotivno nie 5 mina shto vo ist den preku ist posrednik so isti dokumenti bevme na intervju sega ke bevme na Polozhitelno, no ete ne sme.

Pozdrav izvinuvanje i od mene poradi okupiranjeto na prostorov.
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Odgovorot go imash vo sopstvenoto izlaganje. Potekloto ja igra najznacajnata uoga, NO ne i edinstvenata! Samo za primer, dokolku ti ili bilo koj drug otidete na intervju i na prashanjata( koi vekje gi znaete): Dali imash rodnini vo Bugarija? Kako planirash da gi branish bugarskite interesi, odgovorite so Ne/Ne znam, mozes da bidis siguren deka onoj koj ke dade poinakvi/potvrdi/poopsezhni odgovori ke ima prednost pred tebe. Da ne zboruvam za primerot za koj znam dela otishol na intervju po havajki(kratki pantolomi) pa bil odbien po brza postapka. *Site profesii ne kotiraat isto vo Bugarskiot nitu pak vo bilo koj drug sistem.
Jas zhalam dokolku ova shto go pishuvam na nekoj ne mu odgovara, no toa e realnosta.
Zakluchok: Proishodot e najznachajniot del za dobivanje na drzhavjanstvoto, NO ne i edinstveniot. Vo sprotivno nie 5 mina shto vo ist den preku ist posrednik so isti dokumenti bevme na intervju sega ke bevme na Polozhitelno, no ete ne sme.

Pozdrav izvinuvanje i od mene poradi okupiranjeto na prostorov.
da cela 2016ta del 2015/2014 bevme po sorcevi i kupaki i odgovorivme isto do tocka na site prasanja i zatoa sme na dopolnitelna idi be brkaj rabota zaebancite pocna od 2014god kade sto vo 2015 odvaj izglasa da pustat pasos preku poteklo brat/sestra. samo na nekoi so bil na intervju ne mu bilo postaveno prasenje osven da nabroj praznici. odgovor nemam na mojte prasanja. ti si doktor tuka a vo svetot si bolnicar za da bides doktor ke treba uste da ucis. toa e razlina mekju tebe i mene vo profesite.a toa sto ne pominale site sto ste bile so potvrdi citaj malku na forumot zasto ne site pominuvaa so potvrdi. A zakonot za pasos procitaj go i vidi sto se bara ne se bara profesija.
a 100 dusi po red da ideme i da odgovorime isto do tocka na intervju i da sme profesija fizikalci ako imam poteklo spored zakon primer roditel imam i pasos.i nema da cekaat proishod kako tebe tuku ide direkno so zakazuvanje na intervju.idi uci od minatoto koga pocnaa zebancite so bg pasosi i zasto e se taka. lukje talkaat od 2014god i uste se zaglaveni a toa zavisi se od politikata sto ja pravat gore za da si dobija na vreme ili neznam sto.a ne deka ne se nesto po profesija i deka ne odgovorile dobro na intervjuto, ako e taka zasto ne gi odbile odma uste vo prvoto razgleduvanje.
PROFESIJATA ne igra nikakva uloga za pasos spored tvojot prv post. i zatoa drzise ne se vrti dali nekoi bil po sorcevi na intervju.
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
da cela 2016ta del 2015/2014 bevme po sorcevi i kupaki i odgovorivme isto do tocka na site prasanja i zatoa sme na dopolnitelna idi be brkaj rabota zaebancite pocna od 2014god kade sto vo 2015 odvaj izglasa da pustat pasos preku poteklo brat/sestra. samo na nekoi so bil na intervju ne mu bilo postaveno prasenje osven da nabroj praznici. odgovor nemam na mojte prasanja. ti si doktor tuka a vo svetot si bolnicar za da bides doktor ke treba uste da ucis. toa e razlina mekju tebe i mene vo profesite.a toa sto ne pominale site sto ste bile so potvrdi citaj malku na forumot zasto ne site pominuvaa so potvrdi. A zakonot za pasos procitaj go i vidi sto se bara ne se bara profesija.
a 100 dusi po red da ideme i da odgovorime isto do tocka na intervju i da sme profesija fizikalci ako imam poteklo spored zakon primer roditel imam i pasos.i nema da cekaat proishod kako tebe tuku ide direkno so zakazuvanje na intervju.idi uci od minatoto koga pocnaa zebancite so bg pasosi i zasto e se taka. lukje talkaat od 2014god i uste se zaglaveni a toa zavisi se od politikata sto ja pravat gore za da si dobija na vreme ili neznam sto.a ne deka ne se nesto po profesija i deka ne odgovorile dobro na intervjuto, ako e taka zasto ne gi odbile odma uste vo prvoto razgleduvanje.
PROFESIJATA ne igra nikakva uloga za pasos spored tvojot prv post. i zatoa drzise ne se vrti dali nekoi bil po sorcevi na intervju.
Jas svoeto iskustvo go spodeliv, ostavam na ostanatite koi go sledat forumov i na koi sekoja edna iznesena informacija im e dobredojdena da si donesat zakluchok.

A od ponatamoshna diskusija so tebe izleguvam, zatoa shto ochigledno e deka si isfrustriran, vo sprotivno ne gledam prichina zoshto bi upatuval navredlivi komentari kon mene (a so toa i kon ostanatite od mojata fela). Sepak mozhebi ne stanuva zbor za frustracija, ednostavno mozhebi vakvoto vodenje na diskusija od tvoja strana e rezultat na domashno (ne)vospituvanje.
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Jas svoeto iskustvo go spodeliv, ostavam na ostanatite koi go sledat forumov i na koi sekoja edna iznesena informacija im e dobredojdena da si donesat zakluchok.

A od ponatamoshna diskusija so tebe izleguvam, zatoa shto ochigledno e deka si isfrustriran, vo sprotivno ne gledam prichina zoshto bi upatuval navredlivi komentari kon mene (a so toa i kon ostanatite od mojata fela). Sepak mozhebi ne stanuva zbor za frustracija, ednostavno mozhebi vakvoto vodenje na diskusija od tvoja strana e rezultat na domashno (ne)vospituvanje.
ja zboram na pamet ne zboram od iskustvo e bog da cuva. a od tie takvite kako tebe e moeto vospituvanje. koga ne se javuvaat oni pa se javuva sestrata zatoa sto tolku ste pismeni pa nemozete preku eden sitem da zakazete pregled.a ti si tolku vospitan pa sto si ja dignal profesijata bozem drugite se crnci. profesijata ne e osnova za pasos. i ne zamaraj vise so taa tvoja profesija pred da vidis kade se ti e priznat vo svetot. ako neznaes ke ti pomognam da vidis.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Uste nekoj den i tocno 1 godina cekam za proishod i uste nisto. Mozno li e ova
Za proishod kesi pocekas druze izgleda nesi zapoznaen so poslednite slucuvajna deka vo DABC nema pretsedatel koj ke go potpise proishodot, koga ke ja sredat taa rabota so DABC I dali ke rabotit pojke nikoj neznae samo ostanuva dase ceka
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Za proishod kesi pocekas druze izgleda nesi zapoznaen so poslednite slucuvajna deka vo DABC nema pretsedatel koj ke go potpise proishodot, koga ke ja sredat taa rabota so DABC I dali ke rabotit pojke nikoj neznae samo ostanuva dase ceka
Заменик претседателот Димитар Владимиров,кој моментално е в.д. претседател
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Лани ова време шо негативна енергија имаше, очај и страв

После тоа колку луѓе зедоа пасош
тие шо ги одбија се знае, пошо немаа соодветни документи

На форумов ретко нешто корисно да прочитам
И многу луѓе се ситат коа некои нема да земат државјанство
Идат тука да се надмудруваат и фалат

Чаршиски и пазарски муабети

Ај доста со тоа веќе
 
Член од
20 ноември 2018
Мислења
49
Поени од реакции
65
Лани ова време шо негативна енергија имаше, очај и страв

После тоа колку луѓе зедоа пасош
тие шо ги одбија се знае, пошо немаа соодветни документи

На форумов ретко нешто корисно да прочитам
И многу луѓе се ситат коа некои нема да земат државјанство
Идат тука да се надмудруваат и фалат

Чаршиски и пазарски муабети

Ај доста со тоа веќе

Toa ti e nasheto makedonsko , se sitat na tugja maka , gasna komora samo za nas
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom